Drewniane schody – na jakie koszty trzeba się przygotować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno od wieków zachwyca elegancją i ponadczasowością, zatem nic dziwnego, że wciąż chętnie korzystamy z tego materiału, gdy urządzamy wymarzony dom. Niezmienną popularnością w nowoczesnych projektach cieszą się schody drewniane. Sprawdzamy, ile kosztują.

W budynkach piętrowych albo z poddaszem schody wewnętrzne są konieczne. Mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład stali, betonu czy drewna. To właśnie drewno cieszy się dużym uznaniem wśród projektantów i właścicieli domów jednorodzinnych, ponieważ nie tylko wygląda elegancko, lecz także dodaje ciepła w każdej przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na takie schody, musimy zadbać o wybór odpowiedniego rodzaju drewna oraz staranny projekt konstrukcji. Później powinniśmy pamiętać o konserwacji, dzięki której znacznie wydłużymy żywotność schodów. Pod uwagę warto również wziąć koszty wykonania drewnianych schodów.

Od czego zależy koszt drewnianych schodów?

Koszt drewnianych schodów jest uzależniony przede wszystkim od gatunku drewna. Schody można wykonać z różnych rodzajów, które różnią się między sobą nie tylko kolorem i układem słojów, lecz także stopniem twardości czy odpornością na wilgoć. Rodzime gatunki, na przykład klon, brzoza, buk, jesion, dąb, są tańsze niż egzotyczne.

Na całkowity koszt wykonania schodów drewnianych wpływają także ich konstrukcja i rozmiar. Ponadto znaczenie ma to, czy zdecydujemy się na zakup gotowych schodów modułowych, które będziemy mogli sami zamontować, czy będziemy korzystać z usług profesjonalnej ekipy budowlanej. Mamy również możliwość zamówienia projektu schodów drewnianych u stolarza – ta opcja jest najdroższa, a każdy projekt wycenia się indywidualnie. Warto mieć na uwadze, że koszty materiałów, projektu i montażu schodów mogą być różne w różnych regionach. 

Producenci schodów drewnianych często podają ceny ich poszczególnych elementów. W zależności od gatunku drewna i rodzaju konstrukcji za stopień zapłacimy od około 150 zł do nawet 800 zł. Spocznik to koszt około 1200–1600 zł, a wspornik około 5500–6500 zł. Musimy doliczyć także koszt balustrady składającej się ze słupków, z tralek i poręczy. I tak za słupek zapłacimy od 100 zł do 180 zł, za jedną tralkę około 40–60 zł, natomiast za poręcz od 35 zł do 80 zł za mb.

Tak jak wspomniano powyżej, całkowity koszt wykonania schodów drewnianych zależy także od tego, czy montażem zajmie się ekipa budowlana. Jeśli tak, to do wyceny schodów musimy doliczyć koszt robocizny. Firmy zajmujące się produkcją schodów drewnianych często oferują rabaty na montaż schodów lub wliczają cenę usługi w koszt produkcji. Cena montażu schodów zazwyczaj wynosi około 900–1400 zł, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych czy większych konstrukcji może być wyższa i sięgać nawet 8500–10000 zł. Również w przypadku indywidualnych projektów za montaż zapłacimy znacznie więcej, powyżej 10 000 zł. Za montaż schodów wykonanych z egzotycznych gatunków drewna często też płaci się więcej.

Podczas analizowania poszczególnych ofert pamiętajmy o tym, by zwracać uwagę na to, czy podawane ceny są w kwotach netto, czy brutto. Przy cenach netto musimy doliczyć jeszcze VAT.

Podsumowując, ostateczna cena schodów drewnianych jest ściśle uzależniona od ich konstrukcji, rozmiaru i wybranego gatunku drewna.

Zdj. główne: Life-Of-Pix/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*