Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Z uroków gorącej kąpieli na świeżym powietrzu można korzystać nawet w środku zimy. Wystarczy, że zainwestujemy w domowe jacuzzi ogrodowe. Jeszcze kilka lat temu spa jacuzzi kojarzyło się z luksusem, jednak dzięki pojawieniu się na rynku dmuchanego jacuzzi ta przyjemność jest dostępna dla wszystkich. Poniżej opisujemy, jak bezpiecznie korzystać z jacuzzi ogrodowego zimą.
Jacuzzi dmuchane konstrukcją i sposobem montażu przypomina standardowe dmuchane baseny ogrodowe. Różnica polega na tym, że dmuchane baseny z hydromasażem wyposażone zostały w dodatkowy sprzęt:
Dmuchane jacuzzi wykonane jest z materiałów, które są odporne na napór wody i ciężaru ciała, a także na czynniki mechaniczne (basen jest odporny na przebicia i przetarcia).
Jacuzzi pompowane może stać zarówno w ogrodzie, jak i pomieszczeniu. Aczkolwiek, biorąc pod uwagę wagę urządzenia, która po wypełnieniu wodą może sięgać tony, odradzamy wystawiania jacuzzi na balkon. Ewentualnie, jeśli nie ma innej możliwości i koniecznie musi to być taras lub właśnie balkon, zalecamy zakup niewielkiego jacuzzi – dwuosobowego. Z tego samego powodu, jeśli decydujemy się na jacuzzi w domu, najlepiej postawić je na parterze, lub jeśli mamy możliwość – jeszcze niżej. Dzięki temu unikniemy ryzyka nadmiernego obciążenia stropów.
Stawiając jacuzzi w ogrodzie, warto zadbać, aby znajdowało się ono maksymalnie 10 metrów od najbliższych drzwi – dzięki temu szybko dostaniemy się do domu i nie zdążymy za bardzo zmarznąć. Należy unikać stawiania urządzenia pod drzewami, gdyż spadające gałęzie i liście mogą zanieczyszczać powierzchnię wody.
Masaż wodny w jacuzzi to świetny sposób na relaks i zahartowanie organizmu w mroźne dni. Ciepła woda i gorąca para sprawi, że nawet zimą przebywanie w jacuzzi na zewnątrz będzie niezwykle komfortowe i przyjemne.
Ciepła kąpiel w jacuzzi zimą to sposób na rozluźnienie, odprężenie, odzyskanie sił i regenerację mięśni oraz skóry. Ponadto, poddając ciało działaniu wysokiej temperatury w ogrodowym spa oraz niskiej panującej w otoczeniu hartujemy organizm i zwiększamy jego odporność na przeziębienie, oraz inne infekcje. Regularne korzystanie z jacuzzi pozytywnie wpływa na nasze ciało i umysł.
Co więcej, delikatny hydromasaż łagodzi bóle mięśni i bóle głowy, pozytywnie wpływa na krążenie krwi, neutralizuje bóle stawów i bóle reumatyczne. Ponadto obniża poziom cukru we krwi, co korzystnie wpływa na samopoczucie osób chorych na cukrzycę typu drugiego.
Ponadto, wizyta w domowym spa w zimie to idealny sposób na spędzenie przyjemnego czasu z bliskimi.
Wystarczy przebywać dziennie 15 minut w zbiorniku, by zauważyć pozytywny wpływ ciepłej kąpieli.
Ogromną zaletą jacuzzi dmuchanego jest jego mobilność, a do jego montażu nie potrzeba żadnych dodatkowych elementów ani specjalnych warunków. Możemy wziąć go ze sobą w podróż, a żeby go zmontować, wystarczy rozwinąć go na równej powierzchni, nadmuchać, napełnić wodą i podłączyć do źródła prądu.
Z domowego jacuzzi możesz korzystać też jak ze zwykłego basenu, bez włączania hydromasażu.
