Podjąłeś już decyzję o budowie domu, nie wiesz jednak, jakie formalności musisz wcześniej załatwić? Jednym z nich jest pozwolenie na budowę. Jak je zdobyć? Jakie warunki musisz spełniać i jakich dokumentów będziesz potrzebować? Oto poradnik krok po kroku, jak uzyskać pozwolenie na budowę!
Chcesz rozpocząć budowę domu jednorodzinnego? Zastanawiasz się, jakich dokumentów potrzebujesz? Na początku musisz zdawać sobie sprawę, że procedura jest czasochłonna i może zająć nawet kilka miesięcy, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Nie wszystkie prace budowlane wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Czasem, jeśli wznosisz budynek na swojej działce, wystarczy zgłoszenie z projektem. Do zgłoszenia dołączasz: oświadczenie o możliwości dysponowania nieruchomością na cele budowlane, informacje o obszarze oddziaływania projektu oraz projekt zagospodarowania działki z dołączonym opisem technicznym instalacji stworzonym przez projektanta.
Jeśli w ciągu 30 dni od zawiadomienia urząd nie zgłosi sprzeciwu, mamy do czynienia z tzw. milczącą zgodą i możemy przystąpić do prac. Trzeba mieć jednak świadomość, że procedura pozwolenia na budowę jest dla nas znacznie korzystniejsza. Dlaczego? Pozwolenie na budowę pozwala na wprowadzenie zmian, wystarczy stworzyć projekt zamienny i uzyskać zamienne pozwolenie na budowę, które jest szybciej rozpatrywane. Jeśli budujemy na podstawie zgłoszenia – zmiany nie są możliwe, więc i tak musimy wystąpić o pozwolenie, co automatycznie wydłuża czas inwestycji.
Wniosek o pozwolenie na budowę składamy w momencie podjęcia decyzji o budowie domu – po zakupie działki i projektu budowlanego. Zaś sam wniosek wypełniamy na gotowym formularzu dostępnym w urzędzie lub online.
Do wniosku dołączamy również dodatkowe dokumenty takie jak: 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz ze wszystkimi pozwoleniami, uzgodnieniami i opiniami, zaświadczenie o odpowiednich kwalifikacjach architekta tworzącego projekt, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania dołączamy decyzję o warunkach zabudowy, składamy również oświadczenie właściciela działki o możliwości dysponowania nią w celach budowlanych i potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej, która jest konieczna na przykład, gdy część budynku zostanie przeznaczona pod działalność gospodarczą.
Po złożeniu wniosku urzędnicy sprawdzą i zweryfikują, czy projekt budowlany spełnia wszystkie obowiązujące normy oraz czy jest zgodny z przepisami. Dokona weryfikacji uprawnień architekta tworzącego projekt, a także sprawdzi, czy sam projekt jest kompletny i spełnia wymagania planu zagospodarowania terenu. W przypadku braków lub błędów zostaniemy poproszeni o ich uzupełnienie i poprawę.
W teorii pozwolenie na budowę powinniśmy uzyskać w ciągu miesiąca, jednak czas ten może się wydłużyć do 2 miesięcy. W praktyce procedura potrafi trwać nawet kilka miesięcy, zwłaszcza w przypadku braków i uzupełnień oraz odwołań.
Pozwolenie na budowę ma moc prawną przez 3 lata od uprawomocnienia się pozytywnej decyzji. W tym czasie musimy rozpocząć budowę i nie przerywać jej w trakcie 3 lat, w innym wypadku pozwolenie wygaśnie i konieczne będzie ubieganie się o nie ponownie.
Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com