Dofinansowanie do deszczówki – przegląd programów

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Możesz otrzymać dofinansowanie na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe. Trwające programy mają zachęcić do inwestycji umożliwiających zbieranie i wykorzystywanie deszczówki. Zobacz aktualne programy i sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie.

W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej dostępność zasobów wodnych w Polsce jest dość niska – na jednego mieszkańca przypada trzykrotnie mniej wody rocznie niż w pozostałych miejscach Europy. Zagrożenie suszą motywuje nas do szukania sposobów na oszczędzanie wody. W tym celu uruchomione zostały programy wspierające inwestycje umożliwiające zatrzymywanie i wykorzystywanie deszczówki. 

Moja Woda 2.0

To kolejna edycja ogólnopolskiego programu „Moja Woda”, który trwał w roku 2020. Druga odsłona programu została uruchomiona w Światowy Dzień Wody, 22 marca 2021 r. Program oferuje dofinansowanie do 5 tys. zł na przydomowe instalacje do zbierania deszczówki. Nabór wniosków rozpoczął się 22 marca i potrwa do wyczerpania alokacji. Wnioski należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Więcej informacji o programie „Moja Woda” znajdziesz tutaj.

Warszawa – dotacje na małą retencję

W ramach reagowania i przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych stolica przyjęła Program Ochrony Zasobów Wody Warszawy. Dotację na małą retencję otrzyma każdy, kto zdecyduje się na budowę urządzeń służących do zatrzymywania i wykorzystywania wody opadowej i roztopowej w miejscu jej powstania. Dotacja wynieść może do 4 tys. zł. dla osób fizyczych i prawnych oraz do 10 tys. zł dla innych podmiotów. Wnioski składać można w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy lub wysłać na adres Biura Ochrony Środowiska.

Po więcej informacji odnośnie dotacji kliknij tutaj.

Gdańsk – dofinansowanie do deszczówki 2021

Na Pomorzu po raz kolejny uruchomiono program wsparcia małej retencji. Dofinansowanie możliwe jest dla inwestycji w formie studni chłonnych oraz systemów rozsączających. W ramach wsparcia można otrzymać do 4 tys. zł – w przypadku osób fizycznych, prawnych i przedsiębiorców –  oraz do 10 tys. zł dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Nabór wniosków trwa do końca bieżącego roku. Należy je składać w Zespole Obsługi Mieszkańców zgodnie z rejonizacją lub za pośrednictwem poczty, wysyłając dokumenty na adres Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Zajrzyj tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

Wrocław – Złap deszcz 2021

W bieżącym roku we Wrocławiu odbywa się kolejna edycja programu „Złap deszcz”, w ramach którego udzielane są dotacje na budowę instalacji do zbierania deszczówki. Zainteresowanie programem jest tak duże, że nabór wniosków dla osób fizycznych został zamknięty już 13 kwietnia ze względu na wyczerpanie środków. Nadal jednak przyjmowane były wnioski od wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Można je było składać do 31 sierpnia 2021 r.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Inne aktualne programy

Programy wspierające budowę instalacji do zbierania wód opadowych i roztopowych trwają także w innych miastach Polski. Poniżej lista aktualnych programów:

  • Krakowska mikroretencja wód opadowych i roztopowych 2021,
  • Złap deszczówkę – Lublin,
  • Bielsko-Biała łapie deszcz 2021,
  • Dotacje na zagospodarowanie deszczówki w Piasecznie,
  • Zbieramy deszczówkę – gmina Choroszcz.

Szczegółowe informacje odnośnie programów znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronach internetowych poszczególnych jednostek samorządowych.

Zdjęcie główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*