Czym ocieplić poddasze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele domów jednorodzinnych potrzebuje ocieplenia poddasza, ponieważ jest ono używane jako kolejne pomieszczenie – można w nim urządzić sypialnię albo biuro. Jego ocieplenie jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chcemy zmniejszyć prawdopodobieństwo powstawania wilgoci.

Czym najskuteczniej ocieplić poddasze?

Najważniejsze jest wybranie odpowiednich materiałów, które zapobiegną powstaniu tzw. mostków cieplnych. Do wyboru mamy kilka bardzo popularnych tworzyw: styropian, wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową. Kosztorys ocieplenia oraz jego przewidywaną skuteczność może określić nam firma, która będzie się zajmowała ociepleniem naszego budynku.

Bardzo nowoczesnym materiałem do ociepleń, obecnie dostępnym na rynku, jest wełna mineralna, która posiada dodatkowo warstwę folii aluminiowej. Folia odbija ciepło z powrotem do wnętrza, co czyni dom bardzo energooszczędnym i ekologicznym. Taka wełna będzie odpowiednia na ściany. Na dach wystarczy zwykła wełna mineralna, która powinna być przycięta na szerokość o 2 cm większą niż rozstaw krokwi. Pozwoli to na wyeliminowanie szczelin, a także zapewni sprężystość materiału. Wełna do ocieplania dachu ma grubość około 25 cm i jest układana płatami, co pozwala na jej dokładniejsze dopasowanie.

Czasem wykorzystywana jest pianka poliuretanowa, a także styropian. Wiele osób wybiera styropian ze względu na niewielką cenę i łatwość w transporcie. Niestety z niższymi kosztami wiążą się gorsze parametry. Istnieje również opcja wybrania pianki pur. Jest łatwo dostępna na rynku i choć cena nie zachwyca, to ma lepsze parametry izolacyjne w porównaniu ze styropianem.

Image from: freepik.com

Ocieplanie poddasza krok po kroku

Ocieplenie poddasza wykonuje się w dwóch warstwach – pierwsza z nich jest układana między krokwiami, kolejna na umieszczonym poprzecznie ruszcie. Montowane są na nim płyty kartonowo-gipsowe.

Ocieplenie dachu jest nieco bardziej skomplikowane, ale to ważny element ocieplania poddasza, ponieważ zapewnia nam komfort cieplny. Do skośnych dachów polecany jest styropian EPS 50. Do jego montażu warto użyć płyt, które przystosowane są do łączenia na pióro i wpust. Można w ten sposób wyeliminować problem pojawiania się mostków termicznych. W domach, w których dach ma nieregularny kształt i wiele krokwi, istnieje możliwość łączenia różnych technik ocieplania poddasza – wełny mineralnej przy ścianach i dachach płaskich oraz styropianu przy dachach skośnych. Możliwość łączenia nawet trzech warstw izolacji zmniejsza problem montażu ocieplenia i sprawia, że niepotrzebne są elementy mocujące. Przy ocieplaniu dachu niezbędna nam będzie folia, która zapobiegnie osadzaniu się pary wodnej. Na dachu zalegają deszcz i śnieg, a po ich odparowaniu wilgoć pojawia się często w domu. Para wodna nie przeniknie do pomieszczenia, jeśli zamontujemy folię paroszczelną. Można ją umocować do profili stelaża za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Z płyt kartonowo-gipsowych łatwo ułożymy podsufitkę, która pozwoli na wyrównanie powierzchni, podobnie jak w przypadku ścian. Przy wełnie stosowana jest folia wysokoprzepuszczalna. Folię o mniejszej paroprzepuszczalności mocuje się tak, by powstała 3 cm przerwa między nią a ociepleniem.

Bardzo ważne jest, by folia paroprzepuszczalna nie dotykała wełny mineralnej. Musi być między nimi przestrzeń na ruch powietrza. W innym wypadku blachodachówka może ulec przegrzaniu, wybrzuszać się i nawet uszkodzić. Niestety w przypadku takiego przegrzania należy zerwać założoną izolację cieplną i zamontować nową, co generuje kolejne koszty.

Ocieplenie poddasza jest bardzo ważne nie tylko w momencie, kiedy z niego korzystamy. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko powstania wilgoci w domu, a także zmniejszamy rachunki za ogrzewanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*