Panele akustyczne – sposób na wykończenie ściany

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy urządzamy pomieszczenie, zależy nam na kilku rzeczach. Należą do nich wygoda, estetyka, optymalna temperatura, a także akustyka. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są dekoracyjne panele akustyczne, które oprócz swojej podstawowej funkcji sprawdzą się również jako niesztampowa dekoracja wnętrza. Oto kilka powodów, dzięki którym warto zastanowić się nad zamontowaniem paneli akustycznych w swoim domu czy biurze. 

Czym jest panel akustyczny? 

Panele akustyczne produkowane są z materiałów tłumiących dźwięki i zapewniających komfort akustyczny w pomieszczeniu. Mocowane są bezpośrednio do ścian lub sufitu za pomocą kleju. Wcześniej używane przede wszystkim w studiach nagrań, salach widowiskowych bądź tanecznych, czyli pomieszczeniach, gdzie było to konieczne i podyktowane względami praktycznymi i ustawowymi. Obecnie coraz częściej montowane są również w prywatnych domach i biurach. Doskonale wyciszają hałasy, nie zniekształcając przy tym dźwięków powstających wewnątrz. Nie są one grube, więc nie zmniejszają znacząco metrażu pomieszczenia, co więcej zmienił się również ich design. 

Praktyczne wykończenie ściany 

Panele akustyczne jeszcze jakiś czas temu nie prezentowały się najlepiej. Przeważnie były czarne bądź białe i miały nieatrakcyjną pod względem wizualnym formę. Coraz większe zainteresowanie na rynku detalicznym sprawiło, że producenci chętniej tworzą nie tylko praktyczne, ale i estetyczne panele. Sprawia to, że znacznie częściej montowane są w domach i mieszkaniach. To rozwiązanie w szczególności polecane właścicielom bliźniaków i domów szeregowych, gdzie pomimo własnego wejścia nadal mamy do czynienia z sąsiadami za ścianą, co jest jednym z minusów tego typu budowli, który możemy łatwo zminimalizować. Panele są również niezastąpionym elementem w aranżacji mieszkań bloków i kamienic. Dostępne w wielu formatach, kształtach i formach dostosują się do wielu gustów. Swoim wyglądem mogą przypominać drewno bądź tynk strukturalny, możemy je również malować i dopasować do indywidualnych potrzeb. Znajdziemy również oryginalne modele, które swoim designem i fakturą przykuwają wzrok i dają wrażenie trójwymiarowości. Będą one dekoracją wnętrza samą w sobie. 

Panele akustyczne montowane na suficie, mogą stanowić praktyczną alternatywę dla sufitów podwieszanych i sprawią, że w środku nocy nie obudzi nas głośne tupanie lub muzyka słuchana przez sąsiadów z góry. 

Jak zamontować panele akustyczne?

Montaż paneli akustycznych jest stosunkowo prosty, dzięki czemu nie będziesz musiał zatrudniać specjalnej ekipy monterów i zrobisz to samodzielnie. Wystarczy wykonać kilka łatwych kroków, by cieszyć się praktyczną i efektowną ozdobą. Na początku musimy przygotować podłoże – jeśli ściana jest mokra, osuszamy ją. Następnie czyścimy i sprawdzamy jakość tynku. Kiedy nie mamy pewności, czy dobrze się trzyma, możemy nałożyć warstwę preparatu gruntującego. Panele akustyczne mocujemy za pomocą specjalnego kleju. Nie powinien on zawierać w swoim składzie rozpuszczalników, natomiast musi wyróżniać się szybkim wiązaniem początkowym. Przy tej czynności zalecana jest dokładność i staranność, gdyż wszelkie niedociągnięcia będą widoczne i naprawdę trudne do naprawienia. Pamiętaj o dokładnym i szczelnym przyleganiu do siebie poszczególnych elementów. Uważaj również, by nie nanieść niechcący kleju na stronę wierzchnią. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*