Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Pompy ciepła stają się coraz powszechniej stosowanym źródłem ogrzewania w wielu budynkach. Wokół tego urządzenia grzewczego narosło jednak wiele mitów – pompy ciepła mogą skutecznie ocieplać nie tylko nowe budynki, lecz również te starsze.
W dzisiejszym artykule wytłumaczymy, czym są wysokotemperaturowe pompy ciepła, kiedy się sprawdzą, jak również jakie są opcje dofinansowania. Zapraszamy!
Zacznijmy od prostej definicji wysokotemperaturowej pompy ciepła – otóż jej zadaniem jest wydajne zasilanie instalacji grzewczej starego typu, czyli grzejników. W przeciwieństwie do współczesnych instalacji (np. ogrzewania podłogowego) wymagają one dostarczenia wody o wyższej temperaturze – sięgającej nawet 65 stopni Celsjusza.
Klasyczne pompy ciepła nie są z reguły w stanie osiągnąć takich temperatur, a na pewno nie w sposób wydajny. Stąd producenci dostarczają na rynek wysokotemperaturowe pompy ciepła zaprojektowane właśnie pod tym kątem – aby mogły zostać wykorzystane w starszych budynkach z instalacją grzewczą starego typu!
Wiele osób zastanawia się więc nad pytaniem – czy nie lepiej więc wymienić zatem grzejniki na ogrzewanie podłogowe? Otóż warto wspomnieć, że takie przedsięwzięcie jest niezwykle kosztowne i wymagana zerwania, a później założenia nowej podłogi. Taka inwestycja może być więc po prostu nierentowna. Co prawda wysokotemperaturowe pompy ciepła mogą być nieco droższe, a ich wydajność niższa niż przy niższych temperaturach zasilania – jednak z doświadczenia wiemy, że wciąż są lepszym rozwiązaniem.
Istnieje wiele form finansowania inwestycji w wysokotemperaturową pompę ciepła. Jako, że jest to rozwiązanie raczej dla starszych budynków – Moje Ciepło odpada, ze względu na bardzo rygorystyczne wymagania, co do zapotrzebowania energetycznego budynku i fakt, że jest to po prostu dotacja dla nowego budownictwa, gdzie sprawdzają się małe pompy ciepła. Programem, który może Cię więc zainteresować jest np. Czyste Powietrze, jak również Stop Smog.
Wysokotemperaturowe pompy ciepła to rozwiązanie dla budownictwa ze starą instalacją grzewczą, gdzie wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe nie jest opłacalna. Ich cena jest wyższa od klasycznych pomp ciepła o około 30%. W dobie wzrastających cen energii jest to rozwiązanie, które może wciąż zapewnić bardzo duże oszczędności – szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką!
Autor: Adam Skrzyński, redaktor portalu pompycieplaonline.pl
Grafika: www.freepik.com