Artykuł gościnny
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Gleby w Polsce charakteryzują się wysoką kwasowością. Nie wszystkie rośliny uprawne są w stanie rosnąć w takich warunkach, dlatego konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wapnowania.
Kwaśny odczyn gleby nie jest korzystny dla wielu roślin uprawnych. Przyczynia się do tego, że rośliny słabo rosną, kiepsko się rozwijają i nie dają obfitych plonów, w wyniku czego uprawa staje się nieopłacalna. Wapnowanie pola pomaga odkwasić glebę i ustabilizować jej pH na wymaganym poziomie.
Zanim przystąpi się do wapnowania pola uprawnego, należy pobrać próbki gleby i oddać je do laboratorium na badania. Pozwoli to ustalić, jakie niedobory składników odżywczych ma gleba i jakie jest jej pH. Dzięki temu będzie wiadomo, jakie dawki nawozów stosować dla określonych roślin w zależności od zasobności gleby, a także jaką ilość wapna wykorzystać, by uzyskać pożądany odczyn pH.
Zbyt kwaśne pH gleby bardzo często przyczynia się do tego, że rośliny nie są w stanie pobierać z ziemi składników odżywczych nawet wtedy, gdy one się w niej znajdują. Wyrównanie poziomu wapnia i odkwaszenie gleby odblokowuje w roślinach zdolność przyswajania z gleby składników pokarmowych. Wapnowanie gleby zwiększa odporność roślin i zmniejsza ryzyko ich zapadalności na choroby, w szczególności grzybicze.
Dzięki wapnowaniu uprawa roślin na polu uprawnym staje się bardziej opłacalna, gdyż ponosi się mniejsze koszty na zwalczanie chorób. Rośliny lepiej rosną i dają większe plony.
Praktykuje się dwa terminy na wapnowanie pola – wczesną wiosną i późną jesienią. Wiosenne wapnowanie pola powinno się przeprowadzić minimum na miesiąc przed planowanym wysiewem lub sadzeniem roślin. Należy też zachować zalecany odstęp pomiędzy wysiewem nawozów azotowych, siarkowych, fosforowych czy obornika. Wspólne ich wysiewanie razem z wapnem przynosi więcej szkody niż pożytku. Jesienne wapnowanie pola należy przeprowadzić po zakończeniu zbiorów. Warto wybrać ciepły i bezwietrzny dzień, by zmniejszyć straty wapna związane z jego pyleniem na wietrze.
Najczęściej na polach stosuje się wapno nawozowe w trzech postaciach:
Najszybciej działającym i jednocześnie najbardziej agresywnym wapnem, które można zastosować do wapnowania pola, jest wapno tlenkowe. Stosuje się je najczęściej na glebach ciężkich. Ze względu na jego siłę działania najbezpieczniej jest je wybierać do jesiennego wapnowania pola.
Wapno węglanowe działa wolniej, ale jest też mniej agresywne. Można używać go do wapnowania zarówno jesiennego, jak i wiosennego. Mniej więcej miesiąc po zastosowaniu możliwe jest posadzenie pierwszych roślin.
Wapno dolomitowe jest najsłabiej działającym wapnem, ale ma rozłożone w czasie działanie. Nie nadaje się do wapnowania bieżących upraw, ale można dzięki niemu utrzymać efekt odkwaszonej gleby, gdyż pierwsze efekty zaczyna przynosić nawet 2 lata po nawożeniu.
Zdjęcie główne: materiał prasowy Partnera.
*materiał Partnera.