Fotowoltaika – sposób na energooszczędność?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Panele fotowoltaiczne są coraz częściej wybieranym przez Polaków rozwiązaniem. Ma to związek z oszczędnością pieniędzy i energii. Jak dokładnie działa fotowoltaika i na czym polegają korzyści płynące z jej użytkowania?

Czym jest fotowoltaika?

To technologia pozwalająca na przemianę światła słonecznego w energię elektryczną. Podstawą są tutaj panele fotowoltaiczne, które pochłaniają promienie słoneczne. Te później przekształcane są w energię elektryczną o stałym napięciu.

Jak to działa?

Osoba łącząca producenta i konsumenta energii elektrycznej, czyli prosument, rozlicza się z elektrownią w konkretny sposób. Dostawcy energii odbierają od właściciela fotowoltaiki nadmiar prądu, który został przez nią wytworzony. Do zakładu energetycznego należy obowiązek wymienienia licznika na dwukierunkowy, kiedy rejestruje się moc pobieraną i oddawaną do sieci. Za każdą kWh energii, którą prosument oddaje do sieci, może odebrać później 0,8 kWh, bez obciążenia dodatkowymi kosztami.

Oszczędność energii

Wiele osób, które decydują się na inwestycję w fotowoltaikę, za priorytet bierze pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Energia odnawialna jest tutaj pozyskiwana w ekologiczny sposób. Fotowoltaika, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł, nie wytwarza spalin. Te tradycyjne emitują natomiast coraz większą ilość zanieczyszczeń. Palenie w piecach węglem i innymi paliwami powoduje stale powiększającą się dziurę ozonową oraz efekt cieplarniany. W przypadku paneli fotowoltaicznych nie ma takiego zagrożenia.

Fotowoltaika jest na tyle uniwersalna, że pozyskiwanie energii łatwo można dopasować do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jest to możliwe dzięki instalacji dowolnej liczby modułów. Instalacje fotowoltaiczne sprawdzą się dobrze w wielu miejscach – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w firmach czy ekofarmach.

Zakup systemu fotowoltaicznego jest dość kosztowny, jednak odpowiednio dobrany po pewnym czasie gwarantuje zwrot. Decydując się na usługi profesjonalnych wykonawców mamy pewność, że wezmą oni pod uwagę funkcjonalność budynku, wydajność instalacji, a także rozwiązania architektoniczne. Na przykład, w przypadku miejsc, gdzie nie sprawdziłaby się tradycyjna fotowoltaika, zamontować można semielastyczne moduły fotowoltaiczne. Są one stosowane między innymi w przemyśle morskim, na przyczepach kempingowych czy domkach holenderskich. Sprawdzą się dobrze także w przypadku budynków posiadających dachy o skomplikowanym kształcie. Więcej informacji na temat takich modułów można znaleźć tutaj: https://mlsystem.pl/semielastyczny-modul-fotowoltaiczny/.

Oszczędność dzięki fotowoltaice

Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, systemy fotowoltaiczne mogą skutecznie zmniejszać koszty energii elektrycznej. To bardzo dobre zabezpieczenie przed podwyżkami cen energii. Prąd produkowany we własnym systemie pozwala zużywać energię na bieżąco. Jeżeli jednak nie będziemy w stanie wykorzystać całej energii wytworzonej przez instalację, to w każdej chwili z wyprodukowanych nadwyżek można odebrać kilowatogodziny, które były oddane wcześniej. Utrzymanie instalacji fotowoltaicznych jest bezobsługowe i nie generuje dodatkowych kosztów.

Im więcej energii elektrycznej zużywane jest w danym gospodarstwie domowym, tym szybciej zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne. Energia pozyskana z fotowoltaiki może być wykorzystywana do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym, na przykład pralki, lodówki czy zmywarki, ale także większych sprzętów, chociażby w firmach.

Zdjęcie główne: Hoan Ngọc/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*