Rolety czy żaluzje – co lepiej sprawdzi się w sypialni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zarówno rolety, jak i żaluzje są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli nie lubimy firanek oraz zasłon. To również dobre rozwiązanie w momencie, kiedy nie chcemy w naszym domu montować karniszy lub nie możemy tego zrobić ze względu na zbyt małą ilość miejsca czy budowę ścian. W sypialni chcemy, by panował bardziej intymny nastrój. Warto zastanowić się, czy wolimy mieć w niej żaluzje, czy raczej rolety. Przyjrzyjmy się różnicom między nim oraz rodzajom rolet oraz żaluzji dostępnych na rynku.

Czym różnią się żaluzje od rolet ?

Rolety są używane najczęściej w salonach albo kuchniach. Odznaczają się możliwością regulowania ilości światła, jakie wpada do pomieszczenia. Montowane są na oknach w formie szyny. Same rolety to również kawałek materiału pomiędzy nimi, który pozwala nam na zasłonięcie całego okna lub tylko częściowego przykrycia go. Najpopularniejsze są rolety dzień-noc, które posiadają paski z nieco bardziej prześwitującym materiałem. Dzięki regulacji za pomocą specjalnych sznurków możemy z powodzeniem zmniejszać lub zwiększać ilość promieni słonecznych, które wpadają do pomieszczenia i je oświetlają. To dobra propozycja dla osób, które nie lubią całkowitego osłonięcia okien. Materiał oraz jego tekstura jest możliwa do wyboru. Można również wybrać kolor, który będzie odpowiadał odcieniowi farby na naszej ścianie. Dostępne są również tzw. rolety rzymskie, które zasłonić mogą zarówno całe okno, jak również jego część. Podwija się je do góry i są o wiele bardziej dekoracyjne. W przeciwieństwie do rolet dzień-noc, nie możemy w nich kontrolować ilości wpadającego światła, ani częściowo zasłonić okna. Nie są one więc polecane do bloków, które stoją blisko kolejnych mieszkań, ponieważ nie zasłonimy całego okna bez kosztów w postaci zacienionego pomieszczenia.

Żaluzje z kolei są aluminiowymi lub drewnianymi poprzecznymi kawałkami materiału, które osłaniają częściowo okno, ale dają nam różne możliwości ustawienia kąta, pod jakim ustawione są poprzeczne elementy. Bardzo elegancko i nowocześnie wyglądają żaluzje wykonane z drewna. Można je również montować  na oknach w sposób nieinwazyjny, bez ich niszczenia i wykonywania wiercenia. Sterowanie żaluzji może być ręczne, za pomocą rączki, którą  przekręca się w celu ustawienia żaluzji pod takim kątem, jaki chcemy lub elektrycznie z pomocą pilota. Można również zamówić system, który będzie bezpieczny dla dzieci. Silnik umieszczony jest w górnej listwie żaluzji i jest całkowicie niewidoczny. To bardzo bezpieczne, a przede wszystkim wygodne rozwiązanie.

Żaluzje czy rolety do sypialni?

W sypialni najczęściej pragniemy całkowitego osłonięcia okna oraz nieco więcej intymności. Dobrym wyborem będą więc rolety rzymskie lub rolety dzień-noc. Można łatwo dzięki nim zasłonić nasze okno, bez obaw, że ktoś niepowołany nas zauważy. Dodatkowo dają możliwość stworzenia miłej atmosfery oraz pozwalają na łatwiejsze kontrolowanie ilości światła, jakie wpada do środka. Żaluzje są wygodne, ale wpada przez nie więcej światła. Niestety nie osłaniają tak dokładnie okna, jak rolety dzień-noc, które nawet w trybie dziennym dają nam pewną intymność. Przy żaluzjach musielibyśmy posiadać w oknach dodatkowe firanki bądź zasłonki. Należy również pamiętać, że żaluzje wymagają ciągłego czyszczenia z kurzu. W przypadku rolet kurz nie osadza się tak łatwo, a materiał po około roku użytkowania można bardzo łatwo wymienić na nowy w bardzo małych kosztach i bez rozmontowywania całego systemu, który jest przytwierdzony do okna. W roletach można również wybrać różne kolory materiałów, dzięki czemu dobierzemy je lepiej do wystroju naszego wnętrza oraz jego stylu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*