Maty grzewcze – do jakiego rodzaju domu będą idealne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jedno z odkryć obecnych czasów, przyspieszających pracę na budowie, to maty grzewcze. Wiele osób myli je z tak zwaną podłogówką, chociaż są one jednym z rodzajów podłogówki. W potocznym języku jednak sam wyraz “podłogówka” oznacza ogrzewanie podłogowe składające się z rurek, które są wypełnione czynnikiem grzewczym – na przykład wodą lub glikolem. 

Czym są maty grzewcze?

Jest to rodzaj ogrzewania podłogowego, który nie produkuje żadnych zanieczyszczeń czy innych odpadów niebezpiecznych dla środowiska. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie w nowobudowanym domu właśnie mat grzewczych, ponieważ są one bezobsługowe. Maty grzewcze działają dzięki bardzo cienkiemu przewodowy elektrycznemu, który jest osadzony na siatce zrobionej z włókna szklanego. Siatka jest samoprzylepna, dzięki czemu jest prosta w ułożeniu. Maty grzewcze wyróżniają się wytrzymałością oraz równomiernym nagrzewaniem, jednak należy pamiętać, że duże znaczenie ma materiał, w którym maty zostaną zatopione. Porównując zwykłą podłogówkę, czyli rurki z czynnikiem grzewczym zatopione w betonie, maty są zdecydowanie większą oszczędnością, ponieważ nie są tak grube jak rurki, co oznacza, że ilość zużytej masy samopoziomującej, kleju czy betonu może być mniejsza. 

Czy maty grzewcze nadają się do domu lub lokali usługowych?

Jest to nowoczesne rozwiązanie, lecz chętnie wybierane przez obecnych inwestorów. Nie tylko z racji oszczędności na grubości posadzki czy byciu bezobsługowym. Maty grzewcze są szybsze w montażu dzięki temu, że są one samoprzylepne. Wykonawcy nie muszą samodzielnie układać wszystkich rurek samodzielnie. Jest to gotowy produkt, do rozłożenia i odpowiedniego ustawienia. Dlatego też stosuje się je nie tylko do nowych budynków, ale również są chętnie kupowane i wykorzystywane podczas remontów. Maty grzewcze są przystosowane do ogrzewania pomieszczeń szczególnie pod płytkami kamiennymi, ceramicznymi czy gresowymi. Oznacza to, że idealnie sprawdzą się w łazienkach, kuchniach czy salonach. Zainstalowanie ich w domu ma jedną niewątpliwą zaletę – ciepłą podłogę. Dla osób, które często chorują od zimnej podłogi, jest to ogromny plus. Sprawdzą się zatem w domach jednorodzinnych, ale również w lokalach usługowych. Będąc bezobsługowe, nie wymagają poświęconego, dodatkowe czasu pracownika np. na rozpalenie w piecu. 

Jak obsługiwać maty grzewcze?

Maty grzewcze obsługuje się w prosty sposób. Dzięki termostatom, można ustawić stałą temperaturę, która ma panować w pokoju. Można też zamontować je w każdym pokoju lub w jednym, który będzie kontrolować cały dom. W domu czy mieszkaniu, gdzie żyją osoby o różnych preferencjach względem ciepła, warto pomyśleć o zamontowaniu termostatów w każdym pokoju. Dzięki temu maty grzewcze będą pracować zgodnie z upodobaniami domowników.

Fot. Steven Ugermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*