Kolejną zaletą basenu z hydromasażem jest atrakcyjna i przystępna cena – modele całoroczne są znacznie droższe. Co więcej, zbiornik jest nie tylko praktyczny, ale może być również ozdobą w ogrodzie.
Aczkolwiek, należy pamiętać, że wizyta w jacuzzi nie jest dla wszystkich. Kąpieli w wannie spa odradza się osobom z nadciśnieniem, ciężkimi schorzeniami nerek oraz obniżoną krzepliwością krwi.
Warto wiedzieć, że bezpieczny czas kąpieli w jacuzzi w ogrodzie to około 20 minut.
Pamiętaj, aby jacuzzi ogrodowe było stale podłączone do prądu, który utrzymuje wodę w temperaturze dodatniej i nie dopuści do jej zamarznięcia. Jacuzzi dmuchane wyposażone jest w programator, dzięki któremu można odpowiednio ustawić temperaturę zarówno w czasie uśpienia urządzenia, jak i dobrać jej preferowaną wartość na określoną godzinę.
Niezwykle ważnym aspektem dbania o jacuzzi zimą jest odpowiedni poziom wody w basenie. Jej zbyt niski poziom może narazić na zamarznięcie układ hydrauliczny i doprowadzić do awarii jacuzzi lub jego całkowitego uszkodzenia.
Po zakończonym korzystaniu z jacuzzi należy pamiętać, aby zasłonić urządzenie specjalną pokrywą termiczną. Dzięki temu nie tylko zabezpieczymy wnętrze jacuzzi przed zanieczyszczeniami, ale i ograniczymy zużycie prądu.
Jeśli planujesz zimą zażywać częstych kąpieli z hydromasażem, pamiętaj, aby czyścić i konserwować wodę w jacuzzi, jak i filtry zgodnie z normalnym harmonogramem konserwacji. Filtr powinien być czyszczony i wymieniany co 3-4 miesiące.
Kolejną kwestią, o którą należy zadbać jest regularne testowanie wody – sprawdzamy, czy wszystkie parametry takie jak chlor, czy pH są w normie i nie zagrażają naszemu zdrowiu.
Szczególną uwagę należy poświęcić filtrom pompy cyrkulacyjnej, gdyż jej zanieczyszczenie może skutkować zakłóceniem prawidłowego przepływu wody, a w efekcie prowadzić do wyłączenia się grzałki i zamarznięcia instalacji.
Ważną kwestią jest ochrona termiczna i zużycie energii. Warto zakupić dmuchane jacuzzi z hydromasażem wyposażone w bardzo dobrej jakości pokrywy termiczne oraz izolację niecki. Użycie najlepszych materiałów izolacyjnych oraz uszczelek pozwala zabezpieczyć temperaturę wody na czas przerwy od kąpieli, jak i pozwala na zachowanie urządzenia w czystości i dobrym stanie.
Świetnym rozwiązaniem ograniczającym zużycie energii byłoby utrzymywanie stałej temperatury w ogrodowym spa. Ciekawym pomysłem jest ustawienie jacuzzi w nasłonecznionym miejscu na tarasie lub w ogrodzie – umożliwi to nam utrzymać ciepło pokrywy i stopić ewentualny śnieg i lód zalegający na pokrywie lub zalegający wokół urządzenia.
Zimą warto także zwrócić większą uwagę na dysze, które wdmuchują chłodne powietrze do wody, przez co obniżają jej temperaturę w jacuzzi i wymuszają jej dodatkowe dogrzewanie i zwiększone zużycie energii elektrycznej. Aby ograniczyć zużycie energii, zaleca się zmniejszenie natężenia samego masażu i ograniczenie jego wykorzystania zimą.
Można również ustawić cykle pracy filtrów i grzałek w taki sposób, aby działały w nocy i nie były wykorzystywane w godzinach szczytu.
Jacuzzi dmuchane to świetna alternatywa dla całorocznej wanny spa z hydromasażem. Kąpiel w gorącej wodzie to świetny sposób na relaks, szczególnie gdy za oknem śnieg.
Zdjęcia: materiał Klienta.