Artykuł sponsorowany
Styl retro od dłuższego czasu króluje wśród trendów wnętrzarskich. Dzięki niemu możemy cieszyć się wizualnym powrotem do dawnych lat. Meble, które kiedyś wydawały się nam stare i niepotrzebne, dziś nadają wnętrzom nowy charakter. Podpowiadamy, jak nadać meblom styl retro.
Ta stylistyka to przede wszystkim wyjątkowa paleta barw. Kolory retro są mocne, ale jednocześnie nieco przygaszone. W gamie barw retro znajdą miejsce odcienie brązów, pomarańczowego i żółtego, a także butelkowa zieleń. Te kolory doskonale się uzupełniają.
W stylu retro można zaaranżować całe wnętrze, ale również zdecydować się na uzupełnienie vintage. Do tego doskonałym rozwiązaniem będą odpowiednie meble. Można wybrać meble stare, które już samym swoim wyglądem przywołują wspomnienia minionych epok, ale również takie, które dzięki odpowiednim przeróbkom dopiero zyskają taki wygląd.
Styl retro ma jednak wiele twarzy i nie zawsze oznacza to samo. Warto wcześniej zastanowić się, w jakim dokładnie kierunku chcemy podążać, jeśli chodzi o nasze meble. Dotyczy to nie tylko ich kolorów, ale również stosowanych zdobień.
We wnętrzach retro najpopularniejszym rozwiązaniem są meble białe z „przecierkami” i takie jest najprościej zrobić samodzielnie. Z kolei wnętrza w stylu rustykalnym to raczej brązowe kolory. Można postawić również na romantyczną wersję tej stylistyki i wybrać ozdobne, lekkie formy.
To bardzo efektowny sposób na nadanie meblom stylu retro. Postarzanie wygląda tak samo zarówno przypadku mebli nowych, jak i starych. Niewielkie znaczenie ma również gatunek drewna, z jakiego są wykonane. Najważniejsze jest to, czy są one lakierowane. W przypadku starych mebli należy jedynie usunąć resztki lakieru, jeżeli jednak mamy stosunkowo nowe meble, przygotowanie ich będzie nieco bardziej czasochłonne.
W obydwu przypadkach należy lakier usunąć z użyciem papieru ściernego. Należy najpierw dokładnie wyczyścić wierzchnią warstwę mebli, poczekać aż wyschnie i wybrać, w których miejscach chcemy uzyskać „przecierki”. Rozcieńczoną farbę w wybranym kolorze rozprowadzamy na wybranych obszarach mebli, a kiedy farba wyschnie, pokrywamy ją preparatem z woskiem, żeby zabezpieczyć kolor przed przenikaniem kolejnych warstw.
Następny krok to pokrycie mebla głównym kolorem. Jeśli decydujemy się na białą farbę, musimy nałożyć cienką warstwę, żeby prześwitywał spod niej naturalny kolor mebla. Wtedy otrzymamy efekt jedynie wybielenia. Z kolei jeżeli chcemy mieć zupełnie biały mebel, to nakładamy kilka warstw. Na koniec z pomocą nożyka zdrapujemy farbę w tych miejscach, w których chcemy uzyskać przecierki. W ten sposób odsłonięte będą fragmenty pokryte farbą jaśniejszą. Na koniec warto pokryć meble lakierem zabezpieczającym.
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na białe czy też brązowe meble, trzeba pamiętać o tym, żeby wszystkie ich elementy stylistycznie do siebie pasowały. Dlatego też do postarzonych powierzchni należy dobrać odpowiednie uchwyty i okucia.
Możemy również zdecydować się jedynie na wymianę pewnych części mebla. W takiej sytuacji warto postawić na tapicerowane obicia kanap i foteli oraz oryginalne, Skandynawskie Uchwyty do szafek, szaf i szuflad.
Styl retro sprawdzi się doskonale zarówno w salonie i sypialni, jak i w kuchni. Należy jednak pamiętać o tym, żeby cała aranżacja tworzyła spójną całość. Choć meble to podstawa, warto zadbać również o elementy dekoracyjne. Najlepiej w takim przypadku sprawdzą się fotografie albo obrazy w zdobionych ramach, a w kuchni albo jadalni – elegancka porcelanowa zastawa za szkłem.
Zdj. główne: Julian Hochgesang/unsplash.com