Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wyceną nieruchomości nazywamy proces, którego efektem jest poznanie realnej wartości nieruchomości – domu, mieszkania czy działki. I choć właściciele nieruchomości zwykle orientują się mniej więcej, ile jest ona warta, to jednak są sytuacje, w których jej wartość określić musi specjalista – rzeczoznawca majątkowy.
Czym jest operat szacunkowy i w jakich sytuacjach się go wykonuje? Jak przebiega proces wyceny nieruchomości i ile kosztuje? Jakie czynniki będą miały wpływ na cenę nieruchomości podaną w operacie i czy dwie, pozornie identyczne, nieruchomości mogą się różnić wartością? Zapraszamy do lektury.
Wycena nieruchomości, czyli operat szacunkowy, jest dokumentem, który określa wartość nieruchomości. Pełny operat jest dokumentem urzędowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego, natomiast uproszczona wycena nieruchomości stanowi jedynie opinię o jej wartości, sporządzoną na podstawie cen transakcji podobnych nieruchomości.
Na potrzeby urzędowe potrzebna jest pełna wycena sporządzona przez rzeczoznawcę z uprawnieniami, a proces tworzenia operatu szacunkowego został ściśle opisany w Ustawie o gospodarce nieruchomościami. Są w niej też opisane wszystkie informacje i dane, które w dokumencie muszą się znaleźć, aby mógł mieć on moc prawną.
W sprawie wyceny nieruchomości zawsze zwracać się należy do specjalisty z zakresu wyceny, którym jest rzeczoznawca majątkowy https://bwn-rzeczoznawca.pl/. Należy pamiętać, że jeśli operat szacunkowy ma stanowić dokument, którym można posługiwać się w sprawach prowadzonych z bankiem, to musi być pismem o określonej strukturze, formie i treści.
Istnieje także możliwość, aby wycenę sporządził wykwalifikowany pracownik banku, na podstawie dokonanej przez siebie inspekcji. Zwykle jednak banki wybierają rzeczoznawcę wskazując klientowi równocześnie konkretnego specjalistę. Jeśli chcesz go wybrać sam, to bank musi zaakceptować Twój wybór – tak bywa w większości przypadków, choć od tej zasady zdarzają się oczywiście wyjątki.
Wycenę nieruchomości można oczywiście wykonać dla zaspokojenia własnej ciekawości i wtedy może to być wycena uproszczona oparta o analizę statystyczną rynku nieruchomości. Jeśli jednak w późniejszym czasie będziemy potrzebowali profesjonalnego określenia wartości nieruchomości, na przykład w celu jej sprzedaży, to i tak będzie musiał ją wykonać rzeczoznawca majątkowy.
Wycena nieruchomości online jest oczywiście możliwa. Z jednym zastrzeżeniem – nie będzie to pełny operat szacunkowy, a jedynie uproszczona wycena nieruchomości. Może ją przeprowadzić dla nas pracownik banku. Stosunkowo rzadko się ją jednak zamawia, bowiem jest respektowana tylko w określonych przypadkach – na przykład gdy właściciel nieruchomości chce wziąć niewielki kredyt hipoteczny.
Konieczność sporządzania operatu szacunkowego potrzebna jest w kilku sytuacjach:
Jeśli którakolwiek z tych spraw Cię dotyczy, będzie Ci potrzebna wycena nieruchomości – skontaktuj się z rzeczoznawcą majątkowym z Twojej okolicy i zamów operat. Jak przebiega i ile kosztuje wycena?
Szczegółowe przebieg czynności, jakie podejmuje rzeczoznawca majątkowy w celu wykonania operatu szacunkowego, określa Rozporządzenie rady ministrów z dn. 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Wspomniany akt prawny określa:
Wycena nieruchomości to usługa, której koszt trudno jest oszacować bez znajomości kilku kluczowych faktów. W branży tej nie obowiązuje bowiem ścisły, odgórnie ustalony cennik, a ceny rynkowe. Podać można więc jedynie średni koszt wyceny, który uzależniony jest od regionu kraju, lokalizacji (w dużych miastach wojewódzkich zwykle jest on wyższy niż w małych miasteczkach) oraz od rodzaju nieruchomości (wycena mieszkania będzie miała inną cenę niż wycena domu jednorodzinnego).
Za wycenę nieruchomości zapłacisz, w zależności od lokalizacji nieruchomości, na przykład:
Na to, ile kosztuje wycena nieruchomości, będą miały wpływ również metraż nieruchomości (w przypadku większej nieruchomości zapłacimy za usługę więcej niż za wycenę mniejszej o podobnych parametrach), rodzaj przeznaczenia nieruchomości i wiele innych. A od czego zależy wartość mieszkania, domu lub działki? Czyli – na ile możesz liczyć przy sprzedaży nieruchomości lub na jaką wysokość kredytu hipotecznego na budowę domu się zdecydować?
Do szacowania nieruchomości na cele kredytu hipotecznego, sprzedaży lub kupna, stosuje się cały szereg danych. Pamiętajmy, że nie ma dwóch identycznych nieruchomości, choć jedną z metod wyceny jest metoda porównawcza. Każda nieruchomość powinna zostać wyceniona indywidualnie, a do jej wyceny stosuje się wszystkie następujące informacje:
Wiemy już, od czego zależy cena operatu szacunkowego i jakie dane bierze się pod uwagę przy wycenie nieruchomości. A ile ona trwa? Średni czas oczekiwania wynosi około 10 – 14 dni, należy jednak wiedzieć, że w przypadku bardzo skomplikowanych spraw może wydłużyć się do nawet kilku miesięcy.
Jakie są metody stosowane przy wycenie nieruchomości? Zgodnie z rozporządzeniem stosować mona jedną z czterech metod sporządzania wyceny:
Najczęściej stosuje się metodę porównywania polegającą na zestawieniu ze sobą i porównaniu kilku mieszkań, działek czy domów spełniających podobne kryteria dotyczące lokalizacji, metrażu, przeznaczenia i standardu wykończenia.
W praktyce cały proces przebiega następująco:
Aby operat mógł mieć moc prawną, powinien zawierać informacje wskazane w Rozporządzeniu. Należą do nich:
Pod dokumentem rzeczoznawca składa podpis z datą oraz przybija pieczątkę ze swoim imieniem, nazwiskiem i numerem uprawnień. Należy pamiętać, że operat jest ważny przez okres 12 miesięcy od dnia jego sporządzenia. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, w których doszło do istotnych zmian w uwarunkowaniach prawnych lub z jakichś powodów wycena została unieważniona.
Co zrobić, jeśli data „ważności” operatu minęła, a Ty nadal go potrzebujesz? Otóż można potwierdzić jego aktualność (pod warunkiem że okoliczności się nie zmieniły). Należy udać się do rzeczoznawcy, który go wykonał – inny specjalista nie może tego zrobić.
Niezależnie od tego, jaki jest cel wyceny nieruchomości, rzeczoznawca będzie potrzebował od zamawiającego następujących dokumentów:
Znacie już średni koszt wyceny nieruchomości, wiecie czym ona jest i kto oraz w jakich sytuacjach może ją wykonać. Sprawa wydaje się dość zawiła, a ilość dokumentów potrzebnych do zebrania – niemała, ale tak naprawdę w pewnych sytuacjach sporządzenie operatu jest koniecznością.
Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.