Płyta fundamentowa krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Płyta fundamentowa może służyć jako podstawa pod nowy dom, garaż i inne projekty budowlane. Jeżeli chcesz zastosować takie rozwiązanie, musisz dysponować podstawowym zestawem umiejętności konstrukcyjnych. Profesjonalne wykonanie płyty fundamentowej wpływa na długowieczność projektu, a jej stworzenie wymaga dużo cierpliwości, wiedzy i umiejętności. Sprawdź, jak ją wykonać krok po kroku!

Przygotuj projekt

Określ, jaką szerokość będzie miała płyta fundamentowa. Weź pod uwagę powierzchnię gruntu i projekt konstrukcji, który będzie wspierać. Pamiętaj, by zachować precyzyjność przy wszelkich obliczeniach. Jeżeli projekt domu ewoluuje, przystąp do nowych wyliczeń. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek. 

przygotowanie ziemi pod fundament
Photo by Fiona Stuart-Clark from: Pixabay.com

Przygotuj ziemię

Usuń wszelkie przeszkody z ziemi. Chodzi nam przede wszystkim o patyki, kamienie i kawałki gruzu. Możesz do tego wykorzystać koparkę lub kilof i łopatę. Koparki przedsiębierne zdecydowanie ułatwią Ci pracę. Jeśli nie znasz się na ich obsłudze, skorzystaj z pomocy profesjonalnej ekipy. 

Zaznacz obwód płyty fundamentowej. Wbij kołki na każdym rogu. Następnie zmierz obwód i sprawdź, czy zgadza się z Twoimi wyliczeniami. Upewnij się dwa razy, zanim przystąpisz do kolejnego etapu. Zawiąż sznurek wokół jednego kołka i połącz go z innymi, by wyznaczyć obwód. Sprawdź, czy sznurek znajduje się w równej odległości od podłoża na całej powierzchni.

Następnie zrób wykop po obwodzie płyty. Pamiętaj uwzględnić szacunkową wagę wznoszonej konstrukcji. Stopa fundamentowa stanowi podparcie dla budynku.

Budowa fundamentów

To integralna część każdego projektu budowlanego. Chociaż wylewanie fundamentów może sprawić pewne trudności, proces przygotowania powierzchni pod płytę betonową jest stosunkowo łatwy. Najpierw obramuj obszar, w którym ma być wylany beton. Możesz do tego użyć desek o wymiarach 5 na 30 cm lub gotowych form. Pamiętaj, by wzmocnić je palikami i deskami 5 i 10 cm. Dzięki temu nie musisz się martwić, że ugną się podczas wylewania betonu.

Wyrównaj podłoże w formie za pomocą łopat i grabi. Użyj poziomicy laserowej, by upewnić się, że teren jest całkowicie płaski. Teraz wykop rów wzdłuż wewnętrznej strony formy, około 90 cm od obwodu. Powinien mieć 30 cm szerokości i 210 cm głębokości. Pamiętaj, by zrobić to prawidłowo – w przeciwnym razie płyta może przechylać się w przód i w tył, gdy ziemia będzie zamarzać i odmarzać. Podobne wykopy należy wykonać w miejscach pod przyszłe ściany nośne domu.

Dociśnij ziemię specjalnym ubijakiem lub podnośnikiem. Wspomniane narzędzia raz po raz uderzają w glebę i ją utwardzają. W przypadku większych prac użyj walca budowlanego. 

Teraz przygotuj zbrojenie. Wepchnij kołki do rowów fundamentowych, tak by ich wierzchołki wystawały mniej więcej w połowie wykopu. Zbrojenie należy związać, tak by po wylaniu betonu unosiło się na środku wykopu i wzmacniało podstawę. Teraz zbuduj siatkę zbrojeniową nad ziemią. Ponownie użyj do tego kołków. Siatka powinna pokrywać cały obszar w formie, a pręty powinny być oddalone od siebie o 60 cm. W ten sposób stworzysz dużo kwadratów o wymiarach 60 × 60 cm. Zwiąż zbrojenie prętami i zacznij mieszać beton.

Wlej cement w stopy fundamentowe

Wymieszaj zaprawę i piasek, by stworzyć cement. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Wlej cement w stopy fundamentowe, aby pokryć cały obwód. Odczekaj, aż cement wyschnie.

Połóż fundament

Otocz cały obwód drewnianymi deskami o wymiarach 5 × 10 cm lub 5 × 15 cm, aby położyć fundament. Przybij je w rogach i upewnij się, że są w stanie utrzymać płytę fundamentową. Zanim zaczniesz wylewać beton, połóż zbrojenie na fundamencie, aby wzmocnić całą konstrukcję. Następnie wypełnij cały obszar mieszanką betonową. Wyrównaj ją za pomocą kielni lub drewnianej deski. Poczekaj, aż beton wyschnie, zanim przystąpisz do budowy. Czas utwardzania uzależniony jest od rodzaju zaprawy i pogody w czasie wylewania. Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania, skorzystaj z usług sprawdzonej firmy budowlanej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*