Jak mocować śruby i kołki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Podczas używania elementów złącznych, takich jak śruby, istnieje wiele rzeczy, które zwykle wpływają na działanie połączenia. Jedną z najważniejszych kwestii technicznych jest to, jak mocno zostało wykonane zapięcie. W większości przypadków stopień dokręcenia ma wpływ na to, jak dobrze osadzony jest element złączny.

Główne zasady, których należy przestrzegać podczas dokręcania śrub

Podczas dokręcania śrub lub innych rodzajów elementów złącznych, takich jak śruby z łbem sześciokątnym itp. itd., istnieje kilka zasad, które z pewnością się przydadzą. Jedną z nich jest to, że należy dążyć do dokręcenia łącznika w granicach tegoż łącznika, a nie poza te limity. Na przykład, jeśli element złączny został zaprojektowany tak, aby wytrzymać moment obrotowy 900 Nm, nierozsądnym byłoby dokręcanie go mocniej niż ten właśnie moment. W ten sposób pozostawisz niewiele siły do ​​obsługi obciążeń zewnętrznych. W takich przypadkach może się okazać, że zapięcie pęknie pod wpływem nawet najmniejszej siły, pomimo tego, że dobrze je dokręciłeś.

Oprócz zastosowania odpowiedniej techniki, dzięki której produkt końcowy będzie sprawny i wytrzymały, należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości elementy złączne. Na rynku istnieje mnóstwo producentów, które takowe oferują, jednak godną uwagi jest firma Kristal. Ten producent wpustów i innych produktów zapewni każdemu profesjonaliście i majsterkowiczowi solidny sprzęt, z którym praca będzie czystą przyjemnością.

wkręty
Photo by Adriano Gadini from Pixabay.com

Wracając jednak do omawianej powyżej techniki – oznacza to, że podczas dokręcania śruby lub innego rodzaju łącznika, jak sworznie, które dostępne są na stronie https://www.kristal.net.pl/sworznie nie należy zbliżać się do poziomów plastyczności produktu. Większość kluczy dynamometrycznych zapewnia odczyty z dokładnością do +/- 25% rzeczywistego momentu obrotowego, co oznacza, że ​​bardzo łatwo jest przekroczyć limity, nawet jeśli klucz dynamometryczny podaje prawidłowy odczyt.

Co zrobić, jeśli chcesz osiągnąć jak najbardziej dokładne mocowanie śruby, kołka itp.?

Marginesy błędu generowane przez większość kluczy dynamometrycznych lub nawet dokręcanie na wyczucie są nie do zaakceptowania w niektórych ustawieniach. Na przykład, jeśli mocujesz sprzęt naukowy, który jest bardzo czuły, możesz to zrobić z minimalnym błędem. W takich przypadkach będziesz musiał skorzystać z bardziej zaawansowanych metod, aby sprawdzić, czy łącznik został wystarczająco mocno osadzony. Obejmuje to zastosowanie ultradźwiękowego wykrywania długości śruby. Możliwe jest również wywiercenie otworu w środku łącznika i zamocowanie w nim tensometrów. Dzięki temu uzyskasz bardzo wysoką dokładność pomiaru dokręcenia elementów złącznych.

Jak mocno dokręcić śrubę – inne czynniki, na które powinieneś zwrócić uwagę

Nie we wszystkich przypadkach trzeba będzie dokręcić śrubę tak mocno, jak to tylko możliwe. W niektórych przypadkach będą na to wpływać inne czynniki. Na przykład, jeśli potrzebujesz dokładnej wartości siły między dwoma dokręcanymi materiałami, możliwe jest osiągnięcie tego bez całkowitego dokręcania śrub i wkrętów. Dlatego musisz wziąć pod uwagę nie tylko fizyczne ograniczenia elementów złącznych, ale także specyfikacje projektowe materiału, z którym pracujesz.

wkręt i śrubokręt
Photo by saulhm from Pixabay.com

Kiedy już wszystko zostało powiedziane i zrobione, dochodzimy do wniosku, że stopień w jakim należy dokręcić śrubę, nie powinien być wybierany arbitralnie. Jeśli chcesz, aby Twoje elementy złączne działały dobrze, musisz wziąć pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*