Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów, który wykorzystywany jest do ocieplania elewacji. Jest również bardzo łatwy w użyciu, nie ma więc co się dziwić, że jest tak często polecany przez specjalistów.
To jednak nie oznacza, że przy wykonywaniu ocieplenia ze styropianu nie pojawiają się trudności i nie występują błędy. Jeśli chcesz ich uniknąć, koniecznie się przekonaj, jak prawidłowo montować ocieplenie.
Jednym z pierwszych kroków jest ustalenie, jakim systemem będzie nakładane ocieplenie ze styropianu na zewnętrzne ściany budynku. Do nałożenia ocieplenia potrzebny jest nie tylko wysokiej jakości styropian, ale również grunt, klej oraz kołki. Niezbędne będą siatki i zaprawy klejowe. Potrzebne będą tynk oraz farba elewacyjna, chociaż o jej obecności decyduje właściciel budynku. Warto się zdecydować na wybranie wysokiej jakości materiałów. Dodatkowo lepiej nie decydować się na pominięcie ani jednego kroku, ponieważ to może znacząco obniżyć skuteczność ocieplenia. Konieczne jest stosowanie się do wszystkich kroków, by utrzymać budowę i konstrukcję ocieplenia we właściwym stanie.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża pod ocieplenie. To więc oznacza, że wszystkie ściany budynku muszą być doskonale przygotowane pod nałożenie warstwy styropianu. Warto wiedzieć, że jest to materiał, który ma niską elastyczność. To oznacza, że nie jest w stanie dopasować się do wszelkich ubytków lub nierówności. Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest więc ich usunięcie lub uzupełnienie. Warto również pamiętać o tym, by wszystkie ściany były gładkie, dobrze oczyszczone. Jeśli ściany domu są bardzo brudne, można się zdecydować na ich umycie. Jednak jest to dodatkowa praca, a co więcej trzeba będzie poczekać, aż wyschną. Na takie działanie decyduje się bardzo mało osób.
Po przygotowaniu ściany można przejść do nakładania styropianu. Do tego konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości kleju, który ma dużą moc i jest odporny na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Warto wiedzieć, że na jakość i skuteczność ocieplenia elewacji wpływa to, w jaki sposób i na jakiej powierzchni klej zostanie nałożony na styropian. Na nałożenie kleju istnieją dwa sposoby. Pierwszy to umiejscowienie kleju na bocznych stronach styropianu oraz zrobienie sześciu większych punków w środkowej części. Kolejnym jest pomalowanie klejem całej powierzchni styropianu. Obie opcje są tak samo skuteczne i trwałe. Jeśli jednak środkowe punkty przy pierwszym sposobie zostaną zamontowane nieregularnie, to niestety może dojść do obniżenia trwałości ocieplenia.
Warto wiedzieć, że przy takiej pracy pojawić się może problem z ubytkami i przerwami między styropianem. Jeśli mają wielkość przekraczającą dwa milimetry, to konieczne jest ich wypełnienie. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie styropianu, drugim – zastosowanie pianki niskoprężnej. Czemu wypełnienie przerw jest tak ważne? Jeśli nie zostaną one usunięte, może dojść do problemu z tworzącymi się mostkami termicznymi. To osłabi skuteczność ocieplenia. Dodatkowo większe ubytki mogą być widoczne pod tynkiem i farbą, co negatywnie wpłynie na wygląd elewacji.
Jednym z ważnych etapów, który jest często pomijany i niedoceniany, jest zakładanie zaprawy klejowej oraz siatki. Po nałożeniu styropianu – i uzupełnieniu ubytków – można nałożyć na jego powierzchnię zaprawę, a następnie do niej przytwierdzić siatkę. Powinna być ona wykonana z włókna szklanego. Czemu jest to dobre rozwiązanie? Dzięki tej warstwie zwiększy się skuteczność i trwałość ocieplenia. Dodatkowo dokładniej zostaną ocieplone rogi, na które zakładana będzie siatka.
Kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy tynkowej. Warto wiedzieć, że jest to krok, dzięki któremu ocieplenie jest skuteczniejsze, a co więcej zwiększa się przyczepność do tynku. Jest to sposób na wyrównanie chłonności. Nie można również zapomnieć o tym, że podkład tynkarski jest dostępny w wielu różnorodnych kolorach. Można go więc dopasować do swoich upodobań.
Ostatnim krokiem jest nakładanie tynku oraz farby. Dzięki temu krokowi budynek wygląda doskonale, a cała warstwa ocieplenia jest dodatkowo utrwalona. Warto się zdecydować na wysokiej jakości tynki, które wyróżniają się większą odpornością na zabrudzenia oraz mają większą przepuszczalność.
>> Zobacz też: Jakie ogrzewanie do energooszczędnego domu wybrać?
Stosując się do wyżej wymienionych zasad, można mieć pewność, że ocieplenie ze styropianu zostanie położone prawidłowo.