Czy trawa w rolce sprawdzi się w każdym ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trawę w rolce dostarcza się w postaci rulonów. Znajdują się w nich korzenie trawy i cienka warstwa ziemi. Produkt wystarczy rozwinąć, podlać i trawnik ogrodowy gotowy. Na pozór ten sposób wydaje się idealny dla wszystkich przestrzeni, jednak czy rzeczywiście będzie pasować do każdego ogrodu? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz u nas!

Trawa w rolce – charakterystyka

Trawa w rolce jest najprostszym sposobem na stworzenie nowego trawnika lub naprawienie ubytków w starym. Być może miałeś już z nią kontakt, nawet o tym nie wiedząc, na przykład w trakcie spaceru po parku czy obok instytucji publicznych. To rozwiązanie pozwala uniknąć żmudnego procesu siania nasion i oczekiwania na trawę. Trawnik w rolce stosuje się m.in. na stadionach sportowych i polach golfowych, a także przy instytucjach państwowych czy na trawnikach ogrodowych.

Gdzie można dostać trawę w rolce?

Trawa w rolce jest hodowana najpierw przez lokalnych dostawców. Z tego względu dobrze przyjmuje się na ziemi znajdującej się w określonym obszarze geograficznym. Producenci trawy z rolki najpierw nawożą i regularnie przesuwają, a także podlewają trawę przez ok. 10–18 miesięcy. Następnie przycinają ją do standardowego rozmiaru i zwijają za pomocą specjalnego sprzętu na palety.

Na co zwrócić uwagę, wybierając trawę w rolce?

Ważną kwestią przy wybieraniu trawy w rolce jest to, aby dobrać właściwy rodzaj. Jeśli trawa będzie pochodzić z nieznanego źródła, trawnik szybko zniszczeje. Należy zwrócić uwagę na charakterystykę lokalnego klimatu, warunki pogodowe, ilość słońca czy liczbę i rodzaj zwierząt. 

Na jakim podłożu trawa w rolce się nie sprawdzi?

Jednym z czynników wpływających na to, czy trawa w rolce się sprawdzi, jest charakterystyka podłoża. W sytuacji, gdy będzie zbyt gliniaste, może dojść do potrzeby wymieszania piasku, aby podłoże miało ziarnistą strukturę. Z kolei, gdy podłoże jest zbyt przepuszczalne, konieczne będzie zagęszczenie ziemi. Całość ma wyeliminować wszelkie nierówności terenu.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak użytkowana będzie trawa. Jeśli ma stanowić trawnik przy domu, biurowcu lub parku, to nie wystąpią z nią problemy. Jednak, gdy wiesz, że w okolicach lub na samym trawniku będzie spory ruch albo będą przeprowadzane prace ogrodnicze, to powinieneś poważnie zastanowić się nad standardowym rozwiązaniem, czyli sianiem trawy.

Wady i zalety trawy z rolki

Do zalet zalicza się prędkość rośnięcia trawy w rolce. Po rozłożeniu zaczyna wzrastać natychmiastowo. Oprócz tego trawniki w rolce zapobiegają erozji odsłoniętej gleby. Darń może pomóc kontrolować prędkość i kierunek spływu wód burzowych oraz poprawić drenaż w miejscach, gdzie nasiona trawy zostałyby wymyte.

Inną zaletą jest też elastyczność. Trawa w rolce może być sadzona praktycznie o każdej porze roku. Wystarczy tylko, aby ziemia nie była zamarznięta. Oprócz tego trawa z rolki prezentuje się efektownie. W przeciwieństwie do nasion ma już ustalony układ i nie ma ryzyka, że pojawią się nieestetycznie wyglądające puste obszary na ziemi. 

Wśród wad na pewno należy wymienić wysoką cenę, a także trudną dostępność. Nie zawsze w okolicy zamieszkiwanego miasta czy mniejszej miejscowości działa dostawca trawy z rolki. Wyższe koszty generuje również sama instalacja trawnika. Warto mieć to na uwadze, decydując się na to rozwiązanie.

Zdj. główne: Fauzan Saari/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*