Płyta fundamentowa pod garaż

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Płyta fundamentowa pod garaż może zostać niekiedy pominięta na rzecz ustawienia bloczków lub słupów fundamentowych, w praktyce jednak zaleca się jej wykonanie. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy w budynku faktycznie będzie stał samochód. Jak wykonać wylewkę bezbłędnie?

Korzyści z wykonania płyty fundamentowej

W przypadku budynku gospodarczego oszczędność nie zawsze popłaca. Prawda, że drewniana lub blaszana konstrukcja nie przenosi takich obciążeń, jak budynek mieszkalny, ale musi wytrzymać ciężar samochodu, maszyn, śniegu zimą. Liczą się też inne zalety wykonania wylewki. 

budowa fundamentów
Photo by gajus, from: Freepik.com

Dodatkowe korzyści z wykonania wylewki

Warto mieć świadomość tego, że wykonanie płyty fundamentowej wpłynie na jakość prac wykonywanych w pomieszczeniu. Łatwiej będzie zadbać w nim o porządek i czystość. Jedną z plag takich miejsc, bywa również inwazja szczurów i myszy. Z reguły nie pomoże w takim przypadku punktowa wylewka lub bloczki betonowe. Wykonanie płyty pozwala w prosty sposób zapobiec problemowi z atakiem gryzoni, które potrafią wyrządzać szkody nawet w sprzętach przetrzymywanych w takim miejscu.

Planowanie płyty fundamentowej

Wprawdzie wykonanie płyty fundamentowej wymaga planowania, pracy i przestrzegania kilku zasad, ale nie jest to zbyt trudne. 

Wielkość wykopu pod płytę fundamentową

Głęboki wykop powinien wystawać nieco poza obrys planowanego garażu. Optymalny wymiar to o 20 do 30 cm więcej z każdej strony. 

Grubość płyty fundamentowej

Pod budynki gospodarcze, w tym garaż, preferuje się wylewki o grubości betonu 10 – 15 cm. Wykop musi być jednak głębszy po to, żeby można było ustabilizować podłoże pod wylewką. Sama głębokość jest też uzależniona od panujących warunków glebowych. Zwykle zaleca się przynajmniej 40 cm.

Ile betonu potrzeba zamówić?

Planując zamówienie betonu, musimy dokładnie określić poszczególne wymiary płyty betonowej: 

  • szerokość płyty (np. 3 m),
  • długość płyty (np. 4 m),
  • wysokość płyty (np. 0,1 m).

Obliczenie jest już proste: 

  • szerokość x długość x wu=ysokość= ilość potrzebnego betonu w m3,
  • 3 m x 4 m x 0,1 m =  1,2 m3.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zamówienie betonu w płynnej formie, który wlewa się bezpośrednio do wykopanej niecki. Można też pokusić się o wylanie ławy fundamentowej w systemie gospodarczym. Konieczne jest wtedy posiadanie choćby niewielkiej betoniarki. W przypadku konieczności jej wypożyczenia opcja ta może wcale niekoniecznie być najtańszą. Dodatkowo trudno będzie uzyskać produkt o takiej klasie, jaką będzie miał kupiony z betoniarni.

Jaki beton wybrać? Ile możemy zapłacić?

Najczęściej poleca się do wylewania ławy pod garaż beton B20 lub B25. Zwykle koszt za m3 oscyluje około 300 zł, ale ceny te mogą się znacząco różnić w zależności od marży narzucanej przez wytwórcę.

Wykonanie płyty fundamentowej

Właściwe wykonanie płyty fundamentowej nie jest trudnym zadaniem. Większe znaczenie ma odpowiednio dopracowana logistyka, niż doświadczenie czy jakiś specjalny kunszt.

Przygotowanie wykopu

Przygotowanie płyty rozpoczyna się od zdjęcia zewnętrznej warstwy gleby z darnią i wykopania dołu głębokiego na ok. 40 cm. Na spodzie dobrze jest zrobić podkład z kruszywa i zagęścić go. Może być to też gruz pozostały na działce z wcześniejszych budów lub żwir. Ważne, żeby był gruboziarnisty. Również podsypka musi być dobrze ubita, co pomoże zachować całość płyty podczas mrozów. Boki pod przyszłą wylewkę zabezpieczamy szalunkiem wykonanym z desek. 

koparka kopie fundamenty
Photo by ungvar, from: Freepik.com

Wykonanie wylewki

Beton wylewamy do przygotowanego wcześniej otworu. Powinien wystawać ponad powierzchnię gleby na tyle, na ile pozwoli drewniany szalunek. Niekiedy rezygnuje się z wykonania szalunku – wówczas konieczny może być nieco głębszy wykop. Dyskusyjną sprawą jest zbrojenie płyty betonowej. Zdania są podzielone: wiele osób przystępuje przynajmniej do stworzenia mikrozbrojenia. W praktyce coraz częściej rezygnuje się z tego elementu, który pociąga za sobą dodatkowe koszty, niekoniecznie zaś przekłada na znacząco lepsze efekty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*