Ogrodzenie, oprócz pełnienia funkcji ozdobnej, chroni naszą prywatność oraz zabezpiecza teren dookoła domu przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Warto więc regularnie kontrolować stan ogrodzenia, sprawdzać, czy nie uległo zniszczeniu.
Przy domku jednorodzinnym lub szeregowcu ogrodzenie może się stać estetycznym wyznacznikiem granicy posesji. Obecnie mamy na rynku duży wybór różnorodnych rozwiązań – zarówno tradycyjnych, jak i współczesnych – dzięki temu każdy znajdzie coś idealnie dopasowanego do swoich potrzeb i preferencji.
Najważniejszymi czynnikami, jakimi powinniśmy się kierować przy wybieraniu ogrodzenia swojej działki, są estetyka oraz wytrzymałość. Dodatkowo warto dowiedzieć się przed zakupem, czy materiał, z którego wykonany jest płot, nie wymaga kosztownej lub czasochłonnej konserwacji. Kolejnym aspektem jest upewnienie się, czy ogrodzenie będzie współgrać z naszym otoczeniem. W tym celu warto przyjrzeć się wpierw ogrodzeniom sąsiadów i postarać się określić, co nam się podoba, a co nie. Do sklepu można przyjść ze zdjęciem okolicy swojej posesji. Być może płot będzie korespondował ze stylem lub kolorem elewacji – dzięki temu będą tworzyć spójną i jednolitą estetycznie całość. Należy pamiętać, że zakup i montaż ogrodzenia wymagają sporego nakładu finansowego. Z tego powodu, żeby nie narazić się na zbędne wydatki, warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na wybór najlepszego rozwiązania. Dużym ułatwieniem, z którego można skorzystać, jest oglądanie i porównywanie ofert rozmaitych sklepów budowlanych w Internecie.
Ogrodzenie stanowi odpowiednią ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Dodatkowo wpływa także na ogólną estetykę posesji i jest istotnym elementem architektonicznym. Przy tak wielu dostępnych materiałach warto przemyśleć, który najlepiej wybrać. Zarówno przęsło, mur, jak i panele mają swoich zagorzałych zwolenników. Najbardziej popularne są nadal metalowe oraz drewniane przęsła oparte na podmurówce z cegieł lub betonu. Pełnią funkcję głównie ozdobną i zapewniają prywatność. Nowoczesne ogrodzenia metalowe kute lub w formie siatki są bardzo wytrzymałe i dostępne w rozmaitych opcjach. Mur bez prześwitujących przęseł może wyglądać zbyt ciężko, a dodatkowo nie służy roślinom wzdłuż ogrodzenia, na które rzuca cień. Z tego powodu kamień, beton czy ceramikę warto łączyć z lżejszymi materiałami, takimi jak drewno czy metal. Przed ostateczną decyzją dobrze jest się upewnić, czy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego nie ma specjalnych regulacji ani wytycznych względem wysokości, rodzaju i stylu ogrodzenia posesji. Jest to szczególnie istotne przy zabytkowych budynkach lub w gminach, które aktywnie dbają o zachowanie spójnego, tradycyjnego wizerunku. Wówczas może się okazać, że nie ma możliwości wykorzystania akurat takiego budulca, jak początkowo chcieliśmy.
Ogrodzenie powinno pasować do stylu i bryły budynku. Inny płot będzie dobrze wyglądać przy małej willi czy dworku, a zupełnie inny przy nowoczesnym domu jednorodzinnym. Warto wziąć pod uwagę charakter ogrodu, rodzaj elewacji oraz ogólne otoczenie. W przypadku, jeżeli decyzja wydaje się zbyt trudna lub ma się obawy, że za kilka lat ogrodzenie może się źle prezentować, można skorzystać z pomocy architekta krajobrazu. Taka osoba najszybciej upewni się co do wszystkich formalności i doradzi najlepsze rozwiązanie, dostosowane do naszych preferencji. Uwzględni także okolicę, w której mieszkamy. Ogrodzenie może tłumić hałas dobiegający z ruchliwej ulicy niedaleko domu, a także chronić przed unoszącym się kurzem. Jeżeli graniczymy z lasem, architekt pomoże wybrać taki rodzaj materiału, który będzie wytrzymały, a jednocześnie nie będzie przesłaniał pięknej panoramy. Ogrodzenie nie musi być jednolite. Często najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie jednej reprezentacyjnej murowanej strony, a resztę stron działki otoczyć jedynie płotem. Masywne otoczenie posesji mogłoby sprawiać wrażenie twierdzy, a tak zyskuje lekkości.