Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Naturalność i przytulność domowego ogniska to często coś, do czego dążymy w aranżacji naszych wnętrz. Jeśli pragniesz, aby Twój dom charakteryzował się właśnie prostotą, ciepłem i naturalnością, to styl rustykalny jest idealną propozycją dla Ciebie. Dowiedz się, czym konkretnie charakteryzuje się styl rustykalny oraz jak urządzić w tym stylu swój dom lub mieszkanie. 

Jaki jest styl rustykalny?

Często spotykamy się z określeniem styl rustykalny, jednak co ono tak dokładnie oznacza? Jest to nic innego, jak wystrój wnętrza charakteryzujący się prostotą, elegancją, ciepłem oraz naturalnością.

Można powiedzieć, że domy i mieszkania urządzone w stylu rustykalnym przywodzą na myśl sielankowe domki na wsi znane z bajek i ludowych opowiadań. Jest to styl nietuzinkowy, w stu procentach oddający ideę domowego ogniska. Dominują w nim jasne i ciepłe  barwy oraz naturalne materiały, a w szczególności drewno oraz cegła. Często pojawiają się w nim także lniane i bawełniane tekstylia oraz rękodzieło. Nie ma tu miejsca na nowoczesne dodatki, nietypowe kształty czy przypadkowe dekoracje. 

A skąd pochodzi ten styl? Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa „rustique”, czyli wiejski, polny, ludowy. Dominacja rustykalnego wystroju wnętrz w mieszkaniach i domach rozpoczęła się w Ameryce pod koniec XIX wieku. Ludzie pokochali go wtedy (i kochają do dziś) za prostotę, niewymuszoną elegancję oraz naturalność.

Wnętrza w stylu rustykalnym

Wiesz już, czym dokładnie charakteryzuje się styl rustykalny oraz skąd pochodzi, jednak jak wprowadzić go do swojego wnętrza? Podpowiadamy, jak możesz urządzić sypialnię, salon oraz kuchnię w stylu rustykalnym.

Rustykalna sypialnia

Sypialnia z założenia powinna być miejscem przytulnym, nastrojowym i kameralnym. Aanżację zacznij przede wszystkim od wybrania wygodnego łóżka. Postaw na to z drewnianym wykończeniem na wysokich nogach. Świetnie będą wyglądać także eleganckie skrzynie postawione tuż przy łóżku, które posłużą za miejsce do przechowywania.

Postaraj się także o typowo ludowe i naturalne dekoracje, na przykład ręcznie tkane dzianinowe narzuty na łóżko czy lniane zasłony w oknach. Mile widziane są tu także desenie łużyckie, kaszubskie czy góralskie. Genialnym dodatkiem będzie również miękki i bardzo przytulny dywan przypominający owczą skórę.

Rustykalny salon

Styl rustykalny sprawdzi się genialnie również w salonach, szczególnie tych posiadających kominek. Postaw przede wszystkim na drewniane meble z widocznymi wyraźnie naturalnymi słojami. Warto także zainwestować w starą, ale niezwykle elegancką sofę, która będzie pięknie podkreślać charakter wnętrza.

Rustykalne salony często czerpią z małych dworków, dlatego też takich właśnie mebli należy szukać. Postaraj się także o odpowiednie dodatki. Podobnie jak w sypialni świetnie sprawdzą się na przykład kinkiety rustykalne oraz ludowe odniesienia.

Rustykalna kuchnia

Ciepło domowego ogniska to podstawa rustykalnego stylu. A co bardziej kojarzyłoby się z takim domowym ciepłem niż kuchnia? Jeśli więc chcesz, aby Twoja kuchnia była urządzona rustykalnie, zadbaj o jasną i naturalną kolorystykę oraz klasyczne drewniane meble. Nie zapomnij także o drewnianych przyborach kuchennych służących także jako ozdoba oraz delikatnych firankach w ludowe wzory. Ślicznie będą wyglądać również różne zioła i kwiaty ustawione na kuchennym blacie.

Zdj. główne: Alisha Hieb/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*