Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Aranżacja małego mieszkania to ogromne wyzwanie. Jednocześnie należy pamiętać, że ogromna część polskiego społeczeństwa mieszka na zdecydowanie zbyt małej powierzchni. Gdy nie mamy szans na większe mieszkanie, powinniśmy zastanowić się w jaki sposób inteligentnie zaaranżować dostępną nam przestrzeń.
Optyczne powiększenie mieszkania
Tym na czym najbardziej zależy nam w przypadku małego mieszkania jest jego optyczne powiększenie. Efekt ten możemy uzyskać na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie jasnych kolorów. Pomalowanie ścian jasnymi farbami (nie musi to być koniecznie biel – dobrze sprawdzą się maksymalnie rozjaśnione pastele lub szarości) sprawi, że pomieszczenia automatycznie staną się bardziej przestronne.
Wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią a salonem
Choć nie zawsze jest to możliwe, bardzo dobrym rozwiązaniem aranżacyjnym w przypadku małych mieszkań jest wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią a salonem (jest to szczególnie zalecane w mieszkaniach, gdzie kuchnia jest mała i nie posiada okien).
Zastosowanie luster
Innym sposobem na optyczne powiększenie mieszkania jest zastosowanie w nim luster. Najlepiej jest wybierać lustra nie posiadające ciężkich, masywnych ram. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że lustrzaną powierzchnię trzeba dość często czyścić, co nie będzie odpowiadało każdemu.
Okna bez zasłon
Tradycyjne zasłony okienne zajmują dużo przestrzeni, przez co sprawiają, że małe pomieszczenia wydają się jeszcze mniejsze. Projektant wnętrz z Krakowa radzi, żeby w miarę możliwości zrezygnować z zasłaniania okien. Jeżeli brak zasłon czy żaluzji ograniczyłby naszą prywatność, rozwiązaniem jest przyklejenie na szybach folii – lustra weneckiego. Taka folia od zewnętrznej strony wygląda jak lustro, natomiast od wewnątrz w żaden sposób nie ogranicza widoczności.
Zainwestujmy w minimalistyczne meble
Jeżeli nasze mieszkanie jest niewielkie, nie kupujmy do niego masywnych mebli. Warto jest wybierać takie meble, które spełniają swoje funkcje, a jednak nie zajmują zbyt dużo przestrzeni. Dobrym wyborem jest na przykład rozkładana kanapa, którą wieczorem można przekształcić w łóżko. Wybierajmy tylko takie kanapy, które posiadają wbudowany pojemnik na pościel.
Równie dobrym wyborem jest rozkładany stół. Jeżeli nie jest nam w danym momencie potrzebny, możemy go złożyć, żeby nie zajmował zbyt dużo miejsca. Zamiast ciężkiej szafy możemy kupić lekką komodę z licznymi szafkami i szufladami.
Zdaniem projektanta wnętrz z Krakowa w małych mieszkaniach doskonale sprawdzają się szafki i półki, które można zawiesić pod sufitem. Takie rozwiązanie sprawia, że wykorzystujemy całą dostępną nam przestrzeń.
Mała, ale wygodna łazienka
Problemem niewielkich mieszkań w bloku jest zazwyczaj mała łazienka. Choć pomieszczenie to może być tak niewymiarowe, że wydaje się nam stratą czasu jakakolwiek jego aranżacja, w rzeczywistości nawet z bardzo małą łazienką można sobie poradzić.
Często jedynym wyjściem, w przypadku niewymiarowych łazienek jest zakup mebli na wymiar (na szczęście współcześnie coraz więcej firm meblowych oferuje swoim klientom takie rozwiązanie).
Podobnie jak i w całym mieszkaniu, w małej łazience warto jest zastosować jasne kolory. Możemy użyć na przykład jasnych płytek ceramicznych lub pomalować pomieszczenie farbą odporną na wilgoć. W małej łazience najlepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, wysokie, sięgające do sufitu szafki, a także wysoki i dość wąski kaloryfer (kaloryfer może pełnić równocześnie funkcję wieszaka na ręczniki).
źródło zdjęć: https://mist.com.pl/portfolio/s-m605-s-mieszkanie-warszawa/