Czy warto zamontować klimatyzację w domu

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Klimatyzacja w domu staje się coraz popularniejsza, stając się zjawiskiem powszechnym. Przestaje nam się kojarzyć z luksusem i dobrem dostępnym tylko dla dużych sklepów czy biur. Wzrost popularności tego typu instalacji w domach jednorodzinnych sprawił, że cena systemu klimatyzacji osiągnęła poziom dostępny dla dużej grupy klientów.

Co to jest klimatyzator?

Klimatyzator to nic innego jak urządzenie do chłodzenia pomieszczenia. Choć ta funkcja w nowoczesnym klimatyzatorze to tylko jedna z wielu. Świetnie sprawdzi się on jako urządzenie grzewcze w sezonie jesienno wiosennym, a umieszczone w klimatyzatorze filtry poprawią jakość powietrza. Te bardziej nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w funkcję jonizowania powietrza.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępne są klimatyzatory stacjonarne i przenośne.

Klimatyzator przenośny monoblokowy

To jeden z najtańszych klimatyzatorów o dość prostym działaniu. Umieszcza się go przy oknie, a rurę odprowadzającą ciepłe powietrze przeciąga na zewnątrz. Niestety wadą tego urządzenia jest to, że stale musi być uchylone okno co sprawia, że jego wydajność spada.

Klimatyzator stacjonarny typu split

Klimatyzatory split ścienne montuje się pod sufitem, dzięki temu są niemal niezauważalne. To najchętniej wybierane klimatyzatory przez klientów ze względu wydajność i komfort użytkowania. Składa się z dwóch części: wewnętrznej (parownik) i zewnętrznej (skraplacz) połączone ze sobą dwoma przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym R410a. Montaż klimatyzacji typu split jest wieloetapowy i wymaga specjalistycznej wiedzy!

Klimatyzacja split zamontowana pod sufitem
Fot.: Max Vakhtbovych/pexels.com

Klimatyzator multisplit to system, który umożliwia podłączenie kilku urządzeń chłodniczych do jednego pojedynczego systemu zewnętrznego. Dzięki temu możliwe jest zainstalowanie klimatyzacji w kilku pomieszczeniach jednocześnie.

Zaletą klimatyzatorów typu split jest cicha praca, dzięki umieszczeniu elementów głośniejszych na zewnątrz budynku. Duża funkcjonalność i wydajność to również ogromne atuty tego typu urządzeń.

Czy warto zamontować klimatyzację w domu?

Klimatyzacja w domu najbardziej potrzebna jest w upalne dni, wtedy zaczynamy doceniać jej zalety i korzyści z tego płynące. Wysokie temperatury szczególnie niebezpieczne są dla osób starszych, z chorobami kardiologicznymi i układu oddechowego. Dzięki klimatyzacji w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura i możemy czuć się bezpieczni.

Klimatyzacja szczególnie korzystna jest dla alergików. Zamontowane filtry oczyszczają zasysane z zewnątrz powietrze. Oprócz podstawowych filtrów węglowych, w nowoczesnych klimatyzatorach zamontowane są filtry z jonami srebra lub antybakteryjne.

Klimatyzatory posiadają również funkcję osuszania powietrza. Wilgotność powietrza na poziomie 40-60% to optymalne warunki dla organizmu, żeby czuć się dobrze. Zaletą osuszania powietrza jest ograniczenie rozwoju grzybów i pleśni w pomieszczeniu.

Średniej klasy urządzenia posiadają funkcję grzania. Jest szczególnie przydatne, gdy jest już chłodniej na zewnątrz w okresach przejściowych. Wydajność grzewcza zależna jest od mocy urządzenia.

Klimatyzacja pozwala nie tylko zadbać o dobre samopoczucie, kiedy dokuczają wysokie temperatury ale ma również korzystny wpływ na osoby wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza.

Klimatyzacja w sypialni to lepszy komfort snu
Fot.: Rachel Claire/pexels.com

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Dobór klimatyzatora do każdego pomieszczenia to bardzo ważny etap. Wybierając urządzenia warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

1) moc urządzenia

2) wydajność – współczynnik wydajności chłodniczej EER

3) klasę energetyczną – wybierając klasę A+++ obniżymy koszty eksploatacji

4) regulację nawiewu

5) funkcje dodatkowe – funkcja grzania, jonizacji powietrza, automatycznego oczyszczania

6) wygląd jednostki wewnętrznej – klimatyzatory ścienne, kasetonowe czy kanałowe

Klimatyzacja manualna czy sterowana pilotem?

