Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne – co wybrać?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Osłony zewnętrzne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Poza możliwością częściowego zasłonięcia okna i zabezpieczenia się przed promieniami słonecznymi zewnętrzne osłony okienne zapewniają domownikom termoizolację i ograniczenie wpadania hałasu z zewnątrz. Czym są żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne, jakie są zalety i wady każdego z rozwiązań, i co lepiej wybrać do swojego domu?

Żaluzje fasadowe i ich cechy

Żaluzje fasadowe zbudowane są z elementów takich jak lamele, kaseta, prowadnice oraz dolna listwa. Płaskie lamele umożliwiają dostosowanie kąta nachylenia elementów do własnych potrzeb – można przymknąć je całkowicie, zaciemniając pomieszczenie, lub jedynie delikatnie przysłonić okna, nie rezygnując z dopływu naturalnego światła. Co więcej, lamele mogą występować w różnych kształtach i szerokościach, w zależności od wielkości otworu okiennego.

Elementy żaluzji fasadowych wykonane są z taśmy aluminiowej, powlekanej powłokami lakierniczymi, co zapewnia lamelom odporność na czynniki zewnętrzne i długą wytrzymałość nawet w trudnych warunkach. Wyróżniamy żaluzje z lamelami w kształcie litery C, które głównie zmniejszają wpadanie promieni słonecznych do wnętrza, oraz lamele w kształcie litery Z, które umożliwiają całkowite wyciemnienie pomieszczenia.

Co więcej, prowadnice żaluzji powstają z wytrzymałych materiałów (np. ze stali nierdzewnej z oplotem poliamidowym), dzięki czemu wyróżniają się one trwałością i długą przydatnością. Wybierając żaluzje jako osłonę zewnętrzną, można mieć pewność, że posłużą one przez długie lata. Ten rodzaj instalacji można zamontować zarówno na konstrukcji fasady, jak i do ramy okna lub bezpośrednio na ścianie.

Więcej informacji o żaluzjach fasadowych przeczytasz tutaj – kliknij i zobacz.

Zalety i wady żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe to rozwiązanie, które cechuje mnóstwo zalet. Przede wszystkim takie urządzenia są płynnie sterowane, dzięki czemu z łatwością można dostosować kąt padania światła do własnych potrzeb. Ponadto żaluzje stanowią warstwę izolacji termicznej, dzięki czemu dom nie nagrzewa się latem, a zimą dłużej zachowuje się w nim ciepło. Warto także dodać, że w przypadku żaluzji fasadowych mamy do czynienia z poprawą wydajności systemów klimatyzacji, a dzięki termoizolacji, można ograniczyć koszty ponoszone na ogrzewanie domu.

Co więcej, żaluzje fasadowe to także izolacja akustyczna, co ma znaczenie szczególnie dla mieszkańców dużych miast. Wówczas do domu nie wpada hałas z zewnątrz, co poprawia komfort życia w ruchliwej okolicy. Ponadto taka instalacja nadaje domowi nowoczesnego i oryginalnego wyglądu, a możliwość wyboru napędu (ręcznego lub elektrycznego) ułatwia codzienne sterowanie żaluzjami. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie automatyki pogodowej, co zwiększa funkcjonalność systemu.

Do wad żaluzji fasadowych można zaliczyć to, że nie stanowią one stuprocentowej ochrony przed włamaniem, a w przypadku wyboru lameli w kształcie C nie ma możliwości całkowitego wyciemnienia pomieszczenia.

żaluzje fasadowe
Fot.: elxeneize/elements.envato.com

Tradycyjne rolety zewnętrzne – charakterystyka

Rolety zewnętrzne dzielą się na elewacyjne i podtynkowe, jednak najczęściej montowanymi jako osłony na zewnątrz domu są te elewacyjne. Ma to związek z możliwością montażu na budynkach, które nie mają specjalnie dopasowanych otworów okiennych i gdy montaż pod tynkiem nie jest możliwy. W przypadku rolet zewnętrznych instalacje montowane są nad oknami lub we wnęce okiennej (jeśli takowa została zaprojektowana).

Roleta zewnętrzna to nowoczesne rozwiązanie, które jest nie tylko funkcjonalne, ale także nadaje nowoczesnego wyglądu budynkowi. Przy wyborze odpowiedniego modelu, można zdecydować się na kasety o różnych kształtach, m.in. kasety kwadratowe ze ściętym dolnym brzegiem lub kasety półokrągłe.

