Stylowe schody wewnętrzne – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Schody wewnętrzne to złożona konstrukcja. Występują we wszystkich stylach i mogą zostać wykonane z różnych materiałów (drewno, metal, szkło). Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny rodzaj schodów, zastanów się nad ich umiejscowieniem. W przypadku nowych domów lokalizacja i wielkość możliwych do wykonania schodów uwzględniane są już podczas budowy całego budynku. 

Wybór schodów uzależniony od dostępnej przestrzeni

Najpierw określ cechy przestrzeni przeznaczonej na klatkę schodową. Jaka jest wielkość pomieszczenia? Jaka jest wysokość sufitu? Ile miejsca na podłodze potrzebujesz, aby zbudować schody? Jest naprawdę wiele pytań i ograniczeń technicznych, które należy wziąć pod uwagę przed przejściem do wyboru schodów. Warto wiedzieć, że przybliżona powierzchnia potrzebna do montażu klatki schodowej wynosi od 4 do 6 m². Spiralne schody pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca i są odpowiednie dla małych przestrzeni. W dużych domach można z powodzeniem zainstalować proste schody.

Minimalna wysokość sufitu między pierwszym stopniem prostych schodów a sufitem musi wynosić 1,90 metra.

Materiał na schody

Drewno, beton, stal nierdzewna, metal, aluminium – istnieje wiele materiałów, z których wykonać można schody, dlatego nie jest łatwo dokonać wyboru. Aby nie popełniać błędów, ważne jest, aby zrozumieć charakterystykę różnych materiałów dostępnych na rynku – ich zalety, wady, sposób ich utrzymania oraz cenę. Warto wiedzieć, że cena instalacji różni się w zależności od wybranego materiału, kształtu schodów i liczby stopni. Zwróć uwagę, że jeśli dostęp do Twojego domu jest utrudniony, do tej stawki będziesz musiał dodać dodatkowe koszty.

Drewniane schody

Drewno to nie tylko doskonały element dekoracyjny, jest ono popularne także ze względu na swoją trwałość. Intensywność eksploatacji schodów i ogólny styl pomieszczenia pomogą Ci określić preferowany rodzaj drewna. Do schodów używanych codziennie, lepiej sprawdzi się twarde drewno, takie jak buk, jesion lub dąb. Jeśli preferujesz miękkie drewno, wybierz klon, jodłę lub heban. O ile dąb i buk sprawdzą się w klasycznych wnętrzach, o tyle do nowoczesnych pasować będzie bardziej klon, który nada pomieszczeniu wyrazistości i świetlistości.

drewniane schody
Image by Yinan Chen, from: pixabay.com

Konserwacja i czyszczenie drewnianych schodów to nic skomplikowanego. Wystarczy użyć wilgotnej ściereczki z mikrofibry nasączonej niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Należy unikać gąbek ściernych, produktów w proszku, wodorowęglanu i specjalnych środków do czyszczenia drewna, ponieważ grozi to uszkodzeniem schodów.

Koszt drewnianych schodów

Na drewniane schody należy przeznaczyć od 3500 do 25 000 zł. Modele spiralne mogą kosztować nieco więcej. W przypadku niestandardowych schodów policz od 30 do 60% więcej. Pamiętaj, że w zależności od wybranego typu, cena schodów może się znacznie zmienić. Podczas gdy za proste lub spiralne schody dębowe zapłacisz 4500 zł, model z jodły będzie kosztował 2500 zł. To znaczna różnica, którą należy wziąć pod uwagę.

Schody metalowe

Metalowe schody to popularny element designerskich wnętrz. Często kojarzony jest z innymi materiałami, takimi jak drewno czy szkło. Popularne są one ze względu na estetykę i dużą wytrzymałość, natomiast ich główną wadą jest konserwacja, która różni się w zależności od wybranego materiału. Stal ma tendencję do rdzewienia, stal nierdzewna łatwo się zarysowuje,  dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę ten czynnik przed wyborem metalowych schodów.

Jaki metal wybrać?

Chcesz wprowadzić do wnętrza domu więcej światła? Postaw na stal nierdzewną. Szukasz wytrzymałego modelu, który nie wymaga specjalnej konserwacji? Wybierz aluminium. W przypadku schodów, które pasują do wszystkich stylów, wybierz stal. Dzięki ogromnej różnorodności kolorów i wykończeń z pewnością znajdziesz model dopasowany do Twojego domu.

Koszt metalowych schodów

Aby cieszyć się metalowymi schodami ze stali nierdzewnej, musisz być przygotowany na koszt od 6000 do 12000 zł. 

<

Betonowe schody 

Betonowe schody w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. Powodem tego jest ich prawie nieograniczona żywotność, łatwość konserwacji i rozsądna cena. Nie wspominając o tym, że zapewniają one wysoki komfort termiczny, a w przypadku pożaru zapewnia skuteczną ochronę przed ogniem. Koszt tego rodzaju konstrukcji wynosi od 8000 do 16000 zł za proste lub spiralne schody betonowe. Powinieneś jednak wiedzieć, że te koszty nie uwzględniają powłoki, która pokryje beton.

betonowe schody
Image from: pixabay.com

Schody szklane

Szklane schody charakteryzują się doskonałym przepuszczeniem światła i nowoczesnym designem. Mimo, że są one dość drogie, szklane schody pozostają niezwykle popularne ze względu na to, że świetnie komponują się z każdym materiałem.

Do produkcji schodów stosowane są dziś trzy rodzaje: szkło hartowane, szkło laminowane i szkło zbrojone. Szukasz modelu, który wytrzyma wstrząsy? Wybierz szkło hartowane. Jeśli kwestia bezpieczeństwa jest dla Ciebie ważna, wybierz szkło zbrojone. Dla dużej wytrzymałości wybierz szkło laminowane. W zależności od wybranego szkła możesz sprawić, że schody staną się prawdziwą dekoracją. Emaliowane, matowe, kolorowe… wybór należy do Ciebie!

Jaki budżet zaplanować?

Na szklane schody przygotuj od 20000 do 50000 zł. Cena będzie się różnić w zależności od kształtu schodów, zastosowanego szkła i wymiarów.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, wybierając schody wewnętrzne?

Aby zapewnić optymalny komfort i bezpieczeństwo, nie zaleca się przekraczania więcej niż piętnastu nieprzerwanych schodków. Zaplanuj również wolną przestrzeń minimum 1 m² na górze i na dole schodów. Jeśli mieszkasz z małymi dziećmi lub z osobami starszymi, głębokość stopnia powinna wynosić od 21 do 32 centymetrów, a jego wysokość od 17 do 21 centymetrów. Pozwoli to zapobiec upadkom. Nie zapomnij też zainstalować poręczy do schodów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*