Mech w domu – poznaj najnowsze trendy!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Żywy mech w domowych wnętrzach staje się coraz bardziej popularny. Obecność takiej dekoracji w salonie doskonale podkreśli Twoje zamiłowanie do zieleni. Przy pomocy mchu można ozdobić wnętrze i jednocześnie je odświeżyć. Ten zielony element dekoracyjny może pokrywać całe powierzchnie, w tym pionowe. Co więcej, zieleń pozwala na relaks i kontemplację. W tym artykule zebraliśmy najnowsze trendy dotyczące uprawy mchu w domu. 

Istnieje niesamowita różnorodność mchów: torfowiec, mech dębowy, mchy brie. Te żywe rośliny mają małe korzenie i nie potrzebują grubej warstwy gleby, aby rosnąć i dobrze się rozwijać. Żywe fragmenty mchu można przynieść z lasu.

Możesz również sam zrobić sztuczny mech: wystarczy wziąć zieloną gąbkę, farby akrylowe i przezroczysty klej. Wykazując się odrobiną wyobraźni, nawet z najzwyklejszej gąbki kuchennej, możesz zrobić oryginalny dodatek do jadalni.

Mech w domu – oryginalna dekoracja

Domowa uprawa mchu nie jest łatwa, ale możliwa. Roślina ta wymaga specjalnych warunków i starannej pielęgnacji, ale jest niezwykle efektowna. Mech można wykorzystać do tworzenia niewielkich dekoracji lub pokryć nim duże powierzchnie ścian. Pięknie prezentować się będzie również w doniczce. To idealna opcja dla fanów minimalistycznych dekoracji.

Jeśli jesteś miłośnikiem DIY, możesz połączyć mech z sukulentami i dekoracjami z kamyków i kawałków drewna – w ten sposób zbudujesz całe wielopoziomowe ogrody.

Zastosowania dekoracyjnego mchu są szerokie

Mech na ścianie

To najpopularniejszy sposób dekoracyjnego wykorzystania mchu – ścianę można w całości pokryć specjalnym, stabilizowanym mchem. 

Panele z mchu

Mech można wykorzystać do stworzenia specjalnych paneli, którymi później w prosty sposób udekorujemy ścianę. Ozdobne wstawki z mchu mogą mieć różne kształty i kolory, mogą łączyć się lub kontrastować ze ścianą. Dekoracyjny mech rewelacyjnie podkreśli wnętrze każdego pomieszczenia. Jego naturalny, zielony kolor zawsze będzie miał pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Czym jest mech stabilizowany?

Mech stabilizowany to oczyszczony mech, w którym zachowane są wszystkie naturalne procesy biologiczne. Można powiedzieć, że w procesie stabilizacji cała wilgoć jest usuwana z mchu, natomiast kompozycja utrzymuje roślinę w stanie uśpienia. Tak przygotowany mech nabiera nowych, niezwykłych dla siebie właściwości.

W przeciwieństwie do mchu naturalnego mech stabilizowany nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Jest on także całkowicie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt domowych, a wręcz ma właściwości hipoalergiczne. Jest to materiał naturalny i przyjazny dla środowiska.

Ponadto w procesie stabilizacji mchu można zmienić jego kolorystykę, co daje wiele możliwości dekoracji wnętrza pomieszczenia.

Jak zbierać mech?

Najlepiej zbierać mech ze skał lub pni drzew. Możesz także zebrać mech, który rośnie na kamieniach lub starych murach. Taka roślina jest znacznie łatwiejsza w obróbce, a także jest piękniejsza. Podczas zbierania mchu – upewnij się, że nie ma z nim dodatkowych roślin – utrudni to obróbkę mchu. Staraj się nie kruszyć rośliny na kawałki – ułatwi to jej wyschnięcie. Mech zbiera się ostrożnie, trzymając jego dół dłonią lub deską. Należy go też dobrze wstrząsnąć, aby usunąć brud, kurz i owady. Mech zbierać można do dowolnego pojemnika, może to być torba, kosz lub plastikowe pudełko. Kiedy przyniesiesz swój zebrany mech do domu, będzie on wymagał wysuszenia. Najlepiej suszyć tę roślinę w naturalny sposób, czyli na słońcu. 

Jak dbać o mech w domu?

Podlewanie kwiatów
Image by Karolina Grabowska, from: pexels.com

Mech nie potrzebuje nawozów i dodatkowego oświetlenia. Czasami mech można spryskać wodą, jeśli powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche. Wskaźnikiem braku naturalnej wilgoci w mchu są żółte i suche końcówki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*