Rośliny, które warto mieć w ogrodzie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre zachwycają swoim wyglądem, inne mają jeszcze dodatkowe właściwości, na przykład odstraszanie szkodników. Prezentujemy zestawienie roślin, które dobrze jest uprawiać w przydomowym ogrodzie.

Ogród jest wizytówką naszej posesji, zatem jego aranżacja powinna być przemyślana i dopracowana. Chwasty, dziury w trawniku, wysuszone rośliny, połamane drzewa nie będą miłym widokiem. Aby ogród pięknie się prezentował, warto zasadzić w nim rośliny oraz kwiaty, które wypełnią go nie tylko cudownym zapachem, ale i różnymi kolorami. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, jakie mamy warunki – glebę, ukształtowanie powierzchni, nasłonecznienie. To wszystko jest bardzo ważne, gdyż każda roślina ma własne preferencje.

>> Zobacz też: Rośliny, które zasadzisz jesienią, zaskoczą Cię na wiosnę

Przygotowaliśmy zestawienie roślin, które zachwycają swoim pokrojem, barwą, kształtem i liśćmi. Te okazy z pewnością warto mieć w ogrodzie.

Magnolie Heaven Scent

Ten gatunek drzew o wyprostowanym pokroju jest niezwykle dekoracyjny i okazały. Osiąga około 4–5 metrów wysokości i doskonale sprawdza się sadzona pojedynczo. Jej liście są ciemnozielone, a kwiaty różowe – początkowo kielichowate, a w pełni kwitnienia szeroko rozwarte.

Uprawa tego gatunku magnolii nie jest skomplikowana. Wystarczy osłonięte i ciepłe stanowisko oraz torfowa ziemia, choć może też być lekko kwaśna lub zasadowa. Warto pamiętać, by w okresie zimowym położyć wokół niej ściółkę – niska temperatura może uszkodzić korzenie.

magnolie
Photo by FelixMittermeier from Pixabay.com

Hortensje

Bez wątpienia są jednymi z piękniejszych krzewów, które zachwycają swoimi kwiatami. Najlepiej czują się w miejscach lekko zacienionych, a także osłoniętych od wiatru. Mogą zimować bez okrycia, ale dobrze jest związać je w stożek. Odczyn gleby wpłynie na kolor ich kwiatów.

Hortensje również świetnie będą prezentować się posadzone pojedynczo. Trzeba pamiętać o obfitym ich podlewaniu.

Tulipany

Wiosenne tulipany tworzą barwny dywan. W zależności od odmiany różnią się kolorem, kształtem, ale też wysokością i momentem kwitnienia. Ich uprawa nie jest trudna, jednak konieczne jest wykonywanie pewnych zabiegów, między innymi ogłowienia przekwitniętych kwiatów.

Tulipany lubią słoneczne stanowiska oraz żyzną i wilgotną glebę o odczynie obojętnym.

Pelargonie

W ogrodzie warto mieć pelargonie – i to nie tylko z uwagi na ich mięsiste pędy, okrągłe i karbowane liście oraz kolorowe kwiaty, lecz także przez umiejętność odstraszania komarów.

Pelargonie dobrze znoszą wiatr i niższą temperaturę, kwitną cały sezon, a ich uprawa nie sprawi kłopotu nawet początkującym ogrodnikom.

Mięta

W ogrodzie sadzimy miętę w donicy, żeby nie zajęła większej powierzchni niż oczekiwana. Doskonale sprawdza się do odstraszania mszyc i mrówek. Warto sadzić ją w pobliżu warzyw, na przykład kapusty czy brokułów. Ponadto liście mięty można wykorzystać do zaparzenia herbaty bądź jako składnik maseczki czy płukanki.

mięta ogrodowa
Photo by Matthias Böckel from Pixabay.com

Aksamitki

Aksamitki są bardzo ozdobne, ale to niejedyna ich cecha. Stanowią zaporę przed ślimakami, które mogłyby dobrać się do warzyw. Ponadto ściągają do siebie nicienie i odstraszają muchy.

Trzeba też uważać, gdyż zapach liści może być dla niektórych zbyt intensywny. Dobrze czują się wystawione na słońce, a jeśli chodzi o glebę, to potrzebują żyznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej.

Lawenda

Do wzrostu potrzebuje suchej i lekkiej ziemi. Zaliczamy ją do roślin ciepłolubnych, jest też wykorzystywana w ziołolecznictwie oraz kosmetyce (przetwarzana na olejki). Jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też pachnąca. Ponadto jej zapach odstrasza między innymi takie szkodniki, jak ślimaki czy mszyce. Co więcej, trzymają się z dala niej także komary i kleszcze.

Naparstnice

To roślina, która ma trujące zarówno kwiaty, jak i liście oraz łodygi. Jednak warto ją uprawiać, gdyż wydzielane przez nią enzymy pobudzają do szybszego wzrostu inne rośliny. Ponadto prezentuje się bardzo okazale, preferuje półcień i źle znosi bezpośrednie wystawienie na działanie promieni słonecznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*