Jaka elewacja pasuje do nowoczesnego domu?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Elewacja domu to szczególnie ważny element, który chroni całość przed zmieniającą się pogodą, warunkami atmosferycznymi, różnymi temperaturami i opadami. To jednak nie wszystko, co istotne. Elewacja domu to również ważna część wystroju, która może sprawić, że dom będzie wyglądać jak z najlepszych marzeń.

Jaką elewację wybrać na dom?

Wybierając elewację na dom, należy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Główne z nich to kształt domu oraz teren, który znajduje się wokół. Jeśli w sąsiedztwie są same pola i łąki, elewacja wykonana z blachy bądź wykończona tapetą nie będzie dobrze się komponować. Należy przemyśleć dokładnie pomysł, który chce się zrealizować. Co ważne, zmiana elewacji to praca nie tylko droga, lecz także bardzo czasochłonna. Jeśli po kilku latach zmieni się plan na całość, może to kosztować naprawdę sporo czasu i pieniędzy.

Elewacja domu powinna pasować do sąsiedztwa i pomysłu właściciela, ale to nie wszystko. Liczy się przede wszystkim wytrzymałość. To dzięki elewacji dom jest chroniony przed różnymi warunkami atmosferycznymi, np. deszczem czy śniegiem. 

Elewacja domu musi być wytrzymała, aby mogła spełniać swoje podstawowe funkcje. Przez to należy zastanowić się nad materiałem stworzonym do elewacji. Każdy z nich jest przeznaczony do swojego zadania i świetnie sprawdzi się na domu, ale niektóre materiały wymagają częstszej pielęgnacji. Dodatkowo każdy materiał ma swoje właściwości, które mogą ułatwić bądź utrudnić życie w domu. Drewno naturalne skutecznie ociepla budynek, ale wymaga częstej impregnacji i renowacji. Blacha cechuje się trwałością i lekkością, ale przyciąga mocne promienie słoneczne. Wszystko zależy od potrzeb mieszkańców i miejsca, w którym postawiony jest dom. W celu zdobycia większej ilości informacji o elewacjach oraz inspiracjach warto zajrzeć na stronę ladnydom.pl.

Z czego wykonane są nowoczesne elewacje?

Nowoczesne elewacje domu próbują połączyć ekologię, ekonomię i estetykę. Całość tej mieszanki tworzy specjalne elewacje, które przyciągają spojrzenie. Są one eleganckie i wytrzymałe. Dobrze zabezpieczają budynek przed możliwymi awariami czy zjawiskami atmosferycznymi, a dodatkowo nadają mu niesamowitego szyku. Nowoczesne energooszczędne budownictwo rezygnuje z nadmiaru detali czy szczegółów. Takie elementy elewacji domu i tak marnieją przez lata. Należy je poprawiać bądź usuwać, aby elewacja domu zachowała przyjemny i elegancki wygląd. W trakcie tworzenia takiej nowoczesnej elewacji skupia się na prostocie i użyteczności. Zamiast ozdobników, tworzy się estetyczne, eleganckie elewacje, które mają za zadanie przyciągnąć wzrok. Dobrze zrobiona elewacja domu nie traci na jakości przez lata i za każdym razem podbija serca.

Modernistyczne elewacje wykonywane są z różnych materiałów, z których każdy ma specjalne właściwości. Elewacja domu w obecnych czasach niezależnie od materiału jest trwała, elegancka i estetyczna. Chroni przed wilgocią, mrozem i zabrudzeniami. Do elewacji domów najczęściej wykorzystuje się: płyty kamienne, okładziny silikatowe, płyty betonowe, okładziny z żywic, beton architektoniczny, cegły, drewno naturalne różnego gatunku, gonty drewniane, blachy bądź tapety wykończeniowe. Takie materiały można ze sobą łączyć, aby stworzyć unikatowe elewacje domów. Dobrze sprawdzi się zestawienie blachy z betonem, drewna z płytami kamiennymi czy też cegieł z tapetami wykończeniowymi.

Pomysły na nowoczesną elewację

Nowoczesna elewacja domu  to nie tylko odpowiednie łączenie materiałów i dodatków. Należy zwracać również uwagę na ciekawe warianty kolorystyczne. Dobrze sprawdzają się zarówno kontrasty, jak i jednolite, monochromatyczne kolory. Jednym ze sposobów tworzenie elewacji jest zachowanie jednego koloru na dachu i na ścianach. W ten sposób całość budynku wydaje się delikatna i łagodna. Jeśli jednak to nie jest efekt, który chcecie uzyskać, zawsze można skorzystać z metody kontrastu. W tym celu eksponuje się mocniejsze, ciemniejsze elementy elewacji. Dzięki temu dodaje się budynku charakteru oraz podkreśla się geometrię konstrukcji. 

Proste, jednolite elewacje uzupełnia się dodatkami, które mają przyciągać spojrzenie. Materiały, które używa się w takim celu, to zazwyczaj naturalne drewno, szkło, tynki o różnych barwach i strukturach, płyty betonowe oraz kamienne. Każdy z tych materiałów ma swoje właściwości, które mogą polepszyć wygląd całości bądź go zniszczyć na przestrzeni lat. Szczególnie trzeba uważać przy używaniu naturalnego drewna, które jest niezwykle czułe na wilgoć. Jeśli się z niego skorzysta, należy stale o nie dbać, aby po latach nie obniżało jakości całej elewacji domu.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*