Budowa i zastosowanie kruszarek w budownictwie i przemyśle

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pojęcie kruszarek części osób jest zupełnie obce, a tymczasem maszyny te spełniają bardzo istotne zadania, z których efektów korzystamy na co dzień. Jak zbudowane są kruszarki, jak działają i do czego służą?

Czym są kruszarki?

Kruszarki są maszynami służącymi do kruszenia materiałów na mniejsze fragmenty. Pod względem budowy dzieli się je na cztery kategorie:

  • szczękowe – zastosowanie kruszarek szczękowych to przede wszystkim kruszenie materiałów suchych o różnej twardości – granitu, bazaltu, kwarcu. Ich elementami roboczymi są szczęki, które ścierają i zgniatają materiał;
  • udarowe – kruszarek udarowych używa się do kruszenia materiałów o niskiej ścieralności i różnej twardości. Ich elementami roboczymi są ruchome bijaki i młotki;
  • stożkowe – przeznaczone do ścieralnych, twardych lub średnio twardych materiałów. Materiał rozdrabniany jest za pomocą dwóch stożków – stałego i ruchomego – które wykonują ruch mimośrodowy kruszący materiał na drobne fragmenty;
  • walcowe – kruszą drobne, ścierne materiały o niskiej i średniej twardości, na przykład węgla i żużlu. Materiał rozdrabniany jest dzięki zgniataniu go między dwoma lub trzema walcami wykonującymi ruchy obrotowe w przeciwnych do siebie kierunkach

Każdy rodzaj kruszarek ma różny poziom intensywności rozdrabniania i ograniczenia dotyczące wielkości rozdrabnianych cząstek oraz ich wilgotności. I tak na przykład kruszarki szczękowe, w przeciwieństwie do kruszarek udarowych, mogą kruszyć wyłącznie materiał suchy.

Budowa i części do kruszarek

Kruszarki produkowane są fabrykach z użyciem specjalistycznych części. Do kruszarek wykorzystuje się części takie jak szczęki, wały główne, łożyska, kliny, płyty boczne, płyty rozporowe, płyty udarowe, listwy udarowe, młotki, śruby. W przypadku kruszarek, których funkcją jest również ścieranie, wykorzystuje się ruchome części do kruszarek oraz elementy ścierne i, w poszczególnych modelach, części do przesiewaczy.

W zależności od rodzaju, kruszarki mogą być stacjonarne lub mobilne z gąsienicowym układem jezdnym lub z podwoziem kołowym. Każda z nich składa się z korpusu, zespołu napędowo – transmisyjnego (transportuje materiał, który ma zostać poddany obróbce) oraz elementów roboczych takich jak szczęki, listwy udarowe czy płyty boczne.

Kruszarki to maszyny o skomplikowanej budowie, a ze względu na specyfikę ich pracy, konieczne jest wyposażenie zakładu w niezbędne części zamienne do kruszarek. Części do kruszarek takie jak szczęki, wały, łożyska, młotki, kliny i elementy odbojowe – powinny być zawsze na stanie i gotowe do zastąpienia części, które uległy zużyciu.

widok z lotu ptaka na pracujące kruszarki

Zastosowanie kruszarek

Kruszarki, obok przesiewaczy, znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, którego wydajne i efektywne funkcjonowanie trudno jest sobie obecnie wyobrazić bez tych ciężkich maszyn. Oto w jakich gałęziach przemysłu i w jakich działaniach sprawdzają się kruszarki.

Kruszarki w budownictwie

Kruszarki powszechnie wykorzystywane są w budownictwie do kruszenia gruzu budowlanego. To dzięki nim właśnie duże elementy z betonu, cegły czy pustaka można przerobić na mniejsze i bez problemu usunąć z placu budowy.

Kruszarki w przemyśle

W przemyśle kruszarki używane są do jeszcze większej ilości zadań:

  • w górnictwie – do rozdrabniania wydobytych z kopalń materiałów, nie tylko węgla, ale też kamienia i minerałów. Sprawdzają się w produkcji miału, żwiru, piasku i innych mineralnych kruszyw;
  • w recyklingu i utylizacji odpadów – służą do rozdrabniania materiałów wtórnych na drobne części;
  • w przemyśle spożywczym – kruszarki doskonale nadają się do rozdrabniania ziarna zbóż i roślin strączkowych oraz roślin oleistych. To dzięki pracy kruszarek części ziaren zbóż przerabiane są na płatki i kasze oraz, po odpowiedniej dalszej obróbce, na oleje jadalne używane w kuchni.

Podsumowanie

Kruszarki są sprzętem, który jest w stanie poradzić sobie z rozdrabnianiem wszelkiego rodzaju materiałów, nawet tych najbardziej twardych. Bez ich pracy nie byłoby nowoczesnego przemysłu, a wraz z nim wielu elementów infrastruktury naszych miast i wsi. Dlatego też każda firma wykorzystująca ich pracę powinna zadbać o odpowiednie części do kruszarek, które zapewnią ciągłość wykonywanych robót. 

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*