Sezon ogrodniczy i działkowy w pełni! Czas na sadzenie, przesadzanie, nawożenie i wiele innych czynności wokół roślin, krzewów i drzew. Pomocny jest w tym odpowiedni sprzęt, który znacznie ułatwia i skraca czas poświęcany na ich pielęgnację. Jak wybrać odpowiednie narzędzie do przycinania?
Większość roślin ozdobnych, a także drzew i krzewów wymaga regularnego przycinania. Dzięki temu zyskują one zwarty pokrój, ładnie się rozkrzewiają i zostają pobudzone do wzrostu i kwitnienia. Przycinanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który wymaga wiedzy i wprawy, gdyż nieodpowiednio przeprowadzone może zaszkodzić i doprowadzić do degradacji rośliny. W jego prawidłowym wykonaniu wspomagają ogrodników odpowiednio dobrane, ostre narzędzia, których cięcie jest precyzyjne i nie uszkadza tkanek rośliny.
Sekator to podstawowe narzędzie każdego ogrodnika, także amatora. Dzięki niemu możemy wykonać najprostsze zabiegi przy roślinach, krzewach i drzewkach. Warunkiem jest to, by nie miały one zbyt grubych pędów lub gałązek, gdyż wtedy istnieje ryzyko, że poszarpiemy je narzędziem.
Na rynku dostępne jest całe mnóstwo sekatorów. Dla osób, które nie znają się zbyt dobrze na sprzęcie ogrodniczym, może być dziwne, że to samo narzędzie można zakupić za mniej niż 20 złotych lub za grubo ponad 100 zł… Wszystko sprowadza się do jakości. Sekatory za kilkanaście złotych nie wytrzymują zazwyczaj bardziej intensywnej pracy w ogrodzie, szybko niszczy się ich mechanizm, a część tnąca łatwo ulega stępieniu. W droższych modelach zastosowany jest zdecydowanie bardziej odporny mechanizm, a ostrza wykonane są z materiałów, które nawet po wielokrotnym użyciu wciąż pozostają tak samo ostre, jak tuż po zakupie (stal nierdzewna). Co ważne sekatory wyższej jakości zazwyczaj mają także rączki powleczone antypoślizgowym materiałem, który zapobiega wyślizgnięciu się nożyc z dłoni, a jednocześnie chroni skórę przed powstawaniem odcisków. Wyposażone są także w strzemiączko, które zabezpiecza przed niekontrolowanym otwarciem się ostrzy.
Do przycinania większych gałęzi znajdujących się na wysokości najlepiej nada się sekator dwuręczny na przedłużonych rączkach. Dzięki niemu nie trzeba wchodzić na drabinę, niezbędne przycięcia drzew owocowych lub krzewów można bez problemu wykonać, pozostając na ziemi.
W każdym ogrodzie, w którym rośnie żywopłot, bądź szpaler tui, na wyposażeniu muszą znaleźć się nożyce ogrodnicze. To narzędzie znacznie ułatwia przycinanie takich dużych grup roślin, ich zrównywanie i dowolne formowanie w klomby. Nożyce ogrodnicze przydają się także do przycinania trawy w trudno dostępnych miejscach, do których nie sposób dotrzeć z kosiarką lub podkaszarką.
>> Przeczytaj także: Krzewy cieniolubne. Zobacz, które gatunki wolą cień
Do cięcia roślin zielnych można zastosować najprostsze nożyce jednoręczne. W przypadku grubych pędów i zdrewniałych części roślin niezbędne mogą okazać się nożyce dwuręczne. Ze względu na wykonywane zadania nożyce ogrodowe mogą wymagać częstego ostrzenia, jednak mają proste ostrza, więc jest to czynność dość łatwa do wykonania.
Jeśli w Twoim ogrodzie nie brak drzewek owocowych, które wymagają regularnego cięcia i usuwania przemarzłych lub uszkodzonych gałęzi, to prędzej czy później będziesz zmuszony zaopatrzyć się w poważniejszy sprzęt do przycinania, a mianowicie w piłę ogrodową. W przypadku, gdy pod Twoją opieką znajduje się tylko kilka roślin o grubszych gałęziach lub mocno zdrewniałych pędach, wtedy wystarczająca będzie piła ręczna. Takie piły możemy dostać w każdym sklepie ogrodniczym lub markecie budowlanym. Różnią się one długością, rodzajem ostrza czy kształtem. Warto zwrócić uwagę na uchwyt takiej piły, aby stabilnie i pewnie leżał w ręce i nie przemieszczał się w niej.
W przypadku, gdy posiadasz większą liczbę drzewek, mały lub większy sad, wtedy konieczne może się okazać wyposażenie w piłę spalinową, która znacznie przyspieszy i ułatwi wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Jednak należy pamiętać, że o taki sprzęt należy szczególnie dbać, aby służył nam długo i bezawaryjnie. Warto poddawać go m.in. okresowym przeglądom w serwisie producenta.