Urządzenia do klimatyzacji różnią się tym, w jaki sposób są sterowane. W klimatyzacji manualnej pracą urządzenia steruje się przy użyciu panelu znajdującego się na obudowie. Są tam zamontowane przyciski i pokrętła, którymi można włączyć i wyłączyć klimatyzator, ustawić temperaturę powietrza czy prędkość obrotów. Na niektórych panelach wbudowany jest zegar, którym ustawiamy włączanie i wyłączanie klimatyzatora o odpowiedniej godzinie. Wadą tego typu urządzenia jest to, że trzeba do urządzenia podejść bardzo blisko, a jak ono zamontowane jest na ścianie jest to bardzo kłopotliwe.

Znacznie wygodniejsze jest sterowanie zdalne za pomocą pilota. Jego zasięg może wynosić nawet 8 metrów. Przyciski na pilocie posiadają funkcje tych na panelu na obudowie klimatyzatora.

Ile prądu pobiera klimatyzator?

Klimatyzacja kojarzy nam się z dużym kosztem. Już sam zakup to nie lada wydatek, a dochodzą do tego koszy użytkowania. Każdy producent ma obowiązek podania informacji o zużyciu prądu przez dany model. Dostępne są one w klasie energetycznej od G do A (A+, A++, A+++).

Zużycie prądu wynosi maksymalnie 1/3 mocy chłodniczej, czyli klimatyzator o mocy 3.6 kW pobiera maksymalnie 1.2 kW.

Duży wpływ na rachunki za prąd ma właściwy dobór klimatyzatora do pomieszczenia, w którym ma pracować. Należy uwzględnić powierzchnię użytkową domu, umiejscowienie klimatyzatora i funkcje urządzenia.

Jak ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzator

Przestrzeganie podstawowych zasad w użytkowaniu klimatyzatora, pozwoli obniżyć koszty związane z posiadaniem systemu chłodzącego. Co należy zrobić:

  • zamykać wszystkie okna w czasie upałów
  • wyłączać klimatyzator na czas nieobecności w domu
  • zaprogramować klimatyzator, tak aby włączył się tuż przed naszym przybyciem z pracy
  • zachować odpowiednią temperaturę powietrza na poziomie 22-25 stopni
  • zasłonić okna np. roletami
  • regularnie serwisować urządzenie

Serwisowanie klimatyzacji

Aby urządzenie działało poprawnie i długo, klimatyzacja wymaga regularnego czyszczenia i serwisowania. Na bieżąco należy wycierać kurz zgromadzony na panelu przy wlocie i wylocie powietrza, używając do tego suchej lub lekko zwilżonej szmatki czy gąbki. Niedozwolone jest używanie jakichkolwiek rozpuszczalników, środków polerujących i substancji lotnych, które mogą przedostać się do dróg oddechowych osób właśnie przebywających w pomieszczeniu, jak również po prostu uszkodzić sprzęt.

Raz na miesiąc warto przeprowadzić kontrole filtra i jego czyszczenie. Można do tego użyć odkurzacza lub ciepłą wodę. W przypadku filtrów jednorazowych należy je wymieniać według zaleceń producenta.

Czyszczenie tacy skroplin klimatyzatora, która znajduje się pod wymiennikiem to kolejna część, o którą należy dbać. Nie może stać w niej woda, a czyszczenie polega na umyciu ciepłą wodą i spłukaniu środkiem bakteriobójczym.

Klimatyzacja w domu, aby działała długo, prawidłowo i bezpiecznie musi podlegać:

  • kontrolom
  • czyszczeniu
  • dezynfekcji
  • odgrzybianiu

Warto też od czasu do czasu zlecić fachowcom pełny przegląd urządzenia.

Klimatyzacja w mieszkaniu

Jeżeli mieszkamy w bloku, montaż klimatyzacji wymaga zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, jak również odpowiedniej zgody budowlanej. Niejednokrotnie wymagana jest zgoda sąsiadów, architekta, a nawet konserwatora zabytków. Czasami mimo usilnych starań nie zostanie wydana zgoda na montaż urządzenia na elewacji budynku, w takiej sytuacji klimatyzator można umieścić na swoim balkonie.

Montaż klimatyzacji

Nie poleca się samodzielnego montowania klimatyzacji. Może to się skończyć utratą gwarancji oraz niewłaściwym działaniem klimatyzatora. Powinien on być przeprowadzony przez sprawdzoną firmę.Dowiedz się więcej:  https://ekipahvac.pl/uslugi/montaz-klimatyzacji/warszawa

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą polegającą na instalacji, serwisowaniu, konserwacji, naprawie i likwidacji stacjonarnych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych musi uzyskać certyfikat dla przedsiębiorców. Urząd Dozoru Technicznego, jako jednostka certyfikująca przedsiębiorców wydaje go na czas nieokreślony.

Podsumowanie

Klimatyzacja w domu to nie tylko lepszy komfort życia, ale szereg dobroczynnych czynników wpływających nasze zdrowie. Dlatego warto się zastanowić nad jej założeniem.

Upalne dni nie są już uciążliwe!
Fot.: SHVETS production/pexels.com

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*