Jakie drzewa owocowe warto posadzić w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wyobraź sobie, że po dniu ciężkiej pracy wracasz do swojego domu. Jest ciepły wieczór, więc relaksujesz się na zewnątrz, w swoim ogrodzie. Twoje oczy cieszy bujna zieleń, kwitnące dookoła rośliny i drzewa. Podziwiasz dzieło natury i swoich rąk, zrywając obfite plony z drzewek owocowych. Zostały one przez ciebie zasadzone, dorastały pod twoim czujnym okiem, a teraz wreszcie masz okazję posmakować owoców swej pracy. Brzmi kusząco, prawda?

Ogród to miejsce wypoczynku, zabawy, a czasem też pracy. Jego zadbany wygląd świadczy o właścicielu. Sadząc w nim drzewka owocowe, uzyskuje się szanse nie tylko na upiększenie ogródka, ale i na dostęp do świeżych, samodzielnie hodowanych owoców. Istnieje wiele kuszących opcji – warto znaleźć tę, która będzie optymalna dla naszych warunków i upodobań.

Czym kierować się przy wyborze drzewek owocowych do ogrodu?

Decyzja o zasadzeniu drzewka owocowego wcale nie jest trywialna. Trzeba dokładnie przemyśleć kilka czynników, aby uniknąć późniejszego rozczarowania. Na początku warto dobrać miejsce, w którym drzewo będzie rosnąć – dobrze oświetlone, z żyzną glebą. Należy też zadbać, aby w wyznaczonym obszarze roślina nie zacieniała domu. Drzewa mogą rosnąć do dużych rozmiarów i nie lubią przesadzania. Kolejnym aspektem jest szybkość wydawania plonu. Wiele osób może być zniechęcona, jeśli po długim okresie dbania o roślinę, nie przyniesie ona owoców.

Popularne drzewa owocowe – w sam raz, do twojego ogródka!

Mając na uwadze to, że mieszkamy w Polsce, warto wybrać rośliny wpasowujące się w nasz klimat. Dopasowanie odpowiedniej ziemi, poziomu wilgotności czy ilości światła nie będzie wtedy problematyczne. Ponadto owocują one dość szybko.

Jabłonie to najpopularniejsza opcja. Nasz kraj może poszczycić się dużym eksportem ich owoców. Są one smaczne, lubiane przez niemal wszystkich i występują w wielu odmianach – z pewnością będzie można znaleźć coś dla siebie. Jabłka poprawiają wygląd cery, wspomagają odporność oraz procesy trawienne. Jabłonie lubią miejsca nasłonecznione i umiarkowanie wilgotne. Najlepiej czują się w żyznej glebie.

Grusze są także dość często spotykanym wyborem, mogą się jednak okazać dość wymagające dla początkujących. Są wrażliwe na niskie temperatury, dość łatwo mogą złapać jakąś chorobę (na przykład parcha gruszy czy rdzę gruszy). Gruszki dojrzewają w różnych porach roku, w zależności od odmiany; może być to w lipcu, wrześniu lub nawet październiku. Owoce te są smaczne i odżywcze – zawierają dużo potasu, fosforu, wapnia oraz witamin.

Morele są świetnym wyborem – pięknie wyglądają, a do tego dobrze smakują. Drzewa wchodzą w okres owocowania w czwartym lub piątym roku owocowania, może to jednak wahać się w zależności od gatunku. Owoce moreli są zdrowe. To one zawierają najwięcej beta-karotenu (który przekształca się w witaminę A) wśród owoców spożywanych w Polsce. Mają także dużo żelaza i potasu. Spożywanie moreli zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Olej z pestek tych owoców używany jest w przemyśle kosmetycznym i kulinarnym.

Bardziej egzotyczne drzewka w ogrodzie? Dlaczego nie!

Przy wyborze drzewek owocowych do ogrodu, nie trzeba zatrzymywać się na najbardziej popularnych opcjach. Mniej znane w Polsce drzewa z pewnością dodadzą uroku ogródkowi, warto jednak mieć na uwadze, że mogą być trudniejsze w uprawie.

Pigwy to drzewa o niewielkich rozmiarach. Będą stanowić ciekawą dekorację i źródło owoców, które świetnie rozwiązują problemy trawienne oraz pomagają przy przeziębieniu. Drzewo pochodzi z Azji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby hodować je w Polsce. Owoce pigwy są żółte i twarde, nie nadają się do jedzenia na surowo. Można jednak z nich zrobić smaczne dżemy, soki lub nalewki.

Nieszpułka zwyczajna to bardzo ciekawe drzewko. Jego małe owoce są okrągłe i mają charakterystyczny kształt. Ich miąższ jest kwaśny, a skórka gruba. Owoce mają właściwości lecznicze – w Turcji od wieków stosowane są na choroby nerek. Nieszpułka dobrze znosi niskie temperatury.

Wybór odpowiedniego drzewka do ogrodu może nadać mu wdzięku i sprawić, że w niedługim czasie będziemy cieszyć się pysznymi owocami. Warto zasadzić drzewo owocowe u siebie – przyniesie to wiele korzyści.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*