Jak wybrać agregaty prądotwórcze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dobie problemu z prądem, widmem blackoutu i niedoboru surowców energetycznych, poszukiwanie odpowiedniego źródła zasilania alternatywnego jest niezwykle istotne. Coraz częściej firmy i prywatni konsumenci interesują się agregatami wytwarzającymi prąd. W jaki sposób wybrać skuteczne agregaty prądotwórcze? Na co należy szczególnie zwrócić uwagę?

Wysokiej klasy agregaty prądotwórcze mogą zapewnić Ci dostęp do prądu w newralgicznych momentach, gdy dostawca publiczny nie wywiązuje się z umowy na energię elektryczną. Sprzęty te sprawdzają się jednak również w miejscach, gdzie nie ma zasilania z sieci (np. na budowie czy działce), zwiększając komfort działania.

Przemyśl zastosowanie swojego agregatu

Wybierając agregaty prądotwórcze powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zastosowanie. Jeżeli urządzenie ma być alternatywnym źródłem energii w domu czy w firmie, warto postawić na agregat stacjonarny, który jest zwykle większy i cięższy, ale jednocześnie możesz go wygłuszyć i daje on zdecydowanie większą moc nominalną. Pamiętaj, aby sprzęt ten posiadał funkcję automatycznego przełączania zasilania, gdyż załączy się w momencie wykrycia spadku napięcia w instalacji głównej.

Z kolei w przypadku ciągłego przestawiania urządzenia, użytkowania go np. na budowie, różnego rodzaju inwestycjach, w pracy terenowej lub np. na działce czy w garażu odciętym od zasilania elektrycznego z sieci, warto postawić na mobilny agregat wyposażony w elementy transportowe jak rączka i kółka. Dzięki temu z łatwością przestawisz urządzenie w razie potrzeb i zapakujesz do auta dostawczego lub na przyczepkę.

Moc to najważniejsza kwestia, ale niejedyna

Po zastosowaniu czas przejść do wyboru konkretnego urządzenia. Jaki sprzęt będzie najlepszy? Na początku zwróć uwagę na moc. Pamiętaj, że nie interesuje Cię moc maksymalna, a nominalna – taka, z którą agregat będzie mógł pracować przez dłuższy czas. Do zastosowań domowych wystarczy urządzenie generujące od 5kW w górę. W przypadku zasilania niewielkich narzędzi spokojnie powinien wystarczyć generator o mocy około 3kW. Do zasilania bardzo dużych obiektów potrzebny będzie sprzęt powyżej 11kW.

Jednak moc to nie wszystko. Sprawdź czy urządzenie ma AVR czyli automatyczną stabilizację napięcia. Zwróć uwagę czy ma zasilanie jedno czy trójfazowe (prąd trójfazowy czyli tzw. siła przydatna jest w trakcie prac budowlanych).

Wybierz też agregat o określonym sposobie zasilania. Na rynku znajdziesz produkty benzynowe, na olej napędowy, a także na gaz. Różnią się ilością spalanego paliwa i ceną. Musisz więc dostosować tę kwestię do swoich potrzeb.

Zdjęcie główne: pexels.com/Dids

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*