Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu?

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybór drzwi zewnętrznych do nowego domu jednorodzinnego to poważna decyzja. Drzwi wejściowe powinny być przede wszystkim bezpieczne, ale nie można zapomnieć o estetyce. Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne? Czy solidne drzwi muszą być drogie?

Jakie drzwi zewnętrzne będą najlepsze?

Zanim zdecydujemy się na zakup drzwi, trzeba uświadomić sobie, jakie pełnią funkcje. Jest ich sporo. Oczywiście, ktoś mógłby w tym momencie wtrącić, że drzwi służą do tego, żeby przez nie wchodzić i wychodzić, byłoby to jednak duże uproszczenie. 

Drzwi wejściowe są barierą, która odgradza świat zewnętrzny od tego, co dzieje się wewnątrz. Z tego względu dobre drzwi zewnętrzne powinny chronić nas przed zimnem, hałasem oraz złodziejami. Nie można zapomnieć o walorach estetycznych, gdyż drzwi wejściowe są rzucającym się w oczy akcentem, dlatego też powinny idealnie współgrać z pozostałymi elementami elewacji. Przyjrzyjmy się teraz różnym aspektom i cechom charakteryzującym drzwi zewnętrzne.

Termoizolacyjność

Drzwi zewnętrzne są grube, ponieważ mają chronić przede wszystkim przed zimnem. Jednym z najważniejszych parametrów technicznych jest współczynnik przenikania ciepła, który określany jest tzw. współczynnikiem U — wskazuje on na stopień wydostania się ciepła na zewnątrz. Od 2021 r. współczynnik U nie powinien przekraczać 1,3 W/(m2*K). 

Akustyka

Solidna struktura drzwi w dużej mierze zapobiega także przedostawaniu się hałasów. Tu pomocny okaże się współczynnik RA, czyli współczynnik izolacji akustycznej — powinien mieścić się między 27 a 43 decybelami. Standardowo RA drzwi wejściowych wynosi 30 decybeli. 

Bezpieczeństwo

Właściwości izolacyjne i akustyczne to nadal nie wszystko. Nie można zapomnieć o tym, że dobre drzwi wejściowe to ochrona przed nieszczęśliwymi zdarzeniami i niebezpiecznymi sytuacjami. Próby włamania to jedno, ale istotne są także warunki atmosferyczne. Wybierając drzwi wejściowe, kieruj się więc rozsądkiem. Zwróć uwagę na to, czy w Twojej okolicy jest spokojnie oraz na jakie kaprysy pogody narażone będą drzwi. 

Estetyka

Jakie drzwi wejściowe wybrać, aby wyglądały ładnie? Przede wszystkim należy przyjrzeć się budynkowi. Dom w stylu dworkowym będzie się pięknie prezentował z drzwiami drewnianymi wykończonymi łukiem. Z kolei w przypadku domu modernistycznego sprawdzą się nowoczesne drzwi stalowe.

Warto wspomnieć, że możemy wybrać drzwi jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Te drugie są praktyczne, ponieważ łatwo przez nie wnosić meble, ale sprawdzą się tylko w przypadku dużych domów. Mały dom jednorodzinny z ogromnymi, przytłaczającymi drzwiami może wyglądać karykaturalnie. 

drzwi zewnętrzne do domu
Fot.: LightFieldStudios/elements.envato.com

Drzwi zewnętrzne drewniane

Najbardziej popularne w polskich domach jednorodzinnych są drzwi drewniane. Nic dziwnego — to drzwi wykonane z solidnego surowca, dostępne w wielu kolorach. Drzwi dębowe, świerkowe, sosnowe i mahoniowe to najczęstszy wybór. 

W przypadku drzwi drewnianych najważniejszą zaletą są dobre parametry techniczne — mają małą rozszerzalność cieplną oraz dobrą izolację akustyczną. Co więcej, montaż drzwi drewnianych jest prosty i zwykle nie trzeba zatrudniać do tego profesjonalistów. 

Niestety jednak drzwi drewniane nie są pozbawione wad. Pomimo impregnacji są podatne na wilgoć i nie uchronią nas przed pożarem. Ponadto naturalne drewno, a zwłaszcza drewno egzotyczne, jest surowcem drogim. 

duży budynek i drewniane drzwi dwuskrzydłowe
Fot.: Erik Mclean

Drzwi zewnętrzne PVC

Drzwi wejściowe z tworzywa sztucznego wykonane są z polichlorku winylu, a wypełnione pianką poliuretanową. Do poprawienia parametrów technicznych stosuje się elementy ze stali ocynkowanej, dzięki czemu drzwi wejściowe PVC charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi i akustycznymi. Kolejnymi zaletami tych drzwi wejściowych są: lekkość, a także łatwość w montażu i utrzymaniu w czystości. 

Poza tymi dobrymi stronami są również złe. Mianowicie drzwi PVC mają słabe parametry antywłamaniowe i są podatne na uszkodzenia mechaniczne, które trudno naprawić. To wszystko sprawia, że drzwi z tworzywa sztucznego są tanie i sprawdzą się w domach nienarażonych na trudne warunki czy niebezpieczeństwa. 

czerwone i żółte drzwi wejściowe
Fot.: Sharon Ang/pixabay.com

Drzwi zewnętrzne aluminiowe

Skrzydło drzwi aluminiowych wykonywane jest z wielokomorowych profili, które wypełnia się styropianem, pianką poliuretanową, wełną mineralną bądź poliamidem. Drzwi zewnętrzne z aluminium wykańcza się okleiną lub maluje proszkowo. Malowanie proszkowe daje efekt równomiernego i połyskującego pokrycia, co sprawdzi się raczej w domach nowoczesnych.

