Drzwi zewnętrzne a bezpieczeństwo domowników – jakich zasad należy przestrzegać przy ich wymianie?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Drzwi zewnętrzne stanowią wizytówkę domu, która pełni dwie główne funkcje – wizualną i zabezpieczającą. Modele wybiera się zwykle w taki sposób, aby pasowały do reszty elementów wykończenia budynku, w tym koloru elewacji czy ram okiennych. Ważne jest również to, by chroniły domowników przed włamaniem. Co warto wiedzieć o wymianie drzwi do nieruchomości?

Rola drzwi zewnętrznych w bezpieczeństwie domowników

Drzwi odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie domowników przed niebezpieczeństwami z zewnątrz. Ich główna funkcja to uniemożliwienie przedostania się do domu niepożądanym osobom. Żeby ochronić nieruchomość przed intruzami, należy sięgać po modele z wytrzymałych materiałów. Do najpopularniejszych drzwi należą te wykonane np. ze stali, aluminium czy drewna.

Drzwi zabezpieczają także domowników przed przedostawaniem się do wnętrza chłodu i wody. Odpowiednio szczelne warianty zmniejszają szanse na przeciągi i redukują dochodzący z zewnątrz hałas. To ważne szczególnie w głośnych lokalizacjach np. w pobliżu ruchliwej drogi. Odpowiednia izolacja termiczna przyczynia się także do oszczędności energetycznej.

Poziom ochrony domowników przed włamywaczami zależy od konkretnego modelu drzwi zewnętrznych i zastosowanych w nim rozwiązań. Liczy się nie tylko materiał wykonania, ale i klasa odporności na uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić uwagę również na blokady antywłamaniowe stosowane np. na zawiasach. Liczba rygli i zamków też ma znaczenie – im jest ich więcej, tym lepiej.

Mówi się, że nie ma modelu drzwi zewnętrznych, przez które włamywacz nie mógłby się przedostać. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każdy intruz dysponuje odpowiednimi umiejętnościami, czasem i narzędziami potrzebnymi do pokonania zaawansowanych systemów antywłamaniowych. Im słabsze zabezpieczenia, tym większa szansa na to, że nawet włamywacz-amator poradzi sobie z ich pokonaniem.

Wymiana drzwi zewnętrznych – zasady

Przed wymianą drzwi na nowe, warto zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście niezbędna jest konieczność zakupu nowej ościeżnicy wraz ze skrzydłem. Czasami wystarczy naprawa poszczególnych elementów, by przywrócić drzwiom pełną funkcjonalność. 

Rozmiar ościeżnicy należy zawsze dopasować do grubości ściany budynku. W przypadku szerokich konstrukcji drzwi powinny znajdować się bliżej zewnętrznej części.

Następnie trzeba bardzo precyzyjnie wymierzyć otwór drzwiowy, aby dopasować do niego model drzwi. Pozwoli to uniknąć szczelin i umożliwi poprawne umiejscowienie ościeżnicy. W zależności od tego, z czego powstała ściana, należy dopasować odpowiednie metody mocowania. Im twardszy surowiec, tym nieco płycej można osadzać kołki.

Należy również zadbać o odpowiednie wyregulowanie drzwi zewnętrznych. Regulację przeprowadza się nie tylko przy montażu, ale również w dalszych etapach użytkowania. Chroni to m.in. przed:

  • nadmierną utratą ciepła,
  • ryzykiem uszkodzenia dolnej części drzwi lub posadzki,
  • kłopotami z otwieraniem i zamykaniem.

Najlepiej, kiedy wymianę i regulację przeprowadzają doświadczeni fachowcy. Profesjonalny montaż zgodnie z zaleceniami producenta przekłada się na funkcjonalność, komfort i poziom bezpieczeństwo.

Podczas montowania nie można zapomnieć o odpowiedniej izolacji drzwi, aby przez szczeliny np. przy ościeżnicy nie przedostawało się do wnętrza chłodne powietrze. Do tego wykorzystuje się pianki i uszczelki. Po udanej wymianie co jakiś czas należy dbać o ich konserwację i kontrolowanie stanu takich elementów jak:

  • zamki,
  • zawiasy,
  • uszczelki,
  • klamki.

Rozregulowane drzwi lub uszkodzenia poszczególnych elementów zmniejszają poziom bezpieczeństwa domowników. Przez niedostatecznie sprawny np. zamek, łatwiej przedostać się do środka potencjalnym włamywaczom.

Dobór odpowiedniego modelu drzwi – wytrzymałość i funkcjonalność

Podczas poszukiwań drzwi zewnętrznych warto udać się do sklepu stacjonarnego, aby wybrać model, który spełni oczekiwania nie tylko pod kątem wizualnym, ale i funkcjonalnym. Wytrzymałe modele powstają z materiałów, które różnią się między sobą np. wagą i zastosowanymi systemami bezpieczeństwa (zamki). Warto przetestować otwieranie i zamykanie drzwi, co ma ogromny wpływ na komfort codziennego użytkowania.

Wybierając model z szybą, należy się upewnić, czy przez szkło nie widać dokładnie tego, co znajduje się we wnętrzu domu. Okno w drzwiach powinno maksymalnie chronić środek nieruchomości przed wzrokiem innych, a jednocześnie pozwalać domownikom na swobodne zaglądanie na zewnątrz. Tylko w takim przypadku drzwi będą odpowiednio funkcjonalne.

Podsumowanie

Drzwi zewnętrzne to jeden z podstawowych elementów systemu bezpieczeństwa w domu. Liczy się nie tylko ich wytrzymałość i zastosowane technologie, ale również odpowiedni montaż. Podczas montażu należy postępować zgodnie z zaleceniami producentów, a w razie problemów korzystać z pomocy fachowców.

 

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*