Centralny odkurzacz – zalety i wady

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wraz z rozwojem techniki pojawiają się coraz bardziej nowoczesne i wydajne sprzęty, mające ułatwić prowadzenie domu i utrzymanie porządku. Jednym z takich rozwiązań jest odkurzacz centralny. To względnie nowe i innowacyjne rozwiązanie, które jednak zyskuje na popularności dzięki swoim zaletom.

Jak działa odkurzać centralny? Jakie są zalety i wady takiego sprzętu? Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem takiego rozwiązania w swoim domu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz najważniejsze informacje o odkurzaczu centralnym.

Jak działają odkurzacze centralne?

Kluczowymi elementami odkurzacza centralnego jest jednostka centralna oraz system rur. Jednostkę centralną umieszcza się najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym. Jest ona wyposażona w zbiornik na kurz, który wymaga regularnego opróżniania. Na rynku dostępne są różne rodzaje jednostek centralnych.

W zależności od rodzaju obudowy wyróżniamy odkurzacze centralne:

  • kompaktowe – czyli jednoczęściowe, najczęściej stosuje się w nich zamontowane na stałe worki materiałowe lub wymienne, jednorazowe worki papierowe.
  • rozdzielone – tzw. typu split; ich obudowa dzieli się na dwie części – w oddzielnej obudowie znajduje się silnik, natomiast w drugiej mieści się zbiornik na kurz oraz filtry. Odkurzacze te są łatwiejsze w obsłudze, bardziej wydajne i wyposażone w dodatkowe filtry, ale zajmują więcej miejsca i są droższe.

Pod względem sposobu filtracji zanieczyszczeń wyróżniamy dwa rodzaje odkurzaczy centralnych:

  • cykloniczne – w tych modelach do oddzielania drobinek kurzu od powietrza wykorzystuje się działanie siły odśrodkowej, która sprawia, że wciągnięte zanieczyszczenia opadają na dno zbiornika, a czyste powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku.
  • workowe – tutaj powietrze zasysane z domu oddzielane jest od zanieczyszczeń za pomocą materiałowego worka.
odkurzacz centralny
Fot.: Anete Lusina/pexels.com

Drugim istotnym elementem całego systemu są rury ssące, które muszą być w odpowiedni sposób rozprowadzone po domu. Rury te produkowane są z tworzyw sztucznych, mających właściwości antystatyczne, przez co nie przylegają do nich drobinki kurzu. Montuje się je zazwyczaj w ścianach, wylewkach pod podłogą oraz podwieszanych sufitach.

Ważnymi częściami są także gniazda ssące umieszczane na ścianie. Tutaj istotne znaczenie ma ich prawidłowe rozmieszczenie, które powinno zapewniać swobodne odkurzanie każdego miejsca w domu. Najczęściej montowane są one w centralnych pomieszczeniach, takich jak korytarz czy przedpokój. To właśnie do tych gniazd przyłączany jest wąż do odkurzania.

Oprócz wyboru rodzaju obudowy czy sposobu filtracji ważne jest także, aby kupiony odkurzacz centralny posiadał silnik, którego moc ssąca będzie adekwatna do powierzchni domu i wielkości instalacji.

Odkurzacz centralny – wady i zalety

Osoby myślące o montażu odkurzacza z pewnością chcą wcześniej poznać wszystkie jego wady i zalety. Poniżej znajduje się lista najważniejszych plusów i minusów odkurzacza centralnego.

Zalety odkurzacza centralnego

Ogromną zaletą odkurzacza centralnego jest wygoda użytkowania. Używanie tradycyjnego odkurzacza wiąże się z jego dźwiganiem, przenoszeniem, rozciąganiem kabla i podłączaniem do gniazdek. W przypadku odkurzaczy centralnych nie musimy wykonywać tych wszystkich czynności – wystarczy tylko podpiąć sam wąż. Wszystko to przekłada się także na oszczędność czasu. Używanie odkurzacza centralnego jest szczególnie wygodne przy odkurzaniu schodów i elementów znajdujących się na większej wysokości.

Odkurzacz tradycyjny wydmuchuje pobrane powietrze na zewnątrz urządzenia, z powrotem do sprzątanego pomieszczenia. Natomiast odkurzacz centralny usuwa wciągnięte i brudne powietrze na zewnątrz domu. Dzięki temu w powietrzu znajduje się dużo mniejsza ilość kurzu. Jednostka centralna to zatem świetne rozwiązanie dla alergików.

odkurzacz centralny
Fot.: borodai/elements.envato.com

Jednostki centralne są także bardziej wydajne niż tradycyjne odkurzacze. Wysoka moc ssania jednostki centralnej i duży pojemnik sprawiają, że sprzątanie nawet sporego domu przebiega sprawnie i bez większego wysiłku. Skuteczność i funkcjonalność odkurzacza centralnego to również zasługa dodatkowych akcesoriów (np. szufelki czy szczotki do podłóg twardych), dzięki którym można odkurzyć różnorodne powierzchnie i trudno dostępne miejsca.

Kolejną zaletą odkurzacza centralnego jest brak hałasu. Dzięki temu, że jednostki centralne montowane są w pomieszczeniach gospodarczych, nie musimy znosić uciążliwego hałasu podczas odkurzania domu czy mieszkania. Jest to ważna cecha, szczególnie jeśli w domu przebywają małe dzieci.

Odkurzacz centralny to urządzenie proste w eksploatacji. Duży zbiornik umieszczony w jednostce centralnej sprawia, że nie musimy go opróżniać tak często jak ma to miejsce w przypadku zwykłych odkurzaczy. Pojemnik na kurz opróżnia się średnio raz na 2-3 miesiące.

odkurzacz
Fot.: LesiaValentain/elements.envato.com

Wady odkurzacza centralnego

Czy przy tylu zaletach, odkurzacz centralny może mieć jakieś wady? Tak. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze wady odkurzacza centralnego.

Kluczową wadą, tak jak w większości nowoczesnych rozwiązań, są wysokie koszty zakupu i montażu odkurzacza. Zakup takiego odkurzacza to wydatek około 4-5 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że taka instalacja z powodzeniem będzie służyć nam przez wiele lat, a w przypadku sprzedaży domu wpływa pozytywnie na jego wartość.

Z racji wspomnianego sposobu montażu warto zaplanować jego instalację już na etapie budowy domu. Późniejszy montaż odkurzacza centralnego w już wykończonym budynku jest droższy i trudniejszy.

Jak w każdym urządzeniu, tak również w przypadku odkurzaczy centralnych mogą zdarzyć się awarie. Większe zanieczyszczenia lub przypadkowo wciągnięte nieduże przedmioty mogą spowodować zatkanie się rury ssącej. W takich przypadkach najczęściej konieczne jest niestety kucie ścian i wymiana fragmentu rury.

odkurzacz centralny
Fot.: demopicture/elements.envato.com

System odkurzania centralnego – podsumowanie

Nowoczesne systemy odkurzania centralnego to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. System zapewnia wiele różnorodnych korzyści – skuteczne i łatwe odkurzanie, czystsze powietrze w pomieszczeniach, komfortowe warunki dla alergików, cichą pracę i niską awaryjność. Skuteczność, wydajność oraz łatwość użytkowania sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację jednostki centralnej, budując nowy dom.

Przed podjęciem decyzji o zakupie i instalacji urządzenia, warto jednak wziąć pod uwagę wysokie koszty tego rozwiązania. Aby ograniczyć wydatki, można na etapie budowy domu zrealizować samą instalację, a jednostkę centralną dokupić w późniejszym czasie. 

Zdjęcie główne: tan4ikk/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*