Materiały budowlane niezbędne przy budowie domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowanie domu to czasochłonny projekt, który wymaga dużego nakładu finansowego, a także sporej ilości nerwów. Żeby móc przechodzić przez każdy punkt budowy wymarzonej nieruchomości bez problemu, potrzebne są odpowiednie materiały budowlane. Które z nich są niezbędne przy budowie domu? Odpowiadamy!

Na czym właściwie polega budowa domu – krok po kroku

Pierwszym etapem w budowie domu, jest przygotowanie terenu pod realizację inwestycji. Polega to na wyrównaniu terenu, wyznaczeniu granic działki oraz przygotowaniu fundamentów. W ramach tej fazy wykonywane są również niezbędne prace geologiczne i geodezyjne. 

Kolejny krok to już budowa fundamentów. Proces polega na wzniesieniu betonowych lub murowanych fundamentów. Zapewniają stabilność całej konstrukcji. Istotne jest to, żeby te fundamenty były wykonane w sposób odpowiedni i solidny. To ważne, ponieważ od nich zależy trwałość całego budynku.

Stawianie ścian, dachu i wykończenie wnętrza

Następnie przechodzi się do budowy ścian zewnętrznych, które stanowią konstrukcję nośną budynku. Potem przechodzi się do montażu dachu. Polega to na wzniesieniu konstrukcji dachu, która będzie pokrywać całą budowlę. W zależności od projektu, dach może mieć różną formę. Do najczęściej stosowanych projektów zalicza się konstrukcję:

  • dwuspadową, 
  • wielospadową, 
  • płaską,
  • kopertową.

Montaż niezbędnych instalacji i ostateczne wykończenie

Kolejny etap realizacji inwestycji obejmuje zwykle wykończenie wnętrz. Na tym etapie wykonywane są prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Może to być układanie podłóg, montaż drzwi i okien, ale również i malowanie ścian. 

Konieczne jest też podłączenie instalacji. To proces montażu różnego rodzaju instalacji, takich jak: elektryczna, wodna, kanalizacyjna czy wentylacyjna. Montaż powinien być wykonany zgodnie z normami i przepisami bezpieczeństwa. Całość uzupełnia ostateczne wykończenie, obejmujące m.in. montaż armatury łazienkowej, wyposażenia kuchni, czy dekoracji.

Materiały potrzebne do budowy domu

Niestety budowa domu to proces skomplikowany i wymagający wiele czasu, pracy oraz zaangażowania. Potrzebna jest również wiedza i doświadczenie w dziedzinie budowlanej oraz znajomość przepisów i norm. Dlatego wiele osób decyduje się na wynajęcie specjalisty, który zajmie się całym procesem budowy domu.

Materiały, które są potrzebne do budowy domu to m.in. beton, cegła, czy bloczki betonowe. Inwestor będzie też musiał wydać pieniądze na dobre styropiany elewacyjne, które ulepszą profil energetyczny budynku. 

Należy też zamówić gipsy budowlane oraz pustaki ceramiczne lub betonowe, dachówki, czy wytrzymałe materiały do izolacji przeciwwodnej. Całość mogą uzupełnić okna i drzwi, najlepiej wykonane z aluminium, PVC, drewna albo stali. 

Lista materiałów niezbędnych do budowy domu może być znacznie dłuższa. Ostateczna lista zależy od konkretnego projektu oraz preferencji inwestora. Ważne jest to, aby wszystkie materiały były zgodne z normami i przepisami budowlanymi oraz posiadały niezbędne atesty i certyfikaty.

Fot.: Tima Miroshnichenko/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*