Iglaki na taras i balkon. Jakie krzewy można uprawiać w donicy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Umieszczenie iglaków na tarasie lub balkonie będzie na pewno dobrą decyzją. Rośliny mogą znajdować się w donicy na patio lub ganku, a samym drzewkom łatwo jest zapewnić idealną glebę.

Najlepszą propozycją dla tych przestrzeni będą karłowate iglaki, idealne do pojemników. Dowiedz się więcej na temat roślin iglastych, które nadają się do uprawy w donicy na tarasie lub balkonie od nas!

Karłowe iglaki – czym są?

Iglaki to grupa roślin, których nasiona są przechowywane w szyszkach. Ich obecność na tarasie lub balkonie z pewnością pozytywnie wpłynie na wygląd przestrzeni. Drzewka charakteryzują się subtelnym odcieniem i ciekawymi kształtami. Mogą stanowić również kontrast dla pozostałych roślin znajdujących się na tarasie i balkonie. 

Karłowate iglaki zaliczają się do drzew iglastych i są hodowane w taki sposób, aby pozostawały mniejsze niż standardowe gatunki. Mają najczęściej ok. 1/20 wielkości regularnej rośliny, na przykład sosny czy świerka. Zazwyczaj rosną zaledwie o kilka centymetrów w ciągu roku (8 cm) a ich wysokość maksymalna to ok. 2 metry.

Jakie gatunki poleca się do uprawy?

Na pewno warto polecić odmianę cyprysika Hinoki – Golden Sprite lub wariację Mariesii. Można też zdecydować się na inną roślinę z grupy żywotników – Thuja. Jeśli ktoś ma ochotę dodać do swojego tarasu lub balkonu drzewko iglaste o nieregularnym kształcie, to może się zdecydować na płaczący niebieski cedr atlaski.

Cyprysik Hinoki, odmiana Golden Sprite – sposób uprawy

Cyprysik Hinoki jest prosty w uprawie, mrozoodporny (wytrzymuje do –26°C!). Preferuje wilgotną, ale dobrze zdrenowaną, gliniastą glebę. Odczyn ziemi powinien być lekko kwaśny z pH na poziomie od 5,0 do 6,0. Cyprysik wymaga również regularnego podlewania, a na zimę zrzuca stare igły.

Drzewko może rosnąć w lekkim cieniu, ale najlepsze warunki do rozwoju ma przy pełnym nasłonecznieniu. Warto mieć na uwadze, że Cyprysik Hinoki Golden Sprite nie znosi dobrze przesadzania, dlatego należy tak dostosować miejsce sadzenia, aby było w stanie pomieścić w pełni dojrzałe drzewko. Drzewko nie potrzebuje nawożenia, jednak gdy zauważy się niedobór składników pokarmowych, można zastosować dodatkową suplementację, przeznaczoną dla roślin kwasolubnych.

Tuja – jak o nią dbać?

Tuja jest rośliną, która toleruje różne warunki. Preferuje pełne słońce, ale podobnie jak Cyprysik Hinoki może również rosnąć w półcieniu. Nadaje się do uprawy w temperaturze do –30°C. Dobrze rozwija się na różnych rodzajach gleby, w tym na twardej glinie. Najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnym miejscu, gdzie ziemia ma pH od zasadowego do neutralnego.

Thuja toleruje  krótkie okresy suszy, jednak dłuższa przerwa od dostępu do wody będzie miała negatywny wpływ na wzrost. Oprócz tego thuja uwielbia deszcz, a jej wygląd prezentuje się efektownie przez cały rok.

Cedr atlaski 'Glauca Pendula’ – hodowanie

Karłowa odmiana rośliny powinna mieć zapewniony dostęp do gleby bogatej w substancje organiczne o kwaśnym odczynie. Ziemia musi być też dobrze zdrenowana. Jeśli będzie to ciężka gleba, ograniczy wzrost korzeni i podniesie prawdopodobieństwo ich gnicia. Karłowa odmiana cedru atlaskiego najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych, ale powinna być też chroniona przed wiatrem.

Czy warto mieć iglaki na tarasie lub balkonie?

Zdecydowanie tak. Rośliny prezentują się efektownie, a także są łatwe w uprawie. Dzięki nim można tworzyć kontrastujące ze sobą aranżacje, łącząc iglaki z drzewami lub krzewami liściastymi. Dzięki temu Twój taras lub balkon będą prezentować się jeszcze lepiej!

Zdj. główne: Cassandra Ortiz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*