Jesienne porządki w ogrodzie — od czego zacząć?

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aby piękny ogród cieszył oko przez cały sezon, potrzebne jest przygotowanie go jesienią do nadchodzącej mroźnej pogody. Wykonanie koniecznych jesiennych zabiegów umożliwi zdrowy wzrost roślin w sezonie letnim. Poza obowiązkowym przycięciem drzew i krzewów należy także oczyścić teren ogrodu i zadbać o zabezpieczenie roślin przed niskimi temperaturami. To jednak nie wszystkie zadania, które trzeba wykonać jesienią. Jak więc przygotować ogród przed nadejściem mrozów i o czym należy pamiętać, przymierzając się do jesiennych porządków w ogrodzie?

Od czego zacząć porządkowanie przestrzeni w ogrodzie?

Jesienne porządki w ogrodzie wymagają przede wszystkim zaopatrzenia się w niezbędne narzędzia ogrodnicze, które zdecydowanie ułatwią i przyspieszą pracę. Warto więc wyposażyć się w pilarki, nożyce, czy sekatory, niezbędne przy przycinaniu drzew, krzewów i kwiatów. Ponadto warto przygotować do pracy dmuchawę do liści, która ułatwi zebranie w jedno miejsce obumarłych resztek roślin i drobnych gałęzi. Przy jesiennych zabiegach w ogrodzie warto także posiadać kosiarkę i aerator, co ułatwi wypielęgnowanie trawnika.

Wybierając narzędzia do pracy w ogrodzie, warto zdecydować się na profesjonalne urządzenia, które posłużą wiele lat. W ofercie sklepu Ogród-Pro znajdziesz niezbędne sprzęty, które ułatwią zabiegi ogrodnicze i skrócą ich czas. Poza podstawowymi narzędziami do pracy, w sklepie znajdziesz także fachowe urządzenia renomowanych marek takich jak Husqvarna, Stiga, AL-KO, Cedrus i innych. Przygotowując się do jesiennych porządków, wybierz więc sprzęty, które zapewnią Ci komfort prac i znacznie je przyspieszą.

Jesienne prace w ogrodzie – pełna lista zadań

Przed przystąpieniem do zabiegów w ogrodzie, warto przygotować sobie wcześniej listę zadań, aby uporządkować je w odpowiedniej kolejności. Chronologiczne wypisanie jesiennych prac przyspieszy porządkowanie ogrodu, a inne zabiegi nie będą ze sobą kolidować. Poznaj 11 zadań do wykonania jesienią w ogrodzie!

#1 Przeglądanie, przycinanie, formowanie

Wczesną jesienią, kiedy jeszcze liście znajdują się na drzewach, warto wykonać przegląd drzew i krzewów w celu wyeliminowania porażonych gałęzi roślin. Sprawdź, czy na konarach i gałązkach nie znajdują się białe lub czarne naloty, lub gnilne plamy. Jeśli dostrzeżesz porażoną część rośliny, koniecznie ją wytnij i zutylizuj, aby drzewo lub krzew nie chorowały w kolejnym sezonie i nie zarażały innych roślin.

Ponadto przytnij wszystkie drzewa, które tego wymagają. Możesz wykonać cięcie przerzedzające lub formujące, aby sadzonki zdrowo rosły w kolejnych latach. Co więcej, jesienią warto uformować krzewy i drzewka ozdobne, przycinając je do pożądanego kształtu. Zabiegi możesz wykonać przy użyciu pilarki, nożyc lub sekatorów – w zależności od potrzeb. Zdrowe, rozdrobnione gałęzie możesz umieścić na kompoście, dzięki czemu staną się one pożywieniem dla innych roślin.

#2 Przygotowanie sadzonek na wiosnę

Podczas przycinania i przerzedzania drzewek i krzewów, warto pobrać sadzonki roślin do zasadzenia na wiosnę. Możesz pobrać sadzonki z odkładów lub ze zdrewniałych części roślin. W przypadku odkładów, sadzonki umieść w podłożu, a te powinny wypuścić po pewnym czasie korzenie. Ukorzenione sadzonki umieść w donicy stojącej w suchym i chłodnym miejscu (np. w garażu), a na wiosnę ponownie je zasadź.

W przypadku pobierania sadzonek ze zdrewniałych części roślin, należy najpierw umieścić je w ukorzeniaczu, a gdy roślina puści korzenie – przesadzić ją do doniczki wypełnionej wilgotnym piaskiem. Sadzonki można umieścić w podłożu wczesną wiosną.

jesienne porządki w ogrodzie
Fot.: Lisa Fotios/pexels.com

#3 Oczyszczanie terenu

Po przycięciu roślin i pobraniu sadzonek przychodzi czas na oczyszczenie powierzchni ogrodu. Wówczas należy zebrać w jedno miejsce opadłe liście i inne resztki roślin. Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie dmuchawy do liści, dzięki której sprawnie zagarniesz odpady np. w miejsce kompostu. Jeśli posiadasz w ogrodzie sosny, to na pewno jesienią zmagasz się z ich opadającymi igłami. Dzięki dmuchawie możesz szybko oczyścić teren, a igiełki wykorzystasz na ściółkę, którą wzmocnisz gatunki zimozielone.

