Materiał i pojemność pojemnika na szambo – jak dobrać odpowiedni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa przydomowego szamba wiąże się z wieloma trudnymi i nieoczywistymi kwestiami, które na lata mogą zaważyć na komforcie mieszkania w domu. Wybór odpowiedniego pojemnika na szambo to decyzja, którą większość osób podejmuje raz w życiu, warto więc podjąć ją dobrze. Zobacz jak dobrać idealny zbiornik na szambo.    

Jak obliczyć odpowiednią pojemność zbiornika na szambo?   

Pojemność szamba dopasowuje się do liczby domowników korzystających na co dzień z urządzeń zużywających wodę. Wszystkich mieszkańców domu powinno się liczyć, jak osoby dorosłe. Ponad 90% pojemności szamba to woda, która spływa między innymi z urządzeń sanitarnych. Popularnie przyjmuje się, że przeciętny człowiek zużywa dziennie od 150 do 200 litrów wody dziennie. Ponadto, jeśli w domu jest wanna, a nie ma zmywarki, ilość wody może wzrosnąć. Podczas kąpieli w wannie wykorzystuje się więcej wody niż podczas szybkiego prysznica, podobnie jak więcej wody spływa do szamba podczas zmywania ręcznego w porównaniu do mycia naczyń w zmywarce.   

koparka kopiąca dół pod szambo
Photo by: Education Images/Universal Images Group via Getty Images

Należy również wziąć pod uwagę to, jak często zamierzamy wywozić nieczystości i opróżniać szambo. Wywózkę szamba powinno się organizować mniej więcej co 14 dni. Pojemność szamba musimy dopasować także pod ten czynnik. Tak więc jeśli w domu mieszka czteroosobowa rodzina, składająca się z dwojga dorosłych i dwojga dzieci, liczymy na przykład: 170 litrów wody x 4 osoby x 14 dni, co daje nam nieco ponad 9500 litrów nieczystości na jeden cykl. Zawsze warto założyć lekki zapas, tak że czteroosobowa rodzina powinna wybudować przydomowe szambo o pojemności zbiornika 10 metrów sześciennych.   

Jaki materiał pojemnika na szambo wybrać?      

Tworzywo, z jakiego wykonany będzie zbiornik nie jest bynajmniej kwestią obojętną. To, z czego wykonane będzie szambo będzie decydowało o tym, jak będzie się je użytkować.    

  • Zbiorniki z tworzywa sztucznego – zazwyczaj wykonane są z polietylenu o wysokiej gęstości lub kompozytu żywic poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym. Takie pojemniki są lekkie, nie korodują i nie wchodzą w reakcje z otoczeniem. Trzeba niestety wziąć pod uwagę, nie wytrzymują one dużych obciążeń. Dlatego jeśli ze względu na głębokość, na jakiej muszą się znaleźć, trzeba je przysypać grubą warstwą ziemi, powierzchnię nad zbiornikiem należy dodatkowo wzmocnić, układając betonową płytę nośną. Takie rozwiązanie stosuje się także w sytuacji, kiedy ze względu na brak miejsca, szambo musi znajdować się pod miejscem parkingowym dla samochodu. Zbiornika z tworzywa sztucznego nie można umieszczać na zbyt podmokłych terenach, ponieważ w wyniku za dużego zawilgocenia gruntu, zbiornik może wybijać na powierzchnię.    
  • Zbiorniki betonowe i żelbetonowe – najczęściej montowane są z gotowych prefabrykatów, rzadziej wykonuje się je bezpośrednio na miejscu, z uwagi na powszechną dostępności prefabrykatów i wygodę w ich montażu. Takie szamba możesz odnaleźć na https://szamborambo.pl/. Przez olbrzymią wagę prefabrykatów, betonowe zbiorniki na szambo wymagają dźwigu. W zamian za trudniejszy montaż, dostajemy większą wytrzymałość zbiornika, którego nie trzeba już niczym wzmacniać. Ze względu na swoją wagę, szamba betonowe mogą być umieszczane nawet na wilgotnych gruntach. Szambo nie musi być umacniane, ale złączenia elementów tworzących zbiornik trzeba dokładnie uszczelnić zaprawą wodoszczelną z cementu szybkowiążącego. Niedopilnowanie nieszczelności w szambie grozi zanieczyszczeniem wód gruntowych.

Cena pojemników na szambo

Ceny zbiorników z tworzywa sztucznego sięgają nawet do 8000 złotych. Jest to spora kwota, jednak jeśli naszym priorytetem jest szybkość i wygoda montażu, takie szambo będzie warte swojej ceny. Z kolei szamba betonowe to o wiele mniejszy wydatek. Cena gotowego szamba z betonu u Mamut – szamba betonowe to 2300 złotych za pojemność 10 metrów sześciennych.

Przydomowe szambo to przykra konieczność, jeśli chcemy budować dom w cichym i spokojnym miejscu za miastem. Takie działki najczęściej nie mają możliwości podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Wybór odpowiedniego pojemnika na szambo to ważna decyzja, dlatego dobrze ją przemyśl!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*