Aluminiowe drzwi przede wszystkim zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa — są ognioodporne i mają znakomite parametry antywłamaniowe. Cechują się wysoką izolacyjnością termiczną, bardzo dobrą dźwiękoszczelnością, a także dużą odpornością na odkształcenia i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Są jednak dość podatne na zarysowania i inne drobne uszkodzenia. 

Drzwi zewnętrzne stalowe

Drzwi metalowe ze stali są niezwykle ciężkie i solidne. Wszystkie elementy — ramy, ościeżnice, skrzydła — wykonane są ze stali ocynkowanej. Dają wysokie poczucie bezpieczeństwa, gdyż ich konstrukcja i masa są trudne do przezwyciężenia przez złodziei. Co więcej, są odporne na ogień, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. 

Z estetycznego punktu widzenia, drzwi stalowe, choć nie są opcją dla każdego, mogą prezentować się bardzo atrakcyjnie. Można je bowiem pomalować, zalaminować, a nawet okleić fornirem imitującym drewno. 

Drzwi ze stali niestety trudno jest ocieplić, przez co wykazują wysoki współczynnik przenikania ciepła. Niestety cechują się też niższą niż np. drzwi drewniane izolacyjnością akustyczną. Są za to stosunkowo tanie, zwłaszcza w porównaniu z alternatywą z drewna. 

Antywłamaniowe drzwi wejściowe

W przypadku drzwi zewnętrznych bezpieczeństwo odgrywa jedną z najważniejszych ról. Drzwi wejściowe możemy zaliczyć do jednej z sześciu klas — im wyższa klasa, tym większe bezpieczeństwo:

  • klasa RC1 – drzwi standardowe; podstawowa ochrona przed włamaniem przy użyciu siły fizycznej,
  • klasa RC2 – drzwi o podwyższonej wytrzymałości; ochrona przed włamaniem przy użyciu siły fizycznej oraz prostych narzędzi (np. śrubokręta),
  • klasa RC3 – drzwi antywłamaniowe; ochrona przed włamaniem z wykorzystaniem np. łomu, 
  • klasa RC4 – drzwi antywłamaniowe o większej wytrzymałości; ochrona przed sforsowaniem przy użyciu takich narzędzi jak łom, siekiera i elektronarzędzia zasilane akumulatorowo,
  • klasa RC5 – drzwi pancerne; wyposażone w wysokiej klasy zabezpieczenia zapewniające ochronę przed włamaniem z użyciem narzędzi elektrycznych (np. wiertarki, szlifierki kątowej.
  • klasa RC6 – drzwi zapewniające najwyższy poziom ochrony przed włamaniem z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych elektronarzędzi.

Nowoczesne drzwi antywłamaniowe są nie tylko solidnie wykonane, ale także wyposażone w wielopunktowe systemy ryglowania drzwi. 

Drzwi wejściowe — odpowiednie wymiary

Drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu, dlatego szerokość skrzydła w świetle ościeżnicy nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Jeśli chodzi o wysokość, standardowo jest to 2 m. Te wymiary pozwalają na swobodne korzystanie z wejścia do domu.

Oczywiście, można zamówić drzwi na wymiar, wtedy jednak trzeba liczyć się z dużo wyższym kosztem. Należy wziąć pod uwagę ilość materiałów, wykonanie, a także montaż.

bezpieczne drzwi
Fot.: Pixabay/pexels.com

Drzwi wejściowe — pełne czy przeszklone?

W zasadzie jest to kwestia gustu i estetyki. W zależności od upodobań możemy wybrać klasyczne, pełne drzwi drewniane lub bardziej nowoczesne drzwi z przeszkleniem. Jakie szkło wybrać? Poza rozmiarem i kształtem możemy wybrać typ szkła. Na rynku dostępne są szkła całkowicie przezroczyste, półprzepuszczalne, matowe oraz szkła artystyczne, zdobione. 

Szyby dodają elegancji, a także wpuszczają dodatkowe światło do wnętrza. Trzeba jednak uważać, aby moda i piękno nie zawróciły nam w głowie! Przeszklone drzwi wejściowe do domu mogą być zachętą dla złodziei, zwłaszcza jeśli nie mamy ogrodzenia. Dlatego warto rozważyć zakup modelu wyższej klasy, który zapewni nam większe bezpieczeństwo.

Ile zapłacimy za drzwi wejściowe?

Na cenę drzwi wejściowych wpływa kilka czynników: materiał, parametry, klasa, wymiary. Do tanich możemy zaliczyć drzwi PVC oraz drzwi ze stali; natomiast najdroższe drzwi to zazwyczaj te z naturalnego drewna. Ceny w sklepach oscylują od 700 do 4500 zł. 

Pamiętajmy, że drzwi wejściowe to nie jest dodatek do domu, a element, który pełni ważną funkcję w codziennym życiu. Dobre drzwi powinny zapewnić nam ciepło, spokój i bezpieczeństwo, dlatego przy wyborze kierujmy się zdrowym rozsądkiem i zainwestujmy w drzwi, które posłużą nam przez wiele lat.

Zdjęcie główne: PhotoMIX Company/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*