5 pomysłów na aranżację małej i wąskiej łazienki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja małej łazienki jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy jest to jedyna łazienka w mieszkaniu i musi pełnić rolę zarówno pokoju kąpielowego, jak i miejsca do przechowywania oraz pralni. Oto kilka pomysłów na urządzenie małej łazienki.

Łazienka: jedno z najważniejszych miejsc w domu

Wydaje się, że najważniejsze w mieszkaniu są miejsca, gdzie spędzamy najwięcej czasu: pokój dzienny czy sypialnia. Jak się okazuje te, w których przebywamy tylko chwilę, również są niezwykle istotne, a ich mała powierzchnia sprawia, że często ich aranżacja jest prawdziwym wyzwaniem. Takim pomieszczeniem, które pełni niezwykle ważną rolę, a przy okazji zazwyczaj ma niewielką powierzchnię, jest łazienka. Większość przeciętnych polskich łazienek jest pomieszczeniami wielofunkcyjnymi: znajduje się w nich pełny węzeł sanitarny, pralka, a także półki do przechowywania środków higienicznych czy pojemniki na brudne ubrania. Te wszystkie rzeczy należy zmieścić na powierzchni często oscylującej pomiędzy 4 m² a 10 m². Nie jest to łatwe. Jeśli brak nam koncepcji na urządzenie takiej łazienki, wtedy warto skorzystać z pomocy projektanta, który jest w stanie nawet niewielką przestrzeń zorganizować w sposób ergonomiczny i przejrzysty. Możemy także sami spróbować poszukać inspiracji na urządzenie małej i wąskiej łazienki w internecie.

5 interesujących pomysłów na małą łazienkę

Projektanci wnętrz i architekci coraz chętniej dzielą się patentami na aranżowanie trudnych pomieszczeń. W telewizji znajdziemy mnóstwo programów, które mogą nas zainspirować do zmiany wyglądu naszego mieszkania, w tym także łazienki. Oto kilka sprawdzonych sposobów na małą łazienkę.

Pobaw się kolorami – nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrana kolorystyka może zupełnie zmienić nasze spojrzenie na przestrzeń. W przypadku gdy jesteśmy posiadaczami małej i wąskiej łazienki, należy zdecydowanie postawić na jasne barwy, które sprawią, że pomieszczenie się rozjaśni i zyskamy wrażenie, że jest większe niż w rzeczywistości. Osoby, które preferują naturalne klimaty, śmiało mogą postawić na ponadczasową biel i szarość, z kolei dla tych, którzy lubią przytulne wnętrze idealne będą kolory z palety beżów.

>> Zobacz też: Jak wymienić płytki?

Zwróć uwagę na kształt i sposób układania kafelek – w małych łazienkach najlepiej sprawdzą się duże kafle lub te długie i wąskie; ułożenie tych drugich pionowo na ścianach sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe i bardziej przestronne. Jeśli do tego na ścianie zawiśnie duże lustro, to uzyskamy efekt maksymalnego powiększenia przestrzeni.

Prysznic zamiast wanny – niestety w przypadku kiedy chcemy faktycznie zyskać przestrzeń, konieczna jest rezygnacja z wanny, która zajmuje lwią część pomieszczenia. Dobór odpowiedniego prysznica nie powinien być problemem. W małej łazience sprawdzi się natrysk typu walk-in (bez brodzika), w którym warto dodatkowo zastosować składane ścianki lub drzwi, które w momencie gdy z nich nie korzystamy, możemy złożyć płasko przy ścianie, aby nie zajmowały miejsca.

Podwieszane meble i miska sedesowa – to rozwiązanie sprawia, że optycznie łazienka jest bardziej przejrzysta i zyskujemy łatwy dostęp do zakamarków, które zazwyczaj są trudne do sprzątania. Jeśli w łazience znajduje się wnęka, warto pomyśleć nad jej zabudową i umieszczeniem w niej pralki oraz dodatkowych półek do przechowywania. Ostrożnie należy za to podchodzić do zabudowywania przestrzeni nad sedesem – zbyt niskie umieszczenie półek grozi uderzeniem głową po skorzystaniu z toalety, z kolei zbyt wysokie jest niefunkcjonalne, bo trudno do nich sięgnąć, stojąc na podłodze. Warto za to wykorzystać wszelkie zakamarki w celu uzyskania jak największej ilości miejsca do przechowywania; ciekawe inspiracje w tym zakresie można znaleźć na Pintereście.

aranżacja łazienki nowoczesnej
Photo by bigsurprisetoys2016 from Pixabay.com

Przenieś pralkę lub zmień na inny model – znaczną część przestrzeni łazienkowej zajmuje pralka, czyli urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Jeśli nasza łazienka jest wyjątkowo mała, wtedy warto przemyśleć, czy nie przenieść tego sprzętu do innego pomieszczenia, np. przedpokoju, garderoby czy kuchni. Jeżeli jest to niemożliwe, wówczas warto rozważyć opcję wymiany naszego modelu na taki o mniejszych rozmiarach (na rynku znajdziemy mnóstwo przykładów pralek o minimalnej głębokości) lub ładowanych od góry.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*