Rodzaje ogrzewania sufitowego

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie sufitowe zaliczane jest do instalacji płaszczyznowej, do której należy także ogrzewanie podłogowe wodne oraz elektryczne. Gwarantuje ono redukcje krążenia kurzu w pomieszczeniach, a także równomierne rozchodzenie się ciepła po wnętrzach, w których zostanie zastosowane. Na czym więc ono polega i jakie są jego rodzaje? 

Na czym polega ogrzewanie sufitowe? 

Ogrzewanie sufitowe jak sama nazwa wskazuje, polega na umieszczeniu elementów grzewczych na suficie. Podgrzewają one powierzchnię sufitu do temperatury w zakresie od 35 do maksymalnie 40 stopni Celsjusza, która oddaje ciepło do pomieszczeń. Najważniejszą zasadą przy ogrzewaniu sufitowym jest to, że powierzchnia sufitu nie może zostać podgrzana do zbyt wysokiej temperatury, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia jego konstrukcji, dlatego też całe ogrzewanie polega na podgrzewaniu dużej powierzchni, generującej wzrost temperatury w pomieszczeniach.

Do zalet ogrzewania sufitowego zalicza się między innymi: 

  • widoczność elementów grzewczych, 
  • brak ograniczeń aranżacyjnych, jak w przypadku klasycznego ogrzewania grzejnikowego czy podłogowego,
  • zmniejszenie obiegu kurzu i roztoczy w pomieszczeniach. 

Wśród metod ogrzewania sufitowego wyróżnia się dwa rodzaje instalacji, które różnią się nieco działaniem oraz użytymi do jej wykonania elementami. 

Ogrzewanie sufitowe elektryczne

Tego typu instalacja grzewcza do sprawnego działania wymaga jedynie podłączenia jej do instalacji elektrycznej. Zwolennicy tej metody, jako główną jej zaletę wskazują fakt, że można ją włączać przez cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym. Dodatkowo ogrzewanie sufitowe elektryczne w porównaniu do klasycznego ogrzewania czy metody wodnej jest o wiele korzystniejszym finansowo rozwiązaniem. Nie wymaga ono bowiem zastosowania pomp ciepła czy specjalistycznych kotłów kondensacyjnych. Jednak w późniejszym użytkowaniu może ono generować większe koszta, związane z wykorzystywaniem do ogrzewania energii elektrycznej. Rozwiązaniem tego problemu mogą się jednak stać zastosowane na dachach panele słoneczne, pozyskujące energię do zasilania ogrzewania sufitowego elektrycznego. 

Do najpopularniejszych elementów instalacyjnych w przypadku ogrzewania elektrycznego sufitowego zalicza się maty i folie grzewcze. 

Ogrzewania sufitowe wodne

Ogrzewanie sufitowe wodne w odróżnieniu od poprzedniej instalacji wchodzi w skład centralnego systemu grzewczego, poprzez podłączenie go za pomocą rozdzielacza do źródła ciepła, którym mogą być pompy ciepła lub niskotemperaturowy kocioł grzewczy. Wszystkie elementy instalacji ogrzewania sufitowego wodnego, takie jak układ przewodów czy średnica rur dopasowywane są zawsze do konkretnego zapotrzebowania cieplnego w danym pomieszczeniu. 

Samo ogrzewanie sufitowe wodne wykorzystuje najczęściej rury o średnicy od 10 do 15 milimetrów, układane w meandrach w obwody, które połączone są rozdzielaczem. Dlatego też montaż tego typu ogrzewania nie należy do najprostszych. 

Istnieje jednak jeszcze jedno rozwiązanie pozwalające zastosować ogrzewanie sufitowe wodne, a są nimi maty kapilarne. Zbudowane z cienkich i gęsto rozlokowanych rurek umocowanych na elastycznej siatce. Ich montaż jest o wiele prostszy niż w poprzednim przypadku, a do tego pozwala wykorzystywać ogrzewanie sufitowe także do chłodzenia pomieszczeń latem, poprzez wypełnianie ich wnętrza zimną wodą. 

Wady ogrzewania sufitowego 

Pomimo tego, że ogrzewanie sufitowe zaczyna stawać się coraz popularniejsze w naszym kraju, rozwiązanie to ma jedną wadę, o której należy pamiętać. W przypadku awarii instalacji wymaga zniszczenia warstw sufitowych w celu dostania się do jego elementów. Dodatkowo w odróżnieniu od ogrzewania podłogowego w tym przypadku ciepło rozchodzi się od góry do dołu, co może stanowić problem zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, które w pierwszych latach swojego życia dużą część dnia spędzają na zabawie na podłodze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*