Kupiłeś projekt domu, na który otrzymałeś pozwolenie na budowę i okazało się, że chcesz wprowadzić kilka zmian? Wprowadzenie niektórych zmian w projekcie budowlanym wymaga ustalenia ich z kierownikiem budowy, inne należy zgłosić do Inspektora Nadzoru Budowlanego. Z poniższego artykułu dowiesz się, kiedy i gdzie należy zgłaszać zmiany, które zostały wprowadzone w trakcie budowy.
Prawo dopuszcza modyfikacje projektu budowlanego nawet po rozpoczęciu budowy. Takie zmiany muszą zostać bezwzględnie zgłoszone do odpowiedniego urzędu.
Projektant określa charakter zmian, które chce wprowadzić inwestor. Składa on odpowiedni wniosek w urzędzie miasta lub starostowie. Od klasyfikacji wniosku zależne jest dalsze postępowanie administracyjne.
W prawie budowlanym na inwestora zostały narzucone zasady, jakimi musi kierować się podczas dokonywania zmian w projekcie budynku w trakcie jego budowy. Najbardziej istotnymi zmianami są:
Zmiany w projekcie budowlanym nie unieważniają posiadanego pozwolenia na budowę (w niektórych wypadkach jest to możliwe). Dokumenty zmieniające projekt budowlany należy złożyć w odpowiednim wydziale dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Nowelizacją ustawy prawa budowlanego z 2017 roku została wprowadzona regulacja, na mocy której istotnym odstępstwem od projektu budynku nie jest:
Przyjęte jest, że zmiana, która nie jest istotną zmianą określoną przez prawo budowlane, to zmiana nieistotna. Takimi zmianami są np.:
W przypadku takich lub podobnych zmian postępowanie administracyjne jest uproszczone. Projektant musi tylko złożyć projekt z naniesionymi zmianami w odpowiednim inspektoracie nadzoru budowlanego.
Nawet najmniejsza zmiana projektu domu powinna zostać odnotowana w dzienniku budowy. Takie zmiany należy również zaznaczyć czerwonym kolorem w projekcie budowlanym – mogą zostać naniesione tylko przez architekta z uprawnieniami.
Zmiany w projekcie budynku mogą zostać wykonane w każdej chwili. Większość kosmetycznych zmian musi zostać zgłoszona do odpowiedniego wydziału.