Zalety i wady rolety zewnętrznej

Główną zaletą rolet zewnętrznych jest to, że zabezpieczają one dom przed włamaniem. Wówczas domownicy mogą czuć się w pełni bezpiecznie i mieć pewność, że pozostawione w domu na długi czas sprzęty będą chronione. Poza tym rolety zewnętrzne wykonane są z trwałych materiałów, które są odporne na czynniki atmosferyczne i trudne warunki pogodowe (mocny wiatr, mrozy, czy duże nasłonecznienie).

Inną zaletą rolet zewnętrznych jest termoizolowanie wnętrz. Zastosowanie takiej instalacji może wpłynąć na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, gdyż rolety umożliwiają zatrzymanie ciepła w budynku. Co więcej, podobnie jak żaluzje, rolety zapewniają także zabezpieczenie przed hałasem dochodzącym z zewnątrz budynku oraz chronią okna przed ekstremalnymi czynnikami atmosferycznymi.

Do wad rolet zewnętrznych można zaliczyć brak możliwości regulacji kąta padania światła do wnętrza domu. Ponadto rolety poruszają się tylko z góry na dół i odwrotnie, bez obracania, a więc nie ma możliwości częściowego przepuszczania światła na całej powierzchni okna (jak w przypadku żaluzji) – użytkownik może tylko zasłonić całe okno lub jego część, albo całkowicie je odsłonić.

rolety zewnętrzne
Fot.: duallogic/elements.envato.com

Żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne – porównanie

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe dają ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrz i zabezpieczają je przed uciekaniem ciepła zimą. Ponadto obie instalacje zapewniają izolację akustyczną, dzięki czemu do domu nie docierają hałasy z zewnątrz. Pod względem regulowania dopływu światła lepszym rozwiązaniem są żaluzje zewnętrzne z możliwością ustawiania kąta lameli. Rolety zewnętrzne zaś to urządzenia, które zapewniają pełną ochronę antywłamaniową, jednak nie umożliwiają regulacji kąta padania światła. Warto pamiętać, że przy montażu żaluzji można swobodnie wietrzyć pomieszczenie nawet przy rozsuniętej instalacji, czego nie umożliwia twarda i gruba roleta.

Warto dodać, że zarówno rolety, jak i żaluzje wykonane są z trwałych materiałów, które nie ulegają uszkodzeniu pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych. Ponadto instalacje zwykle zostają pokryte emulsjami, które zabezpieczają elementy rolet i żaluzji przed porysowaniami, odpryskami, czy usterkami. Porównując ceny obu rozwiązań, zwykle żaluzje zewnętrzne są droższe od rolet. Warto jednak dodać, że wybierając żaluzje, można liczyć na większy wybór rozmiarów instalacji niż w przypadku rolety zewnętrznej.

Co lepiej wybrać – rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Wybór instalacji zależy w głównej mierze od potrzeb użytkowników. Jeśli głównym celem montowania osłony zewnętrznej jest zabezpieczenie domu przed wychładzaniem i włamaniem, warto zdecydować się na roletę zewnętrzną, która – dzięki swojej grubej strukturze – doskonale chroni budynek. Jeśli zaś osłona ma za zadanie przysłaniać wpadające do domu światło i chronić go przed nadmiernym nagrzewaniem, warto zdecydować się na żaluzje fasadowe z regulowanym kątem ustawienia lameli.

Biorąc pod uwagę względy estetyczne, żaluzje nadadzą budynkowi lekkiego wyglądu, a lamele będą łatwe w czyszczeniu. Rolety zaś są nieco cięższe i zdecydowanie mocniej rzucają się w oczy, jednak przy odpowiednim dobraniu kolorów, mogą wręcz zlewać się z elewacją budynku. Warto również pamiętać, że żaluzje są droższe od rolet zewnętrznych, jednak decydując się na montaż osłony, warto postawić na taką, która całkowicie spełni oczekiwania domowników.

Podsumowanie

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe cechują się wieloma zaletami. Warto zaznaczyć, że każda z instalacji może być sterowana przy użyciu pilota, co wpływa na funkcjonalność osłony i wygodę użytkowników. Ponadto oba rozwiązania zapewniają domownikom prywatność, termoizolację i akustykę okien, dzięki czemu pomieszczenia się nie nagrzewają ani nie wychładzają, oraz do domu nie przenikają dźwięki z zewnątrz. Wybór instalacji warto oprzeć na swoich potrzebach oraz na aspektach wizualnych po montażu osłony.

Zdjęcie główne: duallogic/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*