Rekuperacja jest bardzo popularnym sposobem na stworzenie bardzo ekonomicznego domu, który będzie nam służył przez długi czas, nie generując wielu kosztów. Coraz więcej domów jednorodzinnych posiada rekuperację i często jest ona łączona z pompą ciepła oraz z płaszczem wodnym na kominek, co jeszcze bardziej zmniejsza nasze rachunki.
Rekuperacja polega na ponownym odzyskiwaniu ciepła, które znajduje się już wewnątrz domu. Dzięki temu możemy nawet o połowę zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie. System wysysa już ogrzane powietrze z pomieszczeń, następnie oczyszcza je za pomocą specjalnych filtrów, by ponownie je oddać i to bez utraty ciepła. Główną zaletą rekuperacji jest wymiana zużytego powietrza, dzięki czemu można oddychać przefiltrowanym, świeżym powietrzem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku alergików, którzy mają problem z oddychaniem, zwłaszcza wiosną i latem. Wymiana powietrza jest całodobowa, nawet przy zamkniętych oknach, co pozwala na lepszą wentylację pomieszczeń. Latem dzięki rekuperacji powietrze jest chłodzone, a zimą ogrzewane. Wpływa to pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Dzięki ciągłej wymianie powietrza i jego filtracji mamy zapewnioną jakość higieniczną, w porównaniu z zanieczyszczonym powietrzem na zewnątrz. Również kurz nie osiada tak często na przedmiotach i meblach, co sprawia, że rzadziej musimy wykonywać generalne porządki.
W systemach rekuperacji możemy liczyć również na ochronę przed smogiem, co zapewniają nam filtry kieszeniowe klasy G4. Dzięki możliwości założenia filtra F7, możemy zatrzymać nawet 90% pyłu o wielkości 1-10µm i 75% pyłów o mniejszej wielkości. Przy nowoczesnych filtrach istnieje również opcja jonizacji powietrza oraz jego oczyszczania z wirusów i bakterii.
Największą zaletą rekuperacji jest oszczędność na ogrzewaniu. Można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu nawet o 50%, ponieważ przy wentylacji grawitacyjnej utrata ciepła jest znacznie większa, a rekuperacja sprawia, że większość ciepła pozostaje w pomieszczeniach. Przy takim nowoczesnym systemie zapotrzebowanie na pierwotną energię zmniejsza się o 20 kWh/(m2rok). Przy rekuperacji do minimum zmniejsza się ryzyko powstania pleśni czy grzybów, co daje nam komfort mieszkania oraz bezpieczeństwo.
Wadą rekuperacji jest dość duży koszt początkowy inwestycji. Zwraca się on po około roku, ponieważ oszczędzamy znacznie na ogrzewaniu, jednak dla wielu cena montażu rekuperatora może być zbyt wysoka. Część środków można otrzymać z funduszy przeznaczonych na ochronę środowiska. Są to podobne dopłaty jak w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych. Aby koszty rekuperacji były jeszcze mniejsze, warto zainwestować w znacznie bardziej nowoczesną rekuperację, która pozwoli na większe odzyskiwanie ciepła. Pewnym kosztem będą również filtry, które należy często wymieniać ze względu na gromadzący się w nim pył oraz brud. Filtry wymieniane są co około 12 miesięcy. Należy również wliczyć dodatkowe koszty, takie jak przegląd serwisowy raz na rok oraz doliczyć zużycie prądu w kwocie około 0,60 zł dziennie. Aby móc zaoszczędzić, warto system rekuperacji podłączyć do paneli fotowoltaicznych.
Należy również pamiętać, że przy anemostatach może pojawić się zabrudzenie, dlatego warto przecierać je raz na jakiś czas suchą szmatką.
Rekuperacja mimo dużych kosztów początkowych może dać nam znaczne i widoczne oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii do ogrzewania domu. Jeśli mamy dom o dużej powierzchni i stosujemy np. ogrzewanie gazowe, to rekuperacja może być bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie rachunków. Dodatkowo można liczyć na stały dopływ świeżego i oczyszczonego powietrza co jest wskazane, zwłaszcza jeśli mieszkamy z dziećmi lub dom znajduje się przy dość ruchliwej ulicy.