Z czego zbudować fundamenty domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Fundamenty nie tylko utrzymują dom nad ziemią, ale też nie przepuszczają wilgoci i chronią przed zimnem. Jednak zbudowanie dobrej podstawy nie ogranicza się tylko do wykopania dziury i wlania w nią betonu. Sprawdź, jak skutecznie zbudować fundamenty domu. 

Dbałość o szczegóły

Solidny fundament musi być przede wszystkim dopasowany do miejsca, w którym się znajduje. Ekipa budowlana weźmie tutaj pod uwagę warunki glebowe, poziom wody i jakość materiału. Liczy się dbałość o każdy szczegół. Ziemia musi być odpowiednio zagęszczona, szalunek ustawiony prawidłowo, a beton nie może mieć pustych przestrzeni.

Piasek i glina

Izolowane formy betonowe zapewniają oszczędność energii i lepszą kontrolę temperatury, a drewno impregnowane jest opłacalną alternatywą. Poza tym niezwykle ważną rolę odgrywają piasek i glina, które zapewniają dobry drenaż. Jednak zanim cokolwiek zbudujesz, musisz wyrównać ziemię i usunąć wierzchnią warstwę gleby. Możesz podnieść fundament powyżej poziomu gruntu, by zapewnić lepszy drenaż. Jeśli chcesz tak zrobić, przygotuj warstwę wypełniającą. Podniesie ona konstrukcję i zagwarantuje drogę odpływu wody deszczowej z domu.

koparka na budowie
Image by Paul Brennan, from:pixabay.com

Beton

To prawdopodobnie najważniejszy materiał budowlany. Od lat niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Stosowany jest praktycznie w każdym projekcie budowlanym, a fundamenty nie stanowią tutaj wyjątku. Przygotowując projekt, należy wziąć pod uwagę wysokość budynku, powierzchnię pokrycia i rodzaj gruntu. Co ważne, beton możesz dowolnie formować. Dzięki temu możliwe jest budowanie ścian w nietypowym kształcie.

lanie betonu na budowie
Image by annawaldl, from: pixabay.com

Na obszarach, w których panuje łagodny klimat, wiele domów ma fundamenty z pustaków betonowych. Jeśli jednak chcesz zwiększyć ich wytrzymałość, zdecyduj się na beton wzmocniony stalą. Izolowane formy są pokryte pianką, co pozytywnie wpływa na energooszczędność domu. 

Tradycyjnie beton jest kompozytem cementu, wody i piasku. Obecnie zamiast betonu stosuje się często popiół lotny, czyli produkt uboczny węgla. Dzięki niemu fundamenty są mocniejsze, tańsze i lżejsze. Zużywają też mniej wody i można je łatwiej zalać. 

Drewno

Drewno jest impregnowane ciśnieniowo za pomocą środków konserwujących. Można je stosować do budowy ścian i piwnic. Fundamenty drewniane są lżejsze, łatwiejsze i szybsze w budowie – nie musisz wylewać betonowej podstawy, budując dom. 

Drewniane ściany fundamentowe są znacznie lżejsze niż betonowe. Nie musisz robić więc wykopów i wylewać betonu, by utrzymać ich ciężar. Dzięki temu można budować fundamenty przy każdej pogodzie i nie trzeba czekać, aż wyschną. 

pracownik na budowie z płytą OSB
Image by skeeze, from: pixabay.com

Ponadto, drewno jest bardziej elastyczne. Nie musisz się martwić, że betonowa ściana pęknie i woda wleje się do piwnicy. Drewno ma też lepsze właściwości termiczne niż beton i kamień, dzięki czemu piwnica z drewnianymi ścianami będzie cieplejsza. 

Stal

Długie płyty betonowe, które są stosowane w fundamentach, przy braku odpowiednich wzmocnień pękają pod naciskiem. Stal jest najczęściej używanym materiałem wzmacniającym ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość. Przyjmuje ona formę prętów o różnej grubości. Możesz je układać równolegle lub prostopadle. Zazwyczaj stosuje się w tym przypadku stal nierdzewną, odporną na rdzę.

Bloczki betonowe

To prefabrykowane materiały w kształcie cegły wykonane z betonu. Zwykle stosuje się je do pokrycia odsłoniętych powierzchni fundamentów. Chronią przed tworzeniem się szronu w fundamentach. Bloczki betonowe kładzie się szybciej niż cegłę, ale ich koszt ogranicza powszechne zastosowanie. 

Materiały odporne na warunki atmosferyczne

Fundamenty położone pod ziemią są podatne na uszkodzenia spowodowane wilgocią gleby lub przeciekami w czasie deszczu. Materiały hydroizolacyjne, takie jak emulsje asfaltowe na bazie rozpuszczalników, asfalt gumowany, guma, polietylen i bentonit, chronią ściany fundamentowe przed wodą.

Przeczytaj także: Płyta fundamentowa krok po kroku

Cegły lub kamienie

Niektóre starsze domy mają ściany fundamentowe z cegły lub kamienia. Co ważne, są one tak samo wytrzymałe jak beton, ale wykazują większą podatność na uszkodzenie przez wodę z powodu szczelin.

Niezależnie od tego, jakich materiałów użyjesz do budowy fundamentów, pamiętaj, by regularnie sprawdzać ich kondycję. Jeśli zauważysz jakiekolwiek pęknięcia, skontaktuj się ze specjalistą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*