O czym pamiętać przy montażu drzwi?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drzwi są barierą oddzielającą bezpieczną przestrzeń domu od świata zewnętrznego. Chronią one przed zagrożeniami, nieproszonymi gośćmi i wszystkim tym, przed czym chcemy się schować. Wnętrze domu czy mieszkania to wręcz święte miejsce, które powinno dawać bezgraniczne poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dobre drzwi są w stanie zapewnić właśnie takie warunki. Przekonaj się, o czym należy pamiętać przy ich montażu. 

Dlaczego sposób montażu drzwi jest istotny? 

Sam wybór odpowiednich drzwi wejściowych do domu to dopiero połowa sukcesu. By zapewniały one najwyższe bezpieczeństwo, muszą być też odpowiednio zamontowane. Dobry i profesjonalny montaż drzwi zapewnia odpowiednią pracę zamków, pewne osadzenie skrzydła drzwiowego w zawiasach i prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Z pozoru to zadanie wydaje się stosunkowo proste, jednak warto wiedzieć, jak się za nie zabrać. 

Przy montażu drzwi należy pamiętać o kilku aspektach, które mają największy wpływ na działanie skrzydła drzwiowego.  

Sprawdź, czy ościeżnica została zamontowana w pionie 

Ościeżnica odpowiada przede wszystkim za stabilność drzwi. Powinna być więc zamontowana idealnie pionowo, aby skrzydło drzwiowe nie poruszało się samoistnie. Jak upewnić się, że ościeżnica jest prawidłowo zamontowana w pionie? To bardzo proste, otwórz drzwi, zatrzymując je na chwilę w kilku miejscach. Jeśli nie będą się same dalej otwierać lub zamykać, to znaczy, że montaż jest prawidłowy. Dla większej pewności możesz wspomóc się poziomicą, zarówno przy sprawdzaniu, jak i przy samym montowaniu ościeżnicy. Jeśli nie chcesz ryzykować popełnienia błędu, możesz też kupić drzwi z montażem. Taka usługa nie jest bardzo droga, a może zaoszczędzić sporo problemów. 

Zabezpiecz ościeżnicę przed wilgocią 

Ten krok jest niezwykle ważny zwłaszcza przy drzwiach zewnętrznych oraz łazienkowych. Upewnij się, że na krawędzi ościeżnicy, przy połączeniu z podłogą, został umieszczony silikon. Taka izolacja pozwoli uniknąć w przyszłości nieprzyjemnego w skutkach odklejenia okleiny lub zawilgocenia płyty wiórowej. Napęczniała od nadmiaru wilgoci sklejka będzie niestety negatywnie wpływać na pracę skrzydła drzwiowego i utrudniać lub nawet uniemożliwiać zamykanie czy otwieranie drzwi. 

Upewnij się, że zamontowane drzwi pracują prawidłowo 

Po zakończonym montażu koniecznie sprawdź, czy drzwi odpowiednio pracują. Jeśli coś jest nie tak, najprawdopodobniej należy skorygować je w zawiasach. Szybka i prosta naprawa tej drobnej usterki sprawi, że skrzydło drzwiowe będzie pracować lekko i bez oporów. Odpowiednie osadzenie drzwi w nawiasach sprawia także, że bezproblemowo działają zamki. 

Oznaki, że są one nieprawidłowo zamontowane: 

  • tarcie o podłogę, 
  • opór przy przesuwaniu, 
  • opór przy pracy zamków, 
  • samoistne poruszanie się skrzydła drzwiowego.

Przy montażu drzwi wejściowych oraz wewnętrznych bardzo ważna jest uważność i precyzja. Nie są do tego potrzebne profesjonalne narzędzia ani szczególne umiejętności, jednak ogromnym plusem są wprawa i doświadczenie. Właśnie z tego powodu lepiej jest czasem zaufać specjalistom i wykupić do drzwi usługę montażu. Przed rozpoczęciem samodzielnego montażu drzwi, zapoznaj się z instrukcją oraz warunkami gwarancji, aby uniknąć sytuacji, w których przez sposób montażu, drzwi nie będą już podlegać zwrotowi czy naprawie. 

Fot.: Curtis Adams/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*