Podstawowym i najbardziej oczywistym zadaniem grzejnika jest oczywiście ogrzewanie powietrza w domu. Oprócz tego może on posłużyć jako ciekawy element dekoracyjny. Na jaki wariant się zdecydować, by dobrze pasował do wystroju? Sprawdź nasze porady.
Jeśli w wystroju swojego mieszkania stawiasz na nowatorskie elementy w stylu loftowym, skandynawskim czy scandi, wybierz grzejniki pionowe. Oprócz tego, że wyglądają nowocześnie, są też wyjątkowo praktyczne. Zajmują mało miejsca i nie wymagają dodatkowej przestrzeni na podłodze. Duży przekrój kolorów oraz dostępność matowych i błyszczących wykończeń pozwala zaś na bezproblemowe dopasowanie do różnych pomieszczeń.
W zależności od potrzeb możesz wybrać jeden z poniższych wariantów grzejników pionowych:
W ostatnich latach do łask powrócił styl retro, który łączy w sobie współczesność i starodawność, dobry smak oraz unikatowe rozwiązania. W tym przypadku świetnie sprawdzają się tradycyjne grzejniki żeberkowe, wykończone lub pomalowane w sposób dopasowany do pomieszczenia.
Popularnością cieszą się modele ze stali pokrytej bezbarwnym lakierem czy żeliwne z ozdobnymi ornamentami (przede wszystkim kwiatowymi). Na rynku znaleźć można także wersje ze złotymi bądź miedzianymi elementami. Tego typu grzejniki będą dobrze prezentować się także w pomieszczeniach w stylu boho i vintage.
Następne rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o domach jednorodzinnych, a w szczególności o pomieszczeniach z dużymi oknami. Jeżeli lubisz przeszklone przestrzenie i nie chcesz, by grzejnik zasłaniał Ci widok, wersja kanałowa jest właśnie dla Ciebie. O ile sama konstrukcja tego modelu wygląda dość przeciętnie, dokupić można do niego specjalne kratki dekoracyjne, np.:
Tego typu kratki mają przede wszystkim zadanie maskujące, ale są także ciekawą i niebanalną ozdobą grzejników kanałowych.
Przy wyborze grzejnika dekoracyjnego najpierw kieruj się jego wydajnością i mocą. Wygląd też jest ważny, jednak trudno cieszyć się oryginalnym designem, gdy w domu robi się zimno. Kolejne kwestie to kolorystyka i kształt urządzenia. Warto postawić na modele w miarę uniwersalne, by w razie remontu nie trzeba było kupować zupełnie nowego grzejnika, ponieważ poprzedni nie pasuje. Inaczej kwestia wygląda w przypadku lokali użytkowych czy domów aranżowanych w całości na konkretny styl – tutaj można popuścić wodze fantazji i postawić nawet na abstrakcję. Najważniejsze, by wystrój spełniał Twoje oczekiwania.
Zdjęcie główne: unsplash.com/James Hollingworth