Jak dbać o kostkę brukową?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Lato to okres, w którym najwięcej czasu spędza się na rekreacji w ogrodzie. Niestety, podczas grillowania, prac ogrodowych i imprez na świeżym powietrzu, kostka brukowa brudzi i niszczy się. Zabrudzona i zaniedbana kostka przestaje być ozdobą ogrodu, a staje się utrapieniem dla domowników. Podpowiadamy, jak dbać i myć kostkę brukową.    

Czyszczenie kostki brukowej z mchu  

Mech porastający kostkę brukową i wyrastający z przestrzeni między blokami jest utrapieniem wielu ogrodników. Wygląda on mocno nieestetycznie i niestety w błyskawicznym tempie opanowuje bruk i cały ogród. Im szybciej zabierzesz się za czyszczenie kostki z mchu, tym większe są szanse na powodzenie i trwałe usunięcie go z chodnika. Po oczyszczeniu warto zastosować impregnat do kostki brukowej

  • Czyszczenie ręczne – jeśli mech występuje na małej powierzchni, możesz spróbować usunąć go ręcznie. W sklepach ogrodniczych można bez problemu kupić odpowiednie do tego narzędzia. Ta metoda nie sprawdzi się jednak w sytuacji, kiedy mchu jest naprawdę dużo. Będzie to wymagać nie tylko bardzo dużo czasu, ale też energii i wysiłku. Ręczne pozbycie się mchu jest zazwyczaj tymczasowym rozwiązaniem, gdyż niedokładnie usunięty mech może odrastać. Dodatkowo używanie ostrych narzędzi może porysować lub nawet uszkodzić kostkę brukową.   
  • Czyszczenie chemiczne – by skutecznie i definitywnie pozbyć się mchu lub porostów z kostki, najlepiej jest użyć przeznaczonych do tego detergentów. Chemikalia wnikają w mech i wysuszają go od środka, ale są skuteczne tylko przy dobrej pogodzie, ponieważ deszcz osłabia ich działanie. Przy wyborze tej metody należy uważać, by przez przypadek nie uszkodzić innych roślin. Jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta, lepiej zrezygnować z tej metody, ponieważ środki chwastobójcze mogą prowadzić do poważnego zatrucia. Należy także ściśle trzymać się podanych proporcji, preparat w zbyt dużym stężeniu może odbarwić kostkę.   

Mechaniczne czyszczenie kostki brukowej

Mechaniczne metody czyszczenia kostki to na przykład piaskowanie lub szczotkowanie. Są raczej bezpieczne, oczyszczają kostkę przez jej szlifowanie, ale  w niewielkim stopniu naruszają strukturę betonu. Trwały i odporny  na mechaniczne metody czyszczenia bruk znajdziesz na https://stylowybruk.pl/

Piaskowanie polega na czyszczeniu bruku sprężonym powietrzem z wodą lub piaskiem. Szczotkowanie to również forma szlifowania kostki brukowej specjalnymi tarczami. Obie metody sprawdzą się nie tylko przy czyszczeniu, lecz także przy renowacji kostki przed domem.   

Naturalne sposoby czyszczenia kostki brukowej   

Jeśli Twojemu sercu bliska jest ekologia lub po prostu chcesz zaoszczędzić, możesz spróbować domowych metod czyszczenia kostki. Przy wyrastających chwastach może sprawdzić się wysypanie na nie sody oczyszczonej. Czyszczenie kostki brukowej sodą jest też skuteczne przy usuwaniu plam. W tym celu należy wykonać z sody i wody pastę, i nałożyć ją na zabrudzenie.   

Ocet to doskonały zabójca mchu i chwastów. Jest tani, nieszkodliwy dla środowiska i nie pozostawia przebarwień na kostce. Oprysk na mech należy przygotować rozcieńczając ocet z wodą w proporcji 2:1.   

Płyn do mycia naczyń sprawdzi się z kolei przy zabrudzeniach z tłuszczu. Mikstura wody i płynu w stosunku 3:1 raz dwa zmyje tłuste plamy z kostki brukowej.   

W przypadku poważniejszych zabrudzeń lub kostki, która nie była myta przez bardzo długi czas, możesz zastosować naturalne i ekologiczne płyny do mycia kostki brukowej. Działają one bardziej intensywnie od domowych metod, ale nadal są przyjazne dla środowiska i nie zniszczą bruku.  

Fot.: Mike Tinnion/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*