Sposoby na przeprowadzenie szybkiej niwelacji terenu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa własnego domu to dla niejednej osoby spełnienie marzeń. Niestety w trakcie poszukiwań idealnej działki czasem musimy iść na kompromisy. Zdarza się, że znajdujemy doskonałe miejsce, jednak teren jest nierówny i konieczne będą dodatkowe zabiegi, by przygotować go pod budowę. W tym celu wykonuje się niwelację. Jak zrobić ją szybko i skutecznie, by obyło się bez dodatkowych przestojów? 

Czym jest niwelacja terenu? 

W telegraficznym skrócie: niwelacja terenu polega na właściwym przygotowaniu działki pod budowę domu, polegającym na pozbyciu się wszelkich nierówności. Poprzedza ją jednak szereg skomplikowanych pomiarów, którymi przeważnie zajmują się geodeci. Sprawdzają, czy wszystkie punkty kluczowe podczas prac zawarte w projekcie budowlanym znajdują się na tym samym poziomie. Jeśli nie, konieczne będzie wyrównanie powierzchni. Nie zawsze oznacza to pozbycie się nadmiaru ziemi znajdującej się na działce, czasem konieczne jest dowiezienie i zasypanie obecnych dołów i zaniżeń. O tym, jakie prace będą konieczne, decyduje geodeta. 

Czasem niwelacja jest również konieczna w innych przypadkach, takich jak chociażby tworzenie ogrodu bądź trawnika. Wtedy nie musimy spełniać żadnych dodatkowych formalności i możemy samodzielnie przeprowadzić proces. 

Niwelacja terenu a pozwolenie na budowę

Zgodnie z prawem budowlanym niwelacja jest elementem przygotowawczym procesu budowlanego, a więc do jej rozpoczęcia konieczne jest zdobycie pozwolenia na budowę. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Wykonanie niwelacji przed jego zdobyciem może zostać potraktowane jako samowola budowlana, a my możemy zostać ukarani wysoką grzywną. 

Koszt niwelacji terenu

Oczywiste jest, że koszt, który poniesiemy za przeprowadzenie niwelacji terenu, jest uzależniony od powierzchni, jakiej dotyczą prace. Im będzie mniejsza, tym i sam koszt całościowy będzie niższy. Istotna będzie również konieczna ilość prac, które należy wykonać. O tym przeważnie decyduje wizja lokalna wynajętej przez nas ekipy, która oceni, ile zajmie cały proces, po czym sporządzi harmonogram prac. Jeśli będzie nam zależeć na czasie, musimy poinformować ekipę, by potraktowali sprawę priorytetowo. Konieczne będzie również egzekwowanie wykonalności harmonogramu. 

Oczywiście niwelacją terenu możemy zająć się samodzielnie, dzięki czemu znacznie obniżymy koszty. Musimy wtedy jednak pamiętać, że niestety nie zawsze dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu, który możemy poświęcić na roboty, przez co proces może się znacznie wydłużyć. Co więcej, niwelacja to skomplikowany zabieg, podczas którego możemy popełnić wiele błędów, które będą miały później wpływ na dalsze prace. 

Niwelacja krok po kroku

Kiedy mamy już plan budowy, dokonane pomiary oraz pozwolenie na budowę, możemy spokojnie zająć się przeprowadzeniem niwelacji. Zazwyczaj rozpoczyna się ona od wycięcia drzew i krzewów, które mogą przeszkadzać w dalszych pracach. Następnie sporządzany jest szkic, który obejmuje wszystkie ubytki terenu i wzniesienia. Teraz możemy już przejść do wyrównywania placu, do czego może być konieczne użycie specjalistycznego sprzętu, na przykład koparki czy spychacza.

Zdj. główne: Tama66/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*