#4 Ostatnie koszenie trawnika

Gdy teren ogrodu będzie już oczyszczony, koniecznie wykonaj ostatnie koszenie murawy. W zależności od panujących temperatur ostatnie przycinanie trawy zwykle wykonuje się w okresie od października do nawet końca listopada. Warto więc kontrolować wzrost trawy i dopilnować, aby ta nie urosła zbyt wysoka. Po koszeniu, w celu wzmocnienia korzeni źdźbeł przed zimą, warto wykonać napowietrzenie trawnika. Do tego zabiegu doskonale sprawdzi się wertykulator lub aerator.

#5 Zbiór warzyw i owoców

Jesień to także czas zbiorów plonów z drzew i krzewów owocowych oraz jesiennych warzyw. Zadbaj o to, aby zebrane owoce i warzywa nie zmarnowały się – wykonaj przetwory, takie jak dżemy, konfitury, zupy, czy kiszonki, a okazy, które możesz dłużej przechowywać, umieść w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Układając zbiory np. w piwnicy lub w garażu, pamiętaj o ich regularnym przeglądzie, aby eliminować zgniłe lub spleśniałe owoce i warzywa, które mogłyby wpłynąć na jakość wszystkich zbiorów.

#6 Okrycie roślin przed nadejściem zimy

Jak wiadomo, niskie temperatury mają negatywny wpływ na rośliny. Dlatego już przy pierwszych przymrozkach należy okryć szczególnie młode sadzonki i rośliny dwuletnie, które mogłyby obumrzeć pod wpływem mrozów. Do okrycia roślin wybierz gałązki drzew iglastych, agrowłókninę, specjalne kaptury ochronne lub korę. Pamiętaj, aby materiał był przewiewny, by rośliny mogły swobodnie oddychać.

#7 Sadzenie roślin

Jesień to także doskonały czas na sadzenie drzew i roślin cebulowych, które zakwitną wiosną. Możesz wówczas posadzić drzewa liściaste, takie jak klony, buki, dęby, lipy czy brzozy, a także gatunki ozdobne, np. klony dekoracyjne. Rośliny cebulowe, jakie możesz posadzić jesienią to m.in. cebulica, czosnek ozdobny, hiacynt, irys, krokus, liliowiec, piwonia, tulipan, czy zawilec. Ponadto warto zdecydować się na posadzenie mrozoodpornych odmian marchwi, szpinaku, kopru, czy pietruszki.

#8 Jesienne nawożenie roślin

Czas przed nadejściem zimy to doskonały moment na odżywienie roślin i uodpornienie ich na choroby bakteryjne i grzybowe. Wówczas, w zależności od potrzeb i uprawianych okazów, możesz zastosować całe dawki nawozów fosforowych, magnezowych i potasowych. Ponadto warto jesienią podszyć rośliny grubą warstwą nawozu organicznego lub ściółki organicznej, które przez całą zimę stopniowo będą uwalniać do upraw składniki odżywcze.

#9 Opryski drzew owocowych

Wraz z nawożeniem drzew, krzewów i grządek, wykonaj konieczne opryski drzew owocowych, które zabezpieczą rośliny przed porażeniem chorobami i uszkodzeniem przez szkodniki. Poza zastosowaniem oprysku wzmacniającego drzewa przed mrozami wykonaj także opryski, które powstrzymają wystąpienie szarej pleśni, plamistości liści, raka lub mączniaka.

#10 Czyszczenie oczka wodnego i budek lęgowych

Jesienią warto także zadbać o zwierzęta spędzające zimę i wczesną wiosnę w ogrodzie. Usuń z oczka wodnego zasychające kwiatostany i zgniłe liście oraz odessij zalegający na dnie oczka muł. Ponadto wykonaj czyszczenie budek lęgowych. Pamiętaj, że wykonanie zabiegu przed 16 października jest prawnie zabronione, gdyż do tego czasu trwa okres lęgowy. Wyczyszczenie budek jeszcze przed zimą ułatwi ptakom znalezienie schronienia przed mrozem.

#11 Nie zapomnij o podlewaniu

Choć jesień często bywa w Polsce deszczowa, nawet o tej porze roku konieczne jest kontrolowanie stanu nawodnienia podłoża. Jesienią wciąż zdarzają się ciepłe i suche dni, kiedy ziemia przesycha, a rośliny nie są w stanie pobierać odpowiedniej ilości wody. Jesienne podlewanie jest szczególnie istotne dla roślin zimozielonych, którym często zimą brakuje w tkankach płynów. Zadbaj więc o regularne sprawdzanie wilgotności podłoża, a w razie potrzeby nawadniaj ogród.

Podsumowanie

Jeśli w Twoim ogrodzie jesień zadomowiła się na dobre, to najwyższy czas, aby uporządkować przestrzeń i przygotować ogród do nadchodzącej zimy. Warto więc wykonać konieczne zabiegi, które zapewnią efektywny wzrost roślin w kolejnym sezonie, ich kwitnienie i owocowanie. Ponadto warto zadbać o zabezpieczenie drzew, krzewów i roślin zimozielonych przed niskimi temperaturami i zaatakowaniem przez szkodniki.

Zdjęcie główne: Marta Wave/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*