Lampy solarne czy elektryczne. Co sprawdzi się w dużym ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trudno wyobrazić sobie urzekającą architekturę ogrodową bez odpowiedniego oświetlenia. Możemy wybierać między tradycyjnymi lampami elektrycznymi lub nowoczesnymi lampami solarnymi. Sprawdźcie, na które warto się zdecydować!

Podczas projektowania ogrodu skupiajmy się nie tylko na doborze roślin, wyznaczaniu dróżek czy zakupie mebli wypoczynkowych, lecz także na oświetleniu. To dzięki niemu będziemy mogli odpoczywać w naszym zielonym zakątku również po zmroku. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o podświetlenie drzwi wejściowych, furtek, podjazdu i ścieżek. Pięknie będą się prezentować oświetlone kwiaty i krzewy.

Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne zapewnia komfortowe wypoczywanie i korzystanie z ogrodu o każdej porze dnia i nocy oraz wpływa na wyższy poziom bezpieczeństwa. W ogrodach chętnie montuje się lampy solarne i elektryczne. Czym wyróżniają się te produkty?

Lampy solarne

Innowacyjne lampy solarne cieszą się coraz większą popularnością. Są świetnym przykładem ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, ponieważ ich montaż nie jest uzależniony od obecności instalacji elektrycznych. Lampy solarne nie wymagają stałego dostępu do prądu. Dzięki wewnętrznemu akumulatorowi magazynują energię słoneczną. Im większy akumulator, tym mocniej świeci lampa. Kolejną zaletą tego typu oświetlenia jest automatyczne zapalanie się po zapadnięciu zmierzchu. Niektóre modele mogą być także wyposażone w czujniki ruchu. Istotnym atutem lamp solarnych może być również niższa cena w porównaniu z elektrycznym oświetleniem.

Choć zalety lamp solarnych mogą wydawać się wystarczające, to warto wspomnieć jeszcze o ich wadach. Nawet jeśli wybierzemy modele z większym akumulatorem, musimy liczyć się z tym, że emitowane światło nie będzie tak mocne jak w przypadku lamp elektrycznych. Pamiętajmy też, że podczas pochmurnych, deszczowych czy krótkich, zimowych dni lampa może nie zgromadzić zbyt dużej ilości energii niezbędnej do dłuższego świecenia. W takich przypadkach utrudnione jest wykonywanie czynności wymagających dobrej widoczności, szczególnie w godzinach wieczornych.

Lampy elektryczne

Lampy elektryczne zaliczają się do tradycyjnych rozwiązań. Wymagają dostępu do sieci elektrycznej, ale mimo to wciąż są chętnie wybierane. Ich największą zaletą jest to, że będą tak samo równomiernie oświetlać wybrany zakamarek ogrodu bez względu na porę roku i panujące warunki atmosferyczne. Elektryczne lampy są skutecznym typem oświetlenia i wytwarzają duże strumienie świetlne, dzięki czemu zapewniają większą wygodę i widoczność podczas wykonywania różnych ogrodowych czynności po zmroku.

Elektryczne oświetlenie ogrodu najlepiej zaplanować już podczas projektowania domu i ogrodu, ewentualnie na etapie budowy. Jeśli zadbamy o to odpowiednio wcześniej, unikniemy w późniejszym czasie przekopywania ziemi w celu podciągnięcia instalacji elektrycznej, niezbędnej przy tego typu lampach. Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna mieć włącznik chroniący przed porażeniem prądem oraz włącznik dobrany do mocy natężenia.

Warto jeszcze zauważyć, że do modeli elektrycznych możemy dobrać energooszczędne żarówki LED umożliwiające samodzielną regulację natężenia światła wedle potrzeb.

Zdj. główne: YingChu Chen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*