5 pomysłów na pomalowanie ściany w salonie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. To w nim podejmujemy gości oraz najczęściej spędzamy czas z najbliższymi. Dlatego też jego wnętrze z jednej strony powinno pełnić funkcje reprezentatywne, natomiast z drugiej zapewniać relaks i wyciszenie po ciężkim dniu. 

Efekt ten można uzyskać, stosując nie tylko odpowiednie wyposażenie, ale i za pomocą niebanalnych wykończeń ścian. Jeśli więc właśnie urządzasz salon, poznaj 5 pomysłów na pomalowanie w nim ścian. 

Efektowny kontrast – czyli dwa kolory w jednym wnętrzu 

Jeśli zależy Ci na ciekawym, a zarazem prostym do uzyskania efekcie wizualnym we wnętrzu, zamiast malować salon w jednym kolorze, postaw na dwa najlepiej kontrastujące ze sobą kolory. Pierwszy z nich niech będzie bazą dla aranżacji wnętrza, natomiast drugi przyciągając uwagę, stanie się ciekawym akcentem. W tym przypadku możesz postawić na połączenia pochodnych barw na przykład pastelowego różu i fuksji czy intensywnej pomarańczy oraz brzoskwini lub mocny kontrast, jaki zapewnią takie kolory, jak czerń i biel, czerń i złoto, brąz i butelkowa zieleń. 

W zależności od tego, jakie barwy zostaną ze sobą zestawione na ścianach w salonie, wnętrze może stać się optycznie większe lub wręcz przeciwnie – bardziej przytulne i ciepłe. Kontrastowa ściana w salonie będzie także doskonałym tłem dla zawieszonego na niej telewizora lub pamiątkowych zdjęć, tworząc wraz z tymi elementami ciekawą aranżację. 

Ściana w pasy 

Pasy na ścianach to kolejny ze sprawdzonych pomysłów na uzyskanie efektownej aranżacji wnętrza bez zbędnego wysiłku. Kolory pasów można dobrać na podobnej zasadzie jak w poprzednim podpunkcie, a ich układ zależeć będzie tylko od tego, jaki efekt chcemy uzyskać we wnętrzu. Pionowe pasy pozwalają bowiem optycznie powiększyć niskie i niewielkie salony, z kolei te wąskie najlepiej poszerzy poziomy wzór. 

Aby pomalować ściany w salonie w pasy, najlepiej wyposażyć się w taśmę malarską, która wyznaczy ich szerokość i krawędzie. Podczas jej nakładania warto posiłkować się poziomicą, aby zachować właściwe odstępy między pasami oraz ich prosty układ. Następnie przestrzeń między nimi należy wypełnić odpowiednio raz jednym, raz drugim kolorem farby i poczekać, aż wyschnie, ściągnąć taśmę i gotowe!

Geometria na ścianach 

Geometryczne wzory na ścianach to jeden z najgorętszych trendów aranżacyjnych ostatnich lat, pisząc o ciekawych aranżacjach ścian salonów, nie mogliśmy więc go pominąć. W tym przypadku modne są zarówno romby, jak i kwadraty, a nawet koła lub całe kompozycje złożone z kilku różnych figur geometrycznych. Malując w takie wzory ściany, najlepiej użyć do tego gotowych szablonów, które znaleźć można w większości sklepów budowlanych. 

Odwrócona klasyka

Zazwyczaj malując salon, stawiamy na biały sufit oraz kolor na ścianach. A gdyby odwrócić te proporcje i zamiast nudnego białego sufitu zafundować sobie na nim finezyjny kolor, kontrastujący z odcieniem ścian? Rozwiązanie to nie sprawdzi się we wszystkich salonach, jednak jest naprawdę ciekawą propozycją w przypadku wysokich pomieszczeń. Zwłaszcza jeśli pomalujemy sufit na intensywny ciemny kolor, który będzie przyciągał uwagę od razu po przekroczeniu progu salonu. W mniejszych wnętrzach świetnie w tym przypadku sprawdzą się natomiast pastele, które będą czymś innym niż klasyczna biel, jednak nie pomniejszą optycznie wnętrza. 

Dekoracyjne wzory

Ostatnią z naszych propozycji jest uzyskanie ciekawych i efektownych wzorów na ścianach w salonie za pomocą wzorników. Ich użycie jest banalnie proste. Wystarczy wybrać wzór, który będzie pasował do aranżacji wnętrza, nakleić go na ścianie w wybranym miejscu i pomalować za pomocą kontrastowej farby. W przypadku tej metody polecamy nakładać farbę na ściany za pomocą gąbki zamiast pędzla lub wałka. Zapewni to lepszą kontrolę nad malowaną powierzchnią. 

>> Zobacz też: Ściana z kwiatów. Pomysł na aranżację salonu lub sypialni

Jak więc widać pomysłów na ciekawe ściany w salonie jest wiele, a te wymienione powyżej to tylko jedne z nielicznych, które pozwolą Ci odmienić Twój salon w prosty sposób. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*