Zakup wymarzonej działki to dopiero początek przygody z budową domu. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, musisz zapoznać się z wymogami oraz wypełnić niezbędne formalności. Jednym z takich kroków jest nabycie dziennika budowy i tablicy informacyjnej. Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć.
To specjalny dokument, który uzyskasz od organu udzielającego pozwolenia na budowę lub rozbiórkę. Ma format A4 i ponumerowane strony z perforowaną kopią do wyrwania. Celem jego prowadzenia jest dokumentowanie tego, jak przebiegają roboty budowlane, dlatego powinien zawierać chronologiczny opis wykonywanych działań.
Dziennik stanowi podstawę informacji między innymi dla inwestorów, projektantów i pracowników nadzoru budowlanego. Co ważne, jest przechowywany razem z dokumentacją budowy przez cały okres eksploatacji budynku, więc w razie jakichkolwiek nieprawidłowości można go łatwo przejrzeć.
Na stronie tytułowej dziennika wcześniej wspomniany organ umieści najważniejsze informacje, takie jak: numer i datę wydania dokumentu oraz pozwolenia na budowę, liczbę stron, adres działki, dane inwestora. Pierwsza strona to miejsce na informacje o osobach, które kierują budową i robotami (wraz z wypisaniem ich specjalności oraz numerów uprawnień). W dalszej części dokumentu znajdują się potwierdzone podpisem daty i opisy wszelkich prac.
Więcej szczegółów na temat wypełniania dziennika budowy znajdziesz w zarządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 15 grudnia 1994 roku.
Bez tej charakterystycznej żółtej planszy, widocznej na płocie, furtce czy ścianie placu budowy, nie możesz rozpocząć żadnych robót. To ważna informacja dla osób postronnych, niezbędna w przypadku awarii, niebezpieczeństwa czy jakichkolwiek nagłych problemów. Według prawa na tablicy trzeba zamieścić:
Pamiętaj, że wygląd tablicy również jest regulowany prawnie. Zadbaj, by była:
Jeśli chodzi zaś o umiejscowienie, tablica powinna wisieć w ogólnodostępnym miejscu, na wysokości minimum 2 metrów i tuż przy drodze dojazdowej. Niestety, w przeciwieństwie do dziennika budowy, planszę trzeba zakupić samodzielnie, np. w sklepie budowlanym.
Oba dokumenty są niezbędne przy prowadzeniu prac budowlanych, dlatego za ich brak grożą kary grzywny (od 50 zł do 500 zł). Miej na uwadze, że uzyskanie dziennika budowy po fakcie jest skomplikowane, bowiem wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Z uwagi na te czynniki zadbaj odpowiednio wcześnie, by Twoja budowa spełniała wszystkie formalności. Dzięki temu nie będziesz musiał(a) się obawiać kar finansowych czy problemów z nadzorem budowlanym.
Zdj. główne: Mikael Blomkvist/